wtorek, 26 styczeń 2021 11:35

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już za kilka miesięcy trzecia grupa podatników obowiązkowo zainstaluje w swoich działalnościach kasy fiskalne online. Wśród wyznaczonych przez ustawodawcę branż znalazła się m.in. branża budowalna. Jak rozumieć zakres usług, których wykonywanie zmusi podatnika do wymiany urządzenia? Od kiedy w 2021 r. kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe?

Kasy fiskalne online to nowa generacja urządzeń, które stopniowo zastąpią tradycyjne urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Głównym celem reformy systemu kasowego w Polsce jest umożliwienie organom podatkowym skuteczniejszej kontroli prawidłowości transakcji dokonywanych przez podatników. W związku z tym kasy online’owe zostały wyposażone m.in. w funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium kas (CRK) – systemu, który na bieżąco analizuje dane o rejestrowanej sprzedaży.

 

Usługi budowlane – co rozumieć pod tym pojęciem?

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia usług budowlanych. Aby określić, jakie czynności się w nich zawierają, musimy posłużyć się ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1333). W art. 3 pkt 7 tego aktu prawnego czytamy:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(…)
7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

 

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 6, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

 

Kolejne punkty ustawy definiują pojęcia przebudowy i remontu:

7a) przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;

8) remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

 

Podatnik świadczący usługi w powyższym zakresie musi mieć kasę online w 2021 r. Obowiązek ten dotyczy zatem nie tylko firm zajmujących się stricte budową, ale też m.in. remontami – zarówno na dużą, jak i małą skalę.

 

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy?

Podatnicy świadczących usługi budowlane muszą wymienić swoje dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe od 1 lipca 2021 r. Za odpowiednim urządzeniem warto jednak rozejrzeć się wcześniej. Szczególnie, że w tym samym terminie wymianę kas musi przeprowadzić także pięć innych, dużych branż: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy i kluby fitness. W czerwcu 2021 r. może już brakować najpopularniejszych modeli urządzeń.

Poza tym trzeba pamiętać, że fiskalizacja kasy online’owej też zajmuje trochę czasu. Aby w pełni skorzystać nie tylko z wymaganej usługi serwisanta, ale też z profesjonalnego wsparcia m.in. w zakresie doboru urządzenia optymalnie trafiającego potrzeby działalności, wiele firm budowlanych już teraz kupuje kasy online’owe.

 

Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 675 razy

Artykuły powiązane

 • Jaka kasa fiskalna dla budowlańca? Jaka kasa fiskalna dla budowlańca?

  Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej, świadczący swoje usługi bezpośrednio na rzecz osób prywatnych, zasadniczo powinni posiadać kasy fiskalne. Teoretycznie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z tego obowiązku, jednak w praktyce niewielu firmom udaje się spełnić warunki. Jaka kasa online dla budowlańca sprawdzi się najlepiej?

 • Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.?

  Świadczenie usług opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów musi być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to także gabinetów stomatologicznych. Już wkrótce obejmie je nowy obowiązek – wymiana urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na sprzęt nowego typu. Sprawdź, od kiedy kasy online dla stomatologów staną się obowiązkowe w 2021 r.

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.?

  Zbliża się trzeci termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych przez określoną grupę podatników. Wśród firm, które muszą zakupić urządzenia nowej generacji, znalazły się m.in. salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Sprawdź, od kiedy kasy online dla kosmetyczek będą obowiązkowe w 2021 r. i dlaczego wiele z nich już teraz poszukuje modelu najlepiej trafiającego w specyfikę ich działalności.

 • Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.?

  Zamrożona od jesieni 2020 r. branża fitness jest w silnym kryzysie. Mimo iż część obiektów sportowych została otwarta w związku ze stabilizacją zachorowań, nadal nie wiadomo, kiedy klienci ponownie wejdą do siłowni i klubów fitness. Wiadomo jednak, iż nie zostanie dla nich ponownie odroczony obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących. Od kiedy kasy online dla klubów fitness będą obowiązkowe?