czwartek, 18 luty 2021 08:52

Jak obliczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Stosowanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na rzecz konsumentów. Jednak część z nich może korzystać ze zwolnień w tym zakresie. Dotyczy to m.in. podatników osiągających niskie obroty. Przy rozpoczęciu sprzedaży limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. oblicza się proporcjonalnie. A co w przypadku, gdy prowadzą działalność tylko przez kilka miesięcy w roku?

Zasady przysługiwania zwolnień z kas fiskalnych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2018 r. poz. 2519). Obowiązuje ono do końca 2021 r.

 

Zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej w 2021 r.

Podatnicy, których obrót netto ze sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 20.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia.

Jeśli rozpoczynają prowadzenie tej sprzedaży w tracie roku, limit do zwolnienia z kasy fiskalnej liczą w proporcji do okresu jej prowadzenia. Pod uwagę należy wziąć liczbę dni od dnia wykonania pierwszej czynności do końca roku.

 

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.

Proporcjonalny limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. liczymy według następującego wzoru:

20.000 zł / 365 dni x Liczba dni prowadzenia sprzedaży

 

Przykład 1.

Firma Jana Kowalskiego rozpoczęła sprzedaż na rzecz konsumentów dnia 18 lutego 2021 r. Limit proporcjonalny w tym przypadku wynosi 17.369,86 zł (20.000 zł / 365 dni x 317 dni). Jeśli przewidywany obrót w roku 2021 r. nie przekroczy tej kwoty, firma może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

 

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. a sprzedaż sezonowa

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż na rzecz konsumentów tylko przez kilka miesięcy w roku często zastanawiają się, czy w ich przypadku limit do zwolnienia z kasy fiskalnej wylicza się w proporcji, czy przysługuje im pełna kwota 20.000 zł. Należy podkreślić, iż przy wyznaczaniu prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej okres prowadzenia sprzedaży nie ma znaczenia – liczy się fakt, czy firma prowadziła tę sprzedaż w roku poprzednim, czy nie. Jeśli prowadziła, przysługuje jej pełny limit 20.000 zł. Nawet jeśli sprzedaż sezonową wznawia np. od lipca 2021 r.

 

Przykład 2.

Firma Alicji Nowak prowadziła sprzedaż na rzecz konsumentów od kwietnia do października 2020 r. i nie przekroczyła przysługującego jej wówczas limitu proporcjonalnego. W 2021 r. planuje wznowić sprzedaż od maja. Ze względu na kontynuację sprzedaży, przysługuje jej pełny limit 20.000 zł.

 

Przykład 3.

Spółka ABC planuje rozpoczęcie sprzedaży na rzecz konsumentów 1 czerwca 2021 r. i zakończenie jej we wrześniu 2021 r. Przysługuje jej limit proporcjonalny w wysokości 11.726,03 zł (20.000 zł / 365 x 214 dni). Nie ma przy tym znaczenia, iż podatnik planuje zakończyć sprzedaż we wrześniu – dla celów ustalenia limitu bierzemy pod uwagę okres do końca roku.

 

Niezależnie od wysokości obrotu, zwolnienie podmiotowej z kasy fiskalnej nie przysługuje podatnikom, którzy utracili do niego prawo w latach poprzednich, ze względu np. na przekroczenie limitu. Ze zwolnienia podmiotowego nie mogą też korzystać przedsiębiorcy wykonujący czynności wymienione w § 4 rozporządzenia.

 

Zobacz też: Jak ustalić obrót do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 193 razy

Artykuły powiązane

 • Jaka kasa fiskalna dla budowlańca? Jaka kasa fiskalna dla budowlańca?

  Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej, świadczący swoje usługi bezpośrednio na rzecz osób prywatnych, zasadniczo powinni posiadać kasy fiskalne. Teoretycznie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z tego obowiązku, jednak w praktyce niewielu firmom udaje się spełnić warunki. Jaka kasa online dla budowlańca sprawdzi się najlepiej?

 • Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.?

  Świadczenie usług opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów musi być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to także gabinetów stomatologicznych. Już wkrótce obejmie je nowy obowiązek – wymiana urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na sprzęt nowego typu. Sprawdź, od kiedy kasy online dla stomatologów staną się obowiązkowe w 2021 r.

 • Sprzedaż wysyłkowa – czy zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r. Sprzedaż wysyłkowa – czy zwolniona z kasy fiskalnej w 2021 r.

  Popularność sklepów internetowych rośnie. Choć coraz więcej z nich dba o dostarczanie klientom paragonów niezależnie od ciążącego na nich obowiązku, zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej wciąż obowiązują. Co trzeba zrobić, żeby z nich skorzystać?

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.?

  Zbliża się trzeci termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych przez określoną grupę podatników. Wśród firm, które muszą zakupić urządzenia nowej generacji, znalazły się m.in. salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Sprawdź, od kiedy kasy online dla kosmetyczek będą obowiązkowe w 2021 r. i dlaczego wiele z nich już teraz poszukuje modelu najlepiej trafiającego w specyfikę ich działalności.