wtorek, 26 styczeń 2021 11:35

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Już za kilka miesięcy trzecia grupa podatników obowiązkowo zainstaluje w swoich działalnościach kasy fiskalne online. Wśród wyznaczonych przez ustawodawcę branż znalazła się m.in. branża budowalna. Jak rozumieć zakres usług, których wykonywanie zmusi podatnika do wymiany urządzenia? Od kiedy w 2021 r. kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe?

Kasy fiskalne online to nowa generacja urządzeń, które stopniowo zastąpią tradycyjne urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Głównym celem reformy systemu kasowego w Polsce jest umożliwienie organom podatkowym skuteczniejszej kontroli prawidłowości transakcji dokonywanych przez podatników. W związku z tym kasy online’owe zostały wyposażone m.in. w funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium kas (CRK) – systemu, który na bieżąco analizuje dane o rejestrowanej sprzedaży.

 

Usługi budowlane – co rozumieć pod tym pojęciem?

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia usług budowlanych. Aby określić, jakie czynności się w nich zawierają, musimy posłużyć się ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1333). W art. 3 pkt 7 tego aktu prawnego czytamy:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(…)
7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

 

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 6, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

 

Kolejne punkty ustawy definiują pojęcia przebudowy i remontu:

7a) przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;

8) remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

 

Podatnik świadczący usługi w powyższym zakresie musi mieć kasę online w 2021 r. Obowiązek ten dotyczy zatem nie tylko firm zajmujących się stricte budową, ale też m.in. remontami – zarówno na dużą, jak i małą skalę.

 

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy?

Podatnicy świadczących usługi budowlane muszą wymienić swoje dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe od 1 lipca 2021 r. Za odpowiednim urządzeniem warto jednak rozejrzeć się wcześniej. Szczególnie, że w tym samym terminie wymianę kas musi przeprowadzić także pięć innych, dużych branż: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy i kluby fitness. W czerwcu 2021 r. może już brakować najpopularniejszych modeli urządzeń.

Poza tym trzeba pamiętać, że fiskalizacja kasy online’owej też zajmuje trochę czasu. Aby w pełni skorzystać nie tylko z wymaganej usługi serwisanta, ale też z profesjonalnego wsparcia m.in. w zakresie doboru urządzenia optymalnie trafiającego potrzeby działalności, wiele firm budowlanych już teraz kupuje kasy online’owe.

 

Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 11825 razy

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • Kasa fiskalna online z wysyłką danych przez sieć GSM – jaką wybrać? Kasa fiskalna online z wysyłką danych przez sieć GSM – jaką wybrać?

  Sprzedaż mobilna, punkt handlowy czy usługowy bez dostępu do Internetu – to tylko niektóre specyficzne okoliczności, w jakich może znaleźć się polski przedsiębiorca. Jeszcze do niedawna brak połączenia z siecią nie musiał być problemem. Dziś właściciele kas fiskalnych online mają obowiązek zapewnić urządzeniom przesył danych do systemu CRK. Z pomocą przychodzą kasy fiskalne online z komunikacją przez GSM.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Pospay Online dla branży budowlanej Pospay Online dla branży budowlanej

  Dosłownie kilka dni dzieli wyznaczone branże od wdrożenia kas fiskalnych online – jedną z nich jest branża budowlana. Pospay Online to urządzenie, które pozwala na prowadzenie sprzedaży zgodnie z przepisami. Ale nie tylko. Jedna obudowa kryje trzy funkcjonalności – kasy, drukarki i terminala płatniczego. Dlaczego warto pomyśleć o Pospay Online, jeśli świadczymy usługi budowlane?