wtorek, 11 maj 2021 22:17

Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kas: urządzenia z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy fiskalne online. Przepisy umożliwiają zakup kas z kopią elektroniczną do końca 2022 roku. Po tym terminie dostępne będą wyłącznie kasy online.

 

Kasy fiskalne online – przepisy

Lista czynności zobowiązujących do stosowania kas fiskalnych online znajduje się w przepisach art. 145b ust. 1 ustawy o VAT. Część branż już wymieniła urządzenia, m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, właściciele stacji benzynowych, obiektów gastronomicznych i noclegowych oraz składów opału. Pozostały już tylko branże wymienione w pkt 3 wspomnianego przepisu:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

3) do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług:

a) fryzjerskich,

b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu;

 

Warto pamiętać, iż termin 1 lipca 2021 r. jest datą rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie online. Aby zdążyć z formalnościami i fiskalizacją, należy odpowiednie urządzenie zakupić wcześniej. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, iż w Polsce jest nawet kilkaset tysięcy przedstawicieli powyższych branż. Jeśli chcemy uniknąć kolejek i długiego oczekiwania na fiskalizację (której może dokonać wyłącznie uprawniony serwisant) najlepiej już teraz rozejrzyjmy się za kasą trafiającą w potrzeby naszej działalności.

 

Ulga na kasę fiskalną online – przepisy

Obowiązujące przepisy dają prawo do skorzystania z ulgi na kasę fiskalną wyłącznie wtedy, gdy jest to urządzenie online’owe. Przy czym podatnicy wymieniający swoje urządzenia ze względu na nałożony na nich obowiązek mają prawo do takiego odliczenia, nawet jeśli już wcześniej z niego skorzystali przy zakupie swojej pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze i kasach online czytaj w Poradniku

 

Kasy online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 796 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2021 07:24

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!

 • Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera Kasa fiskalna online dobra dla kosmetyczki i fryzjera

  Tylko kilka tygodni dzieli branżę Beauty od obowiązkowego wdrożenia nowoczesnych urządzeń do ewidencji sprzedaży. W wielu salonach oferuje się usługi kosmetyczne i fryzjerskie – klienci mogą wygodnie skorzystać z nich w tym samym punkcie. Sprawdź, jaka kasa fiskalna online będzie dobra zarówno dla kosmetyczki, jak i fryzjera!

 • Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu? Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu?

  Lekarze i stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach muszą mieć kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotu – takie przepisy obowiązują już od kilku lat. Ponadto od 1 lipca 2021 r. branżę medyczną obejmie obowiązek wymiany kas na online’owe. Jednakże w niektórych przypadkach lekarz nie musi wystawiać paragonu, mimo iż ma w gabinecie kasę fiskalną. Jakie to sytuacje?

 • Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek! Kupujesz kasę online? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek!

  Kasy fiskalne online na dobre zadomowiły się w polskich przedsiębiorstwach. Wkrótce kolejne pięć dużych branż wymieni swoje dotychczasowe urządzenia na sprzęt nowego typu. Czym różnią się kasy online od tradycyjnych? Pod względem obsługi – w zasadzie niczym. Należy jednak mieć na uwadze, iż ich użytkownie wiąże się z nowym obowiązkiem!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!