wtorek, 11 maj 2021 22:17

Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kas: urządzenia z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy fiskalne online. Przepisy umożliwiają zakup kas z kopią elektroniczną do końca 2022 roku. Po tym terminie dostępne będą wyłącznie kasy online.

 

Kasy fiskalne online – przepisy

Lista czynności zobowiązujących do stosowania kas fiskalnych online znajduje się w przepisach art. 145b ust. 1 ustawy o VAT. Część branż już wymieniła urządzenia, m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, właściciele stacji benzynowych, obiektów gastronomicznych i noclegowych oraz składów opału. Pozostały już tylko branże wymienione w pkt 3 wspomnianego przepisu:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

3) do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług:

a) fryzjerskich,

b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu;

 

Warto pamiętać, iż termin 1 lipca 2021 r. jest datą rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie online. Aby zdążyć z formalnościami i fiskalizacją, należy odpowiednie urządzenie zakupić wcześniej. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, iż w Polsce jest nawet kilkaset tysięcy przedstawicieli powyższych branż. Jeśli chcemy uniknąć kolejek i długiego oczekiwania na fiskalizację (której może dokonać wyłącznie uprawniony serwisant) najlepiej już teraz rozejrzyjmy się za kasą trafiającą w potrzeby naszej działalności.

 

Ulga na kasę fiskalną online – przepisy

Obowiązujące przepisy dają prawo do skorzystania z ulgi na kasę fiskalną wyłącznie wtedy, gdy jest to urządzenie online’owe. Przy czym podatnicy wymieniający swoje urządzenia ze względu na nałożony na nich obowiązek mają prawo do takiego odliczenia, nawet jeśli już wcześniej z niego skorzystali przy zakupie swojej pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze i kasach online czytaj w Poradniku

 

Kasy online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 1221 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2021 07:24

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!

 • Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni! Kasy fiskalne online – wymiana do 1 lipca 2021 r. Zostało już tylko kilka dni!

  Według najnowszych danych, w samej branży kosmetycznej ponad 30% firm nie ma jeszcze kasy fiskalnej online! Sprawdź aktualny harmonogram i dowiedz się, czy nie jesteś w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To ostatni moment – 1 lipca 2021 r. będzie już za późno!