wtorek, 26 styczeń 2021 11:35

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Już za kilka miesięcy trzecia grupa podatników obowiązkowo zainstaluje w swoich działalnościach kasy fiskalne online. Wśród wyznaczonych przez ustawodawcę branż znalazła się m.in. branża budowalna. Jak rozumieć zakres usług, których wykonywanie zmusi podatnika do wymiany urządzenia? Od kiedy w 2021 r. kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe?

Kasy fiskalne online to nowa generacja urządzeń, które stopniowo zastąpią tradycyjne urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Głównym celem reformy systemu kasowego w Polsce jest umożliwienie organom podatkowym skuteczniejszej kontroli prawidłowości transakcji dokonywanych przez podatników. W związku z tym kasy online’owe zostały wyposażone m.in. w funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium kas (CRK) – systemu, który na bieżąco analizuje dane o rejestrowanej sprzedaży.

 

Usługi budowlane – co rozumieć pod tym pojęciem?

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia usług budowlanych. Aby określić, jakie czynności się w nich zawierają, musimy posłużyć się ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1333). W art. 3 pkt 7 tego aktu prawnego czytamy:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(…)
7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

 

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 6, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

 

Kolejne punkty ustawy definiują pojęcia przebudowy i remontu:

7a) przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;

8) remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

 

Podatnik świadczący usługi w powyższym zakresie musi mieć kasę online w 2021 r. Obowiązek ten dotyczy zatem nie tylko firm zajmujących się stricte budową, ale też m.in. remontami – zarówno na dużą, jak i małą skalę.

 

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy?

Podatnicy świadczących usługi budowlane muszą wymienić swoje dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe od 1 lipca 2021 r. Za odpowiednim urządzeniem warto jednak rozejrzeć się wcześniej. Szczególnie, że w tym samym terminie wymianę kas musi przeprowadzić także pięć innych, dużych branż: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy i kluby fitness. W czerwcu 2021 r. może już brakować najpopularniejszych modeli urządzeń.

Poza tym trzeba pamiętać, że fiskalizacja kasy online’owej też zajmuje trochę czasu. Aby w pełni skorzystać nie tylko z wymaganej usługi serwisanta, ale też z profesjonalnego wsparcia m.in. w zakresie doboru urządzenia optymalnie trafiającego potrzeby działalności, wiele firm budowlanych już teraz kupuje kasy online’owe.

 

Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 7156 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!

 • Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera

  Tylko kilka tygodni dzieli branżę Beauty od obowiązkowego wdrożenia nowoczesnych urządzeń do ewidencji sprzedaży. W wielu salonach oferuje się usługi kosmetyczne i fryzjerskie – klienci mogą wygodnie skorzystać z nich w tym samym punkcie. Sprawdź, jaka kasa fiskalna online będzie dobra zarówno dla kosmetyczki, jak i fryzjera!

 • Posnet ERGO Online – sprawdzona kasa fiskalna online dla usług Posnet ERGO Online – sprawdzona kasa fiskalna online dla usług

  Fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy i właściciele klubów fitness – to tylko niektóre grupy zawodowe zobowiązane do wymiany starych kas na urządzenia fiskalne online. Jaka powinna być kasa fiskalna online dla usług? Przede wszystkim prosta w obsłudze, wygodna i niezawodna. Wszystkie te i wiele innych wymagań spełnia Posnet ERGO Online – model sprawdzony już w wielu branżach!

 • Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu? Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu?

  Lekarze i stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach muszą mieć kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotu – takie przepisy obowiązują już od kilku lat. Ponadto od 1 lipca 2021 r. branżę medyczną obejmie obowiązek wymiany kas na online’owe. Jednakże w niektórych przypadkach lekarz nie musi wystawiać paragonu, mimo iż ma w gabinecie kasę fiskalną. Jakie to sytuacje?

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.