sobota, 23 styczeń 2021 23:14

Zmiana miejsca używania kasy – jakich formalności dopełnić przy przeniesieniu kasy fiskalnej?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Instalacja kasy fiskalnej zobowiązuje podatnika do dokonania odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego – podaje w nim m.in. miejsce, w którym urządzenie będzie stosowane. Oczywiście przepisy nie zabraniają przeniesienia urządzenia do nowego punktu. Zmiana miejsca używania kasy wymaga jednak dopełnienia pewnych formalności, a także przeprogramowania nagłówka paragonu.

Zmiana lokalu, przeniesienie jednej z kilku kas do nowego sklepu, zamknięcie punktu stacjonarnego i rozpoczęcie sprzedaży internetowej – to niektóre z sytuacji, które w praktyce zdarzają się przedsiębiorcom. Przenosząc urządzenie musimy pamiętać, iż zmiana miejsca używania kasy musi być zgłoszona do urzędu skarbowego.

 

Zmiana miejsca używania kasy – formalności

Zasady dokonywania zmiany miejsca używania kasy fiskalnej zostały określone w § 23 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816).

Zgodnie z tym przepisem, przeniesienie kasy z jednego punktu sprzedażowego do drugiego wymaga złożenia w urzędzie skarbowym aktualizacji zgłoszenia danych dotyczących kas. Wzór tego dokumentu znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Należy w nim podać m.in. nazwę placówki oraz nowe miejsce używania kasy. Na złożenie tego dokumentu podatnik ma 7 dni licząc od dnia dokonania zmiany.

Jak wskazuje wspomniany przepis, zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytu pamięci fiskalnej.

 

Zmiana miejsca używania kasy – dane w nagłówku

Nagłówek paragonu zawiera przede wszystkim informacje o podatniku oraz adresie punktu sprzedaży. W przypadku zmiany miejsca używania kasy z oczywistych przyczyn dane to muszą zostać uaktualnione. Odpowiednie adnotacje należy też wprowadzić w książce kasy fiskalnej.

A co w przypadku kas mobilnych, wykorzystywanych w terenie lub w kilku punktach sprzedaży? Jeśli kasa fiskalna nie ma jednego określonego miejsca używania, w nagłówku paragonu podaje się adres siedziby podatnika. Taka sytuacja ma miejsce np. u lekarzy odwiedzających pacjentów w ich domach lub świadczących usługi medyczne w kilku różnych prywatnych gabinetach. Podobnie w handlu obwoźnym czy chociażby akwizycji.

Zawsze pamiętajmy, iż obowiązki związane z użytkowaniem kasy fiskalnej nałożone przez ustawodawcę muszą być bezwzględnie przestrzegane. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca musiałby liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Właściciel kasy fiskalnej musi być zawsze na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

 

Zobacz też: Kasy fiskalne online w 2021 r. - Poradnik

Czytany 8608 razy

Artykuły powiązane

 • Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas? Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

  O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

 • Połączenie kasy fiskalnej i terminala płatniczego w jednym urządzeniu. Czy warto? Połączenie kasy fiskalnej i terminala płatniczego w jednym urządzeniu. Czy warto?

  Przedsiębiorcy zobowiązani do wymiany obecnych urządzeń na kasy fiskalne online mają do wyboru kilka różnych rozwiązań. Większość z nich wybiera mobilne kasy o niewielkich gabarytach – proste w obsłudze i atrakcyjne cenowo. Od jakiegoś czasu dostępne jest też innowacyjne urządzenie, będące połączeniem kasy fiskalnej, drukarki fiskalnej oraz terminala płatniczego. Czy fiskalny terminal płatniczy to alternatywa, która rzeczywiście się opłaca?

 • Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness Najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness

  Właściciele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej już od 1 lipca 2021 r. muszą mieć kasy fiskalne online. Obowiązek nie ominie tej branży, mimo iż od jesieni firmy nie mogą normalnie działać. Warto już teraz przygotować się do zmian – dzięki temu nie zostaniemy zaskoczeni terminem tuż po otwarciu obiektów. Jaka jest najlepsza kasa online dla siłowni i klubów fitness?

 • Cena kasy fiskalnej – dlaczego nie warto wybierać najtańszej oferty? Cena kasy fiskalnej – dlaczego nie warto wybierać najtańszej oferty?

  Podejmując decyzje zakupowe, w dużej mierze kierujemy się ceną. Oczywiście inne kwestie też mają dla nas znaczenie, jednak redukcja wydatków często gra najważniejszą rolę. Tym bardziej, gdy zakup ma objąć urządzenie, którego posiadanie jest w firmie obowiązkiem narzuconym przez przepisy. Dlaczego jednak cena kasy fiskalnej nie powinna być jedynym kryterium wyboru?

   

 • Czym są urządzenia fiskalne online – kasy i drukarki? Czym są urządzenia fiskalne online – kasy i drukarki?

  Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje urządzeń fiskalnych – kasy i drukarki z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy fiskalne online. Większość przedsiębiorców do końca przyszłego roku ma dowolność w wyborze sprzętu. Cena kształtuje się podobnie. W takim razie czym są urządzenia fiskalne online i czym różnią się od tradycyjnych kas?