czwartek, 21 styczeń 2021 09:23

Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Właściciele salonów fryzjerskich już teraz kupują kasy online – choć według przepisów mają na to jeszcze kilka miesięcy. Od kiedy kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe w 2021 r.? Co zrobić, aby zachować szansę na ulgę przysługującą przy wymianie kasy i ile w rzeczywistości będzie kosztował nowy obowiązek?

Dwie pierwsze grupy zobowiązanych przez ustawodawcę podatników już wymieniły swoje dotychczasowe urządzenia na kasy fiskalne online. Teraz przyszła pora na trzecią grupę. Wśród przedsiębiorców zobowiązanych do zainstalowania kas online’owych znaleźli się m.in. podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

 

Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.

Ostatecznym terminem wymiany kas na online’owe przez fryzjerów jest 1 lipca 2021 r. Zgodnie z bowiem z art. 145b ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy o VAT oraz przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059), podatnicy świadczący m.in. usługi fryzjerskie mogą stosować kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu tylko do 30 czerwca 2020 r.

 

Ważne!

Kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r.

 

Ponadto w terminie tym kasy online’owe muszą zainstalować kosmetyczki, prawnicy, lekarze, firmy budowlane oraz właściciele klubów fitness.

 

Kasy online dla salonów fryzjerskich – od kiedy fryzjerzy kupują kasy?

Wielu właścicieli salonów fryzjerskich już teraz rozgląda się za urządzeniem online’owym trafiającym w potrzeby ich własnej działalności. Dlaczego tak wcześnie, skoro terminem instalacji kasy fiskalnej online przez fryzjerów jest 1 lipca 2021 r.? Odpowiedź jest prosta. Branże zobowiązane do wymiany kas jako trzecie to bardzo duża grupa – obejmuje kilkaset tysięcy podmiotów.

Tymczasem moce serwisów fiskalnych, których w Polsce działa zdecydowanie mniej, są ograniczone. Należy pamiętać, iż instalacja kasy online to nie tylko sprzedaż, ale też zaprogramowanie m.in. nagłówka, a także fiskalizacja i sporządzenie dokumentacji. Jeden serwisant jest w stanie w ciągu dnia roboczego obsłużyć maksymalnie 5-6 kas. A przecież każdy przedsiębiorca chciałby, aby poświęcić mu choć trochę czasu na pomoc w wyborze urządzenia najlepiej trafiającego w potrzeby konkretnego salonu fryzjerskiego.

Pamiętajmy też, że fiskalizacji może dokonać wyłącznie serwisant posiadający odpowiednie uprawnienia. Te i inne czynniki skłaniają fryzjerów i innych podatników do wcześniejszego poszukiwania kasy – dopóki wybór sprzętu jest duży, a serwisanci mogą zarezerwować odpowiednią ilość czasu, by kompleksowo obsłużyć każdego klienta.

 

Ulga na kasę online dla fryzjera

Terminowość instalacji kasy online’owej jest wymogiem skorzystania z ulgi do 700 zł na każdą wymienianą kasę. Prawo do takiego odliczenia przysługuje nawet wtedy, gdy podatnik już wcześniej z niego skorzystał przy zakupie pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Ulga pozwala znacznie obniżyć koszt wymiany kasy fiskalnej – przy urządzeniach z niższej półki cenowej nawet o 56%!

 

Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 8061 razy

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.