wtorek, 11 maj 2021 22:17

Kasy fiskalne online dla kolejnych branż w 2021 r. – aktualne przepisy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czerwcu 2021 r. ostatnia grupa podatników obowiązkowo wymieni swoje obecne urządzenia na kasy fiskalne online. Przepisy konkretnie określają rodzaj wykonywanych czynności, jakie obligują przedsiębiorcę do zakupu urządzenia online’owego. Poznaj aktualną listę branż objętych nowym wymogiem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić do otrzymania ulgi na kasę.

Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kas: urządzenia z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy fiskalne online. Przepisy umożliwiają zakup kas z kopią elektroniczną do końca 2022 roku. Po tym terminie dostępne będą wyłącznie kasy online.

 

Kasy fiskalne online – przepisy

Lista czynności zobowiązujących do stosowania kas fiskalnych online znajduje się w przepisach art. 145b ust. 1 ustawy o VAT. Część branż już wymieniła urządzenia, m.in. mechanicy, wulkanizatorzy, właściciele stacji benzynowych, obiektów gastronomicznych i noclegowych oraz składów opału. Pozostały już tylko branże wymienione w pkt 3 wspomnianego przepisu:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

3) do dnia 31 grudnia 2020 r. - do świadczenia usług:

a) fryzjerskich,

b) kosmetycznych i kosmetologicznych,
c) budowlanych,
d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
e) prawniczych,
f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu;

 

Warto pamiętać, iż termin 1 lipca 2021 r. jest datą rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie online. Aby zdążyć z formalnościami i fiskalizacją, należy odpowiednie urządzenie zakupić wcześniej. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, iż w Polsce jest nawet kilkaset tysięcy przedstawicieli powyższych branż. Jeśli chcemy uniknąć kolejek i długiego oczekiwania na fiskalizację (której może dokonać wyłącznie uprawniony serwisant) najlepiej już teraz rozejrzyjmy się za kasą trafiającą w potrzeby naszej działalności.

 

Ulga na kasę fiskalną online – przepisy

Obowiązujące przepisy dają prawo do skorzystania z ulgi na kasę fiskalną wyłącznie wtedy, gdy jest to urządzenie online’owe. Przy czym podatnicy wymieniający swoje urządzenia ze względu na nałożony na nich obowiązek mają prawo do takiego odliczenia, nawet jeśli już wcześniej z niego skorzystali przy zakupie swojej pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

 

Więcej o uldze i kasach online czytaj w Poradniku

 

Kasy online Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 1533 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2021 07:24

Artykuły powiązane

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?