wtorek, 26 styczeń 2021 11:35

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Już za kilka miesięcy trzecia grupa podatników obowiązkowo zainstaluje w swoich działalnościach kasy fiskalne online. Wśród wyznaczonych przez ustawodawcę branż znalazła się m.in. branża budowalna. Jak rozumieć zakres usług, których wykonywanie zmusi podatnika do wymiany urządzenia? Od kiedy w 2021 r. kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe?

Kasy fiskalne online to nowa generacja urządzeń, które stopniowo zastąpią tradycyjne urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Głównym celem reformy systemu kasowego w Polsce jest umożliwienie organom podatkowym skuteczniejszej kontroli prawidłowości transakcji dokonywanych przez podatników. W związku z tym kasy online’owe zostały wyposażone m.in. w funkcję przesyłu danych do Centralnego Repozytorium kas (CRK) – systemu, który na bieżąco analizuje dane o rejestrowanej sprzedaży.

 

Usługi budowlane – co rozumieć pod tym pojęciem?

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia usług budowlanych. Aby określić, jakie czynności się w nich zawierają, musimy posłużyć się ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 1333). W art. 3 pkt 7 tego aktu prawnego czytamy:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(…)
7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

 

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 6, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

 

Kolejne punkty ustawy definiują pojęcia przebudowy i remontu:

7a) przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;

8) remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

 

Podatnik świadczący usługi w powyższym zakresie musi mieć kasę online w 2021 r. Obowiązek ten dotyczy zatem nie tylko firm zajmujących się stricte budową, ale też m.in. remontami – zarówno na dużą, jak i małą skalę.

 

Kasy online dla firm budowlanych – od kiedy?

Podatnicy świadczących usługi budowlane muszą wymienić swoje dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Kasy online dla firm budowlanych staną się obowiązkowe od 1 lipca 2021 r. Za odpowiednim urządzeniem warto jednak rozejrzeć się wcześniej. Szczególnie, że w tym samym terminie wymianę kas musi przeprowadzić także pięć innych, dużych branż: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy i kluby fitness. W czerwcu 2021 r. może już brakować najpopularniejszych modeli urządzeń.

Poza tym trzeba pamiętać, że fiskalizacja kasy online’owej też zajmuje trochę czasu. Aby w pełni skorzystać nie tylko z wymaganej usługi serwisanta, ale też z profesjonalnego wsparcia m.in. w zakresie doboru urządzenia optymalnie trafiającego potrzeby działalności, wiele firm budowlanych już teraz kupuje kasy online’owe.

 

Więcej o kasach fiskalnych online w 2021 r. czytaj w Poradniku

Czytany 14284 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?