poniedziałek, 19 kwiecień 2021 22:30

Kasa online a brak dostępu do internetu – czy mogę prowadzić sprzedaż?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jednym z obowiązków posiadacza kasy fiskalnej online jest zapewnienie urządzeniu stałego dostępu do internetu. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – sieć może ulec awarii lub tracić zasięg. Procedura postępowania w takim wypadku zależy od specyfiki sytuacji, w której znalazł się podatnik. Kasa online a brak dostępu do internetu? Sprawdź, czy możesz prowadzić sprzedaż!

Centralne Repozytorium Kas (CRK) to prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową system informatyczny, który odbiera, gromadzi i przetwarza dane przesyłane online przez kasy fiskalne. CRK otrzymuje informacje nie tylko o dokonywanych transakcjach, ale też o zdarzeniach związanych z kasą online, m.in. wykonanym przeglądzie technicznym czy zmianie adresu punktu sprzedaży. Repozytorium dokonuje analizy i kontroli tych danych.

 

Kasa online a brak dostępu do internetu

W art. 111a ust. 3 ustawy o VAT określono wymagania wobec podatnika posiadającego kasę fiskalną online. Zgodnie z tym przepisem, sposób połączenia z CRK musi być ciągły, bezpośredni i zautomatyzowany lub na żądanie Szefa KAS w postaci elektronicznej zgodnej ze strukturą określoną przepisami. Ponadto musi zapewniać przesyłanie poleceń dotyczących fiskalizacji kasy, sposobu i zakresu pracy kasy oraz przesyłania danych z kasy, a także prawidłowość pracy kasy.

Podatnik musi dopełnić wszelkich czynności i dołożyć wszelkich starań, by spełnić powyższe wymogi. Jeśli połączenie z internetem zostanie z jakichś przyczyn utracone, należy przywrócić je niezwłocznie po naprawieniu usterki. Gdy kasa odzyska połączenie z internetem, prześle „zaległe” dane automatycznie do Repozytorium.

A co w przypadku, gdy podatnik nie ma możliwości zapewnić kasie stałego dostępu do internetu, np. prowadzi sprzedaż na giełdzie, gdzie nie dociera sieć? W takim wypadku może przesyłać dane w określonych odstępach czasowych, jednak musi zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego i uzyskać odpowiednią zgodę.

Co istotne, zgodę naczelnika urzędu skarbowego wraz z wyznaczeniem odstępów czasowych, w których dane będą przesyłane, należy uzyskać jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży wymagającej przesyłania danych w odstępach czasowych.

 

Czy mogę prowadzić sprzedaż na kasie online bez internetu?

W przypadku braku dostępu do internetu podatnik może dalej prowadzić sprzedaż i ewidencjonować ją na kasie online. Nie jest to awaria kasy, tylko awaria sieci, nie ma więc konieczności przerywania sprzedaży. Błędem byłoby natomiast prowadzenie w takim wypadku sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i grozi surowymi konsekwencjami skarbowymi.

 

Czytaj też: Jak skorygować błędne dane na paragonie?

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 241 razy

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

  W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

 • POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego POSPAY Online – kasa, drukarka i terminal płatniczy – najlepsze połączenie dla gabinetu lekarskiego

  Już od 1 lipca 2021 r. lekarze oraz stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach będą musieli posiadać kasy online. Urządzenia fiskalne to dla branży medycznej żadna nowość – obowiązkowo funkcjonują już od kilku lat. Lekarzom i stomatologom polecamy POSPAY Online – połączenie kasy fiskalnej online, drukarki fiskalnej online oraz terminal płatniczy w jednym urządzeniu.

 • Kasa a drukarka fiskalna online – czym się różnią? Jakie urządzenie wybrać? Kasa a drukarka fiskalna online – czym się różnią? Jakie urządzenie wybrać?

  Niektórym branżom pozostało już niewiele czasu na zaopatrzenie się w urządzenie fiskalne online. W salonach sprzedaży mamy do wyboru wiele różnych modeli. Podstawowym pytaniem, na jakie musimy znaleźć odpowiedź, jest rodzaj sprzętu. Czym różni się kasa fiskalna online od drukarki fiskalnej online? Skąd tak duża różnica w cenie?