czwartek, 30 wrzesień 2021 10:20

Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiązkowy?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Planowane już od wielu miesięcy przepisy dotyczącego Krajowego Systemu E-faktur (KSeF) oraz faktury ustrukturyzowanej nie weszły w życie od 1 października 2021 r. Projekt ustawy zmieniającej został skierowany do Sejmu. Sprawdź, od kiedy będzie można korzystać z możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych i czy ten nowy system stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników.

Krajowy System E-faktur zostanie uruchomiony 1 stycznia 2022 r. – wszystko wskazuje na to, że termin wskazany przez ustawodawcę będzie już terminem ostatecznym. Choć Krajowy System E-faktur jeszcze nie działa, Ministerstwo Finansów opublikowało już roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT). W założeniu ma to ułatwić producentom oprogramowania dostosowanie swoich systemów do nowych wymogów w zakresie e-fakturowania.

Resort opublikował też przykładowe pliki e-faktur – mają one pomóc podatnikom i twórcom programów dla firm zrozumieć schemat wypełniania struktury w określonych przypadkach.

 

Krajowy System E-faktur będzie obowiązkowy

Wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej oraz systemu KSeF to kolejny krok ustawodawcy w kierunku digitalizacji komunikacji zarówno na linii przedsiębiorca – administracja skarbowa, jak i pomiędzy przedsiębiorcami. Bardzo podobne systemy zostały już wprowadzone w innych krajach europejskich, m.in. we Włoszech. Początkowo był on tam obowiązkowy przy realizacji zamówień publicznych. W późniejszym czasie został jednak otwarty dla sektora prywatnego, a w 2019 r. – wprowadzony jako obowiązkowy.

Początkowo dobrowolne, faktury ustrukturyzowane mają dawać przedsiębiorcom większą elastyczność dokumentowania transakcji. Nie zastąpią ani tradycyjnych faktur elektronicznych wysyłanych np. w formacie PDF, ani dokumentów w formie papierowej. Wszystkie te trzy rodzaje dokumentów będą funkcjonowały równocześnie. Resort finansów przygotował za to system zachęt do korzystania z Krajowego Systemu E-faktur. Jednym z nich jest skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 40 dni.

Ministerstwo nie kryje jednak, iż z czasem, jeśli system nowego e-fakturowania sprawdzi się w naszym kraju, stanie się on obowiązkowy. W planach resort ma ustanowienie wymogu wymiany faktur ustrukturyzowanych pomiędzy kontrahentami już w 2023 roku.

 

Koszty, które poniosą przedsiębiorcy

Faktury ustrukturowane mają być wystawiane wyłącznie za pośrednictwem oprogramowania interfejsowego. O ile jednak użytkownicy systemów finansowo-księgowych, takich jak Subiekt nexo czy Rachmistrz nexo, nie muszą obawiać się zmian, ponieważ nie będą się one dla nich wiązać z dodatkowymi obciążeniami, o tyle przedsiębiorcy wciąż wystawiający faktury papierowe lub korzystający z nietypowych rozwiązań będą musieli wprowadzić w swoich firmach spore zmiany.

Resort finansów uspokaja jednak – dla takich podatników mają zostać udostępnione dedykowane narzędzia w e-Mikrofirmie. Problem pozostanie jednak u przedsiębiorców przyzwyczajonych do bardzo tradycyjnych rozwiązań, którym bardzo trudno będzie zmienić nawyki związane z fakturowaniem. Wielu z nich być może będzie musiało skorzystać z czasochłonnych i płatnych szkoleń z obsługi oprogramowania.

Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, iż Krajowy System E-faktur przyniesie znaczne ułatwienia podmiotom gospodarczym. Zniknie m.in. obowiązek przechowywania faktur – system KSeF będzie je bezpiecznie archiwizował przez okres 10 lat lub dłużej dla dokumentów, które tego wymagają. Faktury ustrukturyzowane nie będą też podlegały przekazywaniu na żądanie organu podatkowego w plikach JPK_FA. Dane te zostaną udostępnione z KSeF.

 

Zobacz też: Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom

Czytany 2078 razy

Artykuły powiązane

 • Faktura ustrukturyzowana w praktyce Faktura ustrukturyzowana w praktyce

  Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od początku 2024 roku. Do tego czasu można dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur – obecne przepisy tego nie wymagają. Sprawdź, jak w praktyce wygląda nowy system fakturowania, czego wymaga od przedsiębiorcy i czy niesie ze sobą jakieś korzyści.

 • Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić? Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić?

  Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i planowane objęcie przedsiębiorców obowiązkowym e-fakturowaniem to wyzwanie – szczególnie dla małych firm. Kiedy nastąpi koniec papierowych faktur? Choć podatnicy mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, dla wielu z nich będzie to rewolucja, więc warto rozpocząć ją jak najwcześniej.

 • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

  Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

 • Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa! Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

  Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!