czwartek, 21 styczeń 2021 09:23

Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Właściciele salonów fryzjerskich już teraz kupują kasy online – choć według przepisów mają na to jeszcze kilka miesięcy. Od kiedy kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe w 2021 r.? Co zrobić, aby zachować szansę na ulgę przysługującą przy wymianie kasy i ile w rzeczywistości będzie kosztował nowy obowiązek?

Dwie pierwsze grupy zobowiązanych przez ustawodawcę podatników już wymieniły swoje dotychczasowe urządzenia na kasy fiskalne online. Teraz przyszła pora na trzecią grupę. Wśród przedsiębiorców zobowiązanych do zainstalowania kas online’owych znaleźli się m.in. podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

 

Kasy online dla fryzjerów – od kiedy w 2021 r.

Ostatecznym terminem wymiany kas na online’owe przez fryzjerów jest 1 lipca 2021 r. Zgodnie z bowiem z art. 145b ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy o VAT oraz przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059), podatnicy świadczący m.in. usługi fryzjerskie mogą stosować kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu tylko do 30 czerwca 2020 r.

 

Ważne!

Kasy online dla fryzjerów będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r.

 

Ponadto w terminie tym kasy online’owe muszą zainstalować kosmetyczki, prawnicy, lekarze, firmy budowlane oraz właściciele klubów fitness.

 

Kasy online dla salonów fryzjerskich – od kiedy fryzjerzy kupują kasy?

Wielu właścicieli salonów fryzjerskich już teraz rozgląda się za urządzeniem online’owym trafiającym w potrzeby ich własnej działalności. Dlaczego tak wcześnie, skoro terminem instalacji kasy fiskalnej online przez fryzjerów jest 1 lipca 2021 r.? Odpowiedź jest prosta. Branże zobowiązane do wymiany kas jako trzecie to bardzo duża grupa – obejmuje kilkaset tysięcy podmiotów.

Tymczasem moce serwisów fiskalnych, których w Polsce działa zdecydowanie mniej, są ograniczone. Należy pamiętać, iż instalacja kasy online to nie tylko sprzedaż, ale też zaprogramowanie m.in. nagłówka, a także fiskalizacja i sporządzenie dokumentacji. Jeden serwisant jest w stanie w ciągu dnia roboczego obsłużyć maksymalnie 5-6 kas. A przecież każdy przedsiębiorca chciałby, aby poświęcić mu choć trochę czasu na pomoc w wyborze urządzenia najlepiej trafiającego w potrzeby konkretnego salonu fryzjerskiego.

Pamiętajmy też, że fiskalizacji może dokonać wyłącznie serwisant posiadający odpowiednie uprawnienia. Te i inne czynniki skłaniają fryzjerów i innych podatników do wcześniejszego poszukiwania kasy – dopóki wybór sprzętu jest duży, a serwisanci mogą zarezerwować odpowiednią ilość czasu, by kompleksowo obsłużyć każdego klienta.

 

Ulga na kasę online dla fryzjera

Terminowość instalacji kasy online’owej jest wymogiem skorzystania z ulgi do 700 zł na każdą wymienianą kasę. Prawo do takiego odliczenia przysługuje nawet wtedy, gdy podatnik już wcześniej z niego skorzystał przy zakupie pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Ulga pozwala znacznie obniżyć koszt wymiany kasy fiskalnej – przy urządzeniach z niższej półki cenowej nawet o 56%!

 

Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 313 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Jak obliczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Jak obliczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Stosowanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na rzecz konsumentów. Jednak część z nich może korzystać ze zwolnień w tym zakresie. Dotyczy to m.in. podatników osiągających niskie obroty. Przy rozpoczęciu sprzedaży limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. oblicza się proporcjonalnie. A co w przypadku, gdy prowadzą działalność tylko przez kilka miesięcy w roku?

 • Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.?

  Zbliża się trzeci termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych przez określoną grupę podatników. Wśród firm, które muszą zakupić urządzenia nowej generacji, znalazły się m.in. salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Sprawdź, od kiedy kasy online dla kosmetyczek będą obowiązkowe w 2021 r. i dlaczego wiele z nich już teraz poszukuje modelu najlepiej trafiającego w specyfikę ich działalności.

 • Jak ustalić obrót do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Jak ustalić obrót do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Przedsiębiorcy osiągający niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów mogą (z pewnymi wyjątkami) korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania urządzenia rejestrującego. Jeśli rozpoczynają sprzedaż w trakcie roku, limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. liczą proporcjonalne. Sprawdź, jakie są zasady przyznawana zwolnień i jak liczyć obrót, o którym mowa w przepisach.

 • Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.?

  Zamrożona od jesieni 2020 r. branża fitness jest w silnym kryzysie. Mimo iż część obiektów sportowych została otwarta w związku ze stabilizacją zachorowań, nadal nie wiadomo, kiedy klienci ponownie wejdą do siłowni i klubów fitness. Wiadomo jednak, iż nie zostanie dla nich ponownie odroczony obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących. Od kiedy kasy online dla klubów fitness będą obowiązkowe?