piątek, 19 marzec 2021 22:34

Czym są urządzenia fiskalne online – kasy i drukarki?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje urządzeń fiskalnych – kasy i drukarki z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy fiskalne online. Większość przedsiębiorców do końca przyszłego roku ma dowolność w wyborze sprzętu. Cena kształtuje się podobnie. W takim razie czym są urządzenia fiskalne online i czym różnią się od tradycyjnych kas?

Przepisy, które weszły w życie w maju 2019 r., zobowiązały część branż do wprowadzenia kas fiskalnych online w określonych terminach. Wśród przedsiębiorców objętych nowym wymogiem znaleźli się m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, właściciele stacji paliw, obiektów noclegowych, lokalów gastronomicznych i składów opału. Od 1 lipca 2021 r. kasy online’owe muszą posiadać lekarze, prawnicy, kosmetyczki, fryzjerzy, firmy budowlane oraz kluby fitness.

 

Czym są urządzenia fiskalne online?

Urządzenia fiskalne online – kasy i drukarki fiskalne – spełniają tę samą funkcję, co modele tradycyjne z elektroniczną kopią paragonu. Rejestrują sprzedaż, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe rozliczenie należnego podatku. Emitują paragony fiskalne stanowiące dla konsumenta dowód sprzedaży, a co za tym idzie m.in. podstawę zwrotu czy reklamacji. Podobnie jak inne urządzenia, kasy i drukarki online’owe muszą być poddawane okresowym przeglądom technicznym.

Czym w takim razie różnią się urządzenia fiskalne online od tych z elektroniczną kopią paragonu? Przede wszystkim wymagając podłączenia do internetu. Jedną z ich ważniejszych funkcji jest bowiem ciągłe i automatyczne przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. System CRK analizuje przekazywane dane pod względem prawidłowości i rzetelnego rejestrowania sprzedaży.

Ponadto urządzenia fiskalne online zostały wyposażone w rozwiązania, których nie posiadają tradycyjne modele. Jednym z nich jest emisja e-paragonów – dokumentów sprzedaży przesyłanych konsumentowi w formie elektronicznej. W standardzie urządzenia te posiadają m.in. opcję wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie.

Kasy fiskalne online zostały też udoskonalone pod względem technologicznym. Przykładem takiego ulepszenia jest wewnętrzna pamięć chroniona, w której zapisywane są dane o transakcjach i zdarzeniach. To opcja bezpieczniejsza niż pamięć zewnętrzna stosowana w tradycyjnych kasach. Aby dokonać odczytu, wystarczy podłączyć kasę do komputera z odpowiednim oprogramowaniem.

 

Ulga tylko na kasę fiskalną online

Wybierając pomiędzy urządzeniami fiskalnymi online a kasami i drukarkami z elektroniczną kopią paragonu pamiętajmy, iż ulga do 700 zł przysługuje tylko na te pierwsze. Zakup kasy tradycyjnej nie uprawnia do skorzystania z ulgi – nawet jeśli podatnik dopiero rozpoczyna ewidencjonowanie. Z kolei w przypadku branż zobowiązanych przepisami do wymiany kas, odliczenia można dokonać nawet w przypadku, gdy podatnik już wcześniej z niego skorzystał przy zakupie swojej pierwszej kasy.

 

Zobacz też: Kasy online w 2021 r. – Poradnik

 

Urządzenia fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 74 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 marzec 2021 22:42

Artykuły powiązane

 • Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas? Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

  O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

 • Połączenie kasy fiskalnej i terminala płatniczego w jednym urządzeniu. Czy warto? Połączenie kasy fiskalnej i terminala płatniczego w jednym urządzeniu. Czy warto?

  Przedsiębiorcy zobowiązani do wymiany obecnych urządzeń na kasy fiskalne online mają do wyboru kilka różnych rozwiązań. Większość z nich wybiera mobilne kasy o niewielkich gabarytach – proste w obsłudze i atrakcyjne cenowo. Od jakiegoś czasu dostępne jest też innowacyjne urządzenie, będące połączeniem kasy fiskalnej, drukarki fiskalnej oraz terminala płatniczego. Czy fiskalny terminal płatniczy to alternatywa, która rzeczywiście się opłaca?

 • Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary? Kasa online do salonu urody – jakie powinna mieć rozmiary?

  Wybór odpowiedniego modelu kasy fiskalnej ma ogromne znaczenie. Nie zawsze opłaca się wybrać najtańsze rozwiązanie. Kryterium, jakie w szczególności powinni brać pod uwagę właściciele salonów urody, są rozmiary kasy online. Okazuje się bowiem, iż klasyczna kasa stacjonarna nie zawsze okazuje się optymalna, szczególnie w małych salonach i u specjalistów działających mobilnie.

 • Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej Najlepsza kasa online dla kancelarii prawnej

  Świadczenie usług prawniczych wymaga posiadania kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu. Co więcej, wkrótce prawników obejmie nowy obowiązek – będą musieli zakupić i wprowadzić w swoich działalnościach urządzenia przesyłające dane do systemu CRK. Jaka kasa online dla kancelarii prawnej sprawdzi się najlepiej?

 • Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online? Sposoby połączenia z CRK – dlaczego są ważne w kasie online?

  Przy wyborze kasy online zwracamy uwagę na różne kwestie. Wielkość, wygląd, łatwość obsługi, możliwości podłączenia dodatkowych urządzeń, cena – wszystko to ogrywa ważną rolę w późniejszej obsłudze. Jednak bardzo ważną kwestią są też sposoby połączenia z CRK – jeśli nie zostaną dostosowane do możliwości naszej firmy, wygenerują dodatkowe, niepotrzebne koszty.