poniedziałek, 19 kwiecień 2021 22:30

Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z obowiązków posiadacza kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do internetu. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – sieć może ulec awarii lub tracić zasięg. Procedura postępowania w takim wypadku zależy od specyfiki sytuacji, w której znalazł się podatnik. Kasa online a brak dostępu do internetu? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!

Centralne Repozytorium Kas (CRK) to prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową system informatyczny, który odbiera, gromadzi i przetwarza dane przesyłane online przez kasy fiskalne. CRK otrzymuje informacje nie tylko o dokonywanych transakcjach, ale też o zdarzeniach związanych z kasą online, m.in. wykonanym przeglądzie technicznym czy zmianie adresu punktu sprzedaży. Repozytorium dokonuje analizy i kontroli tych danych.

 

Kasa online a brak dostępu do internetu

W art. 111a ust. 3 ustawy o VAT określono wymagania wobec podatnika posiadającego kasę fiskalną online. Zgodnie z tym przepisem, sposób połączenia z CRK musi być ciągły, bezpośredni i zautomatyzowany lub na żądanie Szefa KAS w postaci elektronicznej zgodnej ze strukturą określoną przepisami. Ponadto musi zapewniać przesyłanie poleceń dotyczących fiskalizacji kasy, sposobu i zakresu pracy kasy oraz przesyłania danych z kasy, a także prawidłowość pracy kasy.

Podatnik musi dopełnić wszelkich czynności i dołożyć wszelkich starań, by spełnić powyższe wymogi. Jeśli połączenie z internetem zostanie z jakichś przyczyn utracone, należy przywrócić je niezwłocznie po naprawieniu usterki. Gdy kasa odzyska połączenie z internetem, prześle „zaległe” dane automatycznie do Repozytorium.

A co w przypadku, gdy podatnik nie ma możliwości zapewnić kasie stałego dostępu do internetu, np. prowadzi sprzedaż na giełdzie, gdzie nie dociera sieć? W takim wypadku może przesyłać dane w określonych odstępach czasowych, jednak musi zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego i uzyskać odpowiednią zgodę.

Co istotne, zgodę naczelnika urzędu skarbowego wraz z wyznaczeniem odstępów czasowych, w których dane będą przesyłane, należy uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży wymagającej przesyłania danych w odstępach czasowych.

 

Czy mogę prowadzić sprzedaż na kasie online bez internetu?

W przypadku braku dostępu do internetu podatnik może dalej prowadzić sprzedaż i ewidencjonować ją na kasie online. Nie jest to awaria kasy, tylko awaria sieci, nie ma więc konieczności przerywania sprzedaży. Błędem byłoby natomiast prowadzenie w takim wypadku sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i grozi surowymi konsekwencjami skarbowymi.

 

Czytaj też: Jak skorygować błędne dane na paragonie?

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 2078 razy

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!