środa, 28 lipiec 2021 22:23

Programy do e-księgowości – który wybrać?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Księgowość internetowa z miesiąca na miesiąc zyskuje sobie coraz większą popularność. Niewątpliwie przyczyniły się do tego kolejne lockdowny, które znacząco ograniczyły bezpośrednie kontakty usługodawców z ich klientami. E-księgowość jest znacznie wygodniejsza od tradycyjnej obsługi biura rachunkowego. Ale czy tańsza? Sprawdź, z jakiego programu do e-księgowości warto korzystać.

Przedsiębiorca otwierający działalność musi wybrać model opodatkowania oraz formę księgowości. Jeśli sam nie posiada specjalistycznej wiedzy pozwalającej mu dokonywać własnych rozliczeń, musi skorzystać z pomocy księgowego. Jeszcze do niedawna do wyboru miał zatrudnienie takiego pracownika w firmie lub udanie się do pobliskiego biura rachunkowego. Dziś jako alternatywę ma e-księgowość.

 

Programy do e-księgowości – pojęcie o szerokim znaczeniu

Wybór programu do e-księgowości jest jedną z kluczowych decyzji, jakie musi podjąć przedsiębiorca decydujący się na ten model prowadzenia rozrachunków. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę następujące funkcje systemu:

 • wystawianie faktur
 • szybkie pobieranie danych klienta za pomocą numeru NIP
 • czy system umożliwia prowadzenie rejestru sprzedaży, zakupów VAT, księgi przychodów i rozchodów
 • księgowanie środków trwałych
 • monitorowanie stanów magazynowych
 • ewidencja przebiegu pojazdów
 • obliczanie składek ZUS
 • generowanie deklaracji na podstawie automatycznych obliczeń
 • prowadzenie rejestru osób zatrudnionych
 • wystawianie umów cywilnoprawnych
 • generowanie rachunków
 • zarządzanie kontaktami z klientami (CRM)
 • zestawienia obrotów przedsiębiorstwa
 • przejrzystość i prostota obsługi programu

Powyższe możliwości dają zarówno proste, jak i zaawansowane programy do księgowości. Ale uwaga! Jako księgowość online firmy nierzadko reklamują właśnie sprzedaż takiej aplikacji lub dostęp do niej, a nie rzeczywistą obsługę księgową.

W rezultacie przedsiębiorca, który poszukuje biura rachunkowego, skuszony atrakcyjną ofertą cenową e-księgowości, uzyskuje jedynie dostęp do systemu księgowego, w którym wszystkie czynności musi wykonywać sam. Wprawdzie nowoczesne aplikacje znacznie ułatwiają taką pracę m.in. poprzez zautomatyzowanie wielu czynności czy proste generowanie skomplikowanych dokumentów (np. plików JPK), to jednak wciąż wymagają od użytkownika pewnej wiedzy w zakresie księgowości.

 

Portal Biura – program do e-księgowości

Narzędzie stworzone przez wiodącego producenta oprogramowania dla firm – InsERT – to tak naprawdę środek komunikacji pomiędzy biurem rachunkowym a jego klientami. Portal Biura nie jest programem księgowym – jest systemem, dzięki któremu przedsiębiorca może w banalnie prosty sposób dostarczyć dokumenty, umowy itp. do swojego księgowego, który łatwo i szybko dokonuje potrzebnych rozrachunków.

W odpowiedzi zwrotnej od swojego księgowego przedsiębiorca zyskuje informacje o podatku do zapłaty, należnych składkach, zbliżających się terminach, obowiązkach itp. W Portalu Biura może też dokonywać analiz, generować raporty itp. Do tego ma zawsze dostęp do swoich dokumentów – bez konieczności przeszukiwania sterty segregatorów lub zlecania tej pracy księgowemu.

Portal Biura to system przeglądarkowy – aby na nim pracować, wystarczy zalogować się do swojego konta. System współpracuje też z innymi programami InsERT, takimi jak m.in. Subiekt nexo czy Subiekt123. Księgowy z kolei pracuje na zaawansowanych systemach, takich jak np. Rachmistrz nexo czy Rewizor nexo.

Portal Biura to wygoda, oszczędność czasu i znaczące usprawnienie komunikacji. Nie jest to zwykła aplikacja, z którą przedsiębiorca pozostaje sam. Ze swoim księgowym zawsze może porozmawiać, chociażby w celu wyjaśnienia jakichś kwestii związanych z opodatkowaniem czy składkami ZUS.

 

Poznaj lepiej Portal Biura i zalety z korzystania z niego!

Czytany 760 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 lipiec 2021 10:35

Artykuły powiązane

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • Zmiany w programach InsERT nexo – wersja 46 Zmiany w programach InsERT nexo – wersja 46

  Firma InsERT – wiodący producent oprogramowania dla firm – na bieżąco wprowadza uaktualnienia do swoich systemów. Zmiany mają na celu dostosowanie funkcjonalności programów do nowych przepisów i regulacji ustawodawcy, ale też stanowią odpowiedź na bieżące potrzeby użytkowników. Sprawdź, jakie zmiany w programach InsERT nexo prowadza wersja 46.

 • Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award! Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award!

  Oprogramowania dla firm InsERT cieszy się niesłabnącą popularnością. Znany i ceniony producent od lat jest też doceniany przez ekspertów z branży. Dowodzi tego chociażby zakwalifikowanie do finału HRA Star Award – prestiżowego konkursu organizowanego w ramach konferencji Strategie HR. Sprawdź, czym wyróżnił się InsERT!

 • Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO

  Technologie dotykowe otaczają nas niemalże wszędzie. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Kioski samoobsługowe, ściany interaktywne, tablice informacyjne w centrach handlowych i rozrywkowych. Od lat sprzęty z ekranami dotykowymi stanowią także ważne narzędzie w obsłudze sprzedaży w branży gastronomicznej, w sklepach czy np. na stacjach benzynowych. Subiekt nexo i Subiekt nexo PRO to popularne programy, które m.in. umożliwiają wystawianie dokumentów handlowych – faktur i paragonów. Firma InsERT wypuściła na rynek nowy moduł systemu, POS - interfejs dotykowy.             

 • Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia

  Postęp technologiczny nieustannie zmienia codzienność – wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Cyfryzacja firm z jednej strony stanowi usprawnienie, z drugiej wiąże się z wyzwaniami dla przedsiębiorców, w tym także dla biur rachunkowych. Wydaje się jednak, że nowe technologie są nieuniknione, jeśli nie chcemy zostać w tyle i stale świadczyć usługi na poziomie oczekiwanym przez klientów.