sobota, 23 styczeń 2021 23:14

Zmiana miejsca używania kasy – jakich formalności dopełnić przy przeniesieniu kasy fiskalnej?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Instalacja kasy fiskalnej zobowiązuje podatnika do dokonania odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego – podaje w nim m.in. miejsce, w którym urządzenie będzie stosowane. Oczywiście przepisy nie zabraniają przeniesienia urządzenia do nowego punktu. Zmiana miejsca używania kasy wymaga jednak dopełnienia pewnych formalności, a także przeprogramowania nagłówka paragonu.

Zmiana lokalu, przeniesienie jednej z kilku kas do nowego sklepu, zamknięcie punktu stacjonarnego i rozpoczęcie sprzedaży internetowej – to niektóre z sytuacji, które w praktyce zdarzają się przedsiębiorcom. Przenosząc urządzenie musimy pamiętać, iż zmiana miejsca używania kasy musi być zgłoszona do urzędu skarbowego.

 

Zmiana miejsca używania kasy – formalności

Zasady dokonywania zmiany miejsca używania kasy fiskalnej zostały określone w § 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816).

Zgodnie z tym przepisem, przeniesienie kasy z jednego punktu sprzedażowego do drugiego wymaga złożenia w urzędzie skarbowym aktualizacji zgłoszenia danych dotyczących kas. Wzór tego dokumentu znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Należy w nim podać m.in. nazwę placówki oraz nowe miejsce używania kasy. Na złożenie tego dokumentu podatnik ma 7 dni licząc od dnia dokonania zmiany.

Jak wskazuje wspomniany przepis, zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytu pamięci fiskalnej.

 

Zmiana miejsca używania kasy – dane w nagłówku

Nagłówek paragonu zawiera przede wszystkim informacje o podatniku oraz adresie punktu sprzedaży. W przypadku zmiany miejsca używania kasy z oczywistych przyczyn dane to muszą zostać uaktualnione. Odpowiednie adnotacje należy też wprowadzić w książce kasy fiskalnej.

A co w przypadku kas mobilnych, wykorzystywanych w terenie lub w kilku punktach sprzedaży? Jeśli kasa fiskalna nie ma jednego określonego miejsca używania, w nagłówku paragonu podaje się adres siedziby podatnika. Taka sytuacja ma miejsce np. u lekarzy odwiedzających pacjentów w ich domach lub świadczących usługi medyczne w kilku różnych prywatnych gabinetach. Podobnie w handlu obwoźnym czy chociażby akwizycji.

Zawsze pamiętajmy, iż obowiązki związane z użytkowaniem kasy fiskalnej nałożone przez ustawodawcę muszą być bezwzględnie przestrzegane. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca musiałby liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Właściciel kasy fiskalnej musi być zawsze na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online w 2021 r. - Poradnik

Czytany 253 razy

Artykuły powiązane

 • Jaka kasa fiskalna dla budowlańca? Jaka kasa fiskalna dla budowlańca?

  Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej, świadczący swoje usługi bezpośrednio na rzecz osób prywatnych, zasadniczo powinni posiadać kasy fiskalne. Teoretycznie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z tego obowiązku, jednak w praktyce niewielu firmom udaje się spełnić warunki. Jaka kasa online dla budowlańca sprawdzi się najlepiej?

 • Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.?

  Świadczenie usług opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów musi być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to także gabinetów stomatologicznych. Już wkrótce obejmie je nowy obowiązek – wymiana urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na sprzęt nowego typu. Sprawdź, od kiedy kasy online dla stomatologów staną się obowiązkowe w 2021 r.

 • Sprzedaż wysyłkowa – czy zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r. Sprzedaż wysyłkowa – czy zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r.

  Popularność sklepów internetowych rośnie. Choć coraz więcej z nich dba o dostarczanie klientom paragonów niezależnie od ciążącego na nich obowiązku, zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej wciąż obowiązują. Co trzeba zrobić, żeby z nich skorzystać?

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Jak obliczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Jak obliczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Stosowanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na rzecz konsumentów. Jednak część z nich może korzystać ze zwolnień w tym zakresie. Dotyczy to m.in. podatników osiągających niskie obroty. Przy rozpoczęciu sprzedaży limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. oblicza się proporcjonalnie. A co w przypadku, gdy prowadzą działalność tylko przez kilka miesięcy w roku?