Kasy fiskalne online to nowa generacja urządzeń, które stopniowo zastąpią tradycyjne urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Głównym celem reformy systemu kasowego w Polsce jest umożliwienie organom podatkowym skuteczniejszej kontroli prawidłowości transakcji dokonywanych przez podatników. W związku z tym kasy online’owe zostały wyposażone m.in. w funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium kas (CRK) – systemu, który na bieżąco analizuje dane o rejestrowanej sprzedaży.
Usługi budowlane – co rozumieć pod tym pojęciem?
Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia usług budowlanych. Aby określić, jakie czynności się w nich zawierają, musimy posłużyć się ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1333). W art. 3 pkt 7 tego aktu prawnego czytamy:
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(…)
7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;
Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 6, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.
Kolejne punkty ustawy definiują pojęcia przebudowy i remontu:
7a) przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;
8) remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;
Podatnik świadczący usługi w powyższym zakresie musi mieć kasę online w 2021 r. Obowiązek ten dotyczy zatem nie tylko firm zajmujących się stricte budową, ale też m.in. remontami – zarówno na dużą, jak i małą skalę.
Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy?
Podatnicy świadczących usługi budowlane muszą wymienić swoje dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe od 1 lipca 2021 r. Za odpowiednim urządzeniem warto jednak rozejrzeć się wcześniej. Szczególnie, że w tym samym terminie wymianę kas musi przeprowadzić także pięć innych, dużych branż: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy i kluby fitness. W czerwcu 2021 r. może już brakować najpopularniejszych modeli urządzeń.
Poza tym trzeba pamiętać, że fiskalizacja kasy online’owej też zajmuje trochę czasu. Aby w pełni skorzystać nie tylko z wymaganej usługi serwisanta, ale też z profesjonalnego wsparcia m.in. w zakresie doboru urządzenia optymalnie trafiającego potrzeby działalności, wiele firm budowlanych już teraz kupuje kasy online’owe.
Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku