czwartek, 30 wrzesień 2021 10:20

Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiązkowy?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Planowane już od wielu miesięcy przepisy dotyczącego Krajowego Systemu E-faktur (KSeF) oraz faktury ustrukturyzowanej nie weszły w życie od 1 października 2021 r. Projekt ustawy zmieniającej został skierowany do Sejmu. Sprawdź, od kiedy będzie można korzystać z możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych i czy ten nowy system stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników.

Krajowy System E-faktur zostanie uruchomiony 1 stycznia 2022 r. – wszystko wskazuje na to, że termin wskazany przez ustawodawcę będzie już terminem ostatecznym. Choć Krajowy System E-faktur jeszcze nie działa, Ministerstwo Finansów opublikowało już roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT). W założeniu ma to ułatwić producentom oprogramowania dostosowanie swoich systemów do nowych wymogów w zakresie e-fakturowania.

Resort opublikował też przykładowe pliki e-faktur – mają one pomóc podatnikom i twórcom programów dla firm zrozumieć schemat wypełniania struktury w określonych przypadkach.

 

Krajowy System E-faktur będzie obowiązkowy

Wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej oraz systemu KSeF to kolejny krok ustawodawcy w kierunku digitalizacji komunikacji zarówno na linii przedsiębiorca – administracja skarbowa, jak i pomiędzy przedsiębiorcami. Bardzo podobne systemy zostały już wprowadzone w innych krajach europejskich, m.in. we Włoszech. Początkowo był on tam obowiązkowy przy realizacji zamówień publicznych. W późniejszym czasie został jednak otwarty dla sektora prywatnego, a w 2019 r. – wprowadzony jako obowiązkowy.

Początkowo dobrowolne, faktury ustrukturyzowane mają dawać przedsiębiorcom większą elastyczność dokumentowania transakcji. Nie zastąpią ani tradycyjnych faktur elektronicznych wysyłanych np. w formacie PDF, ani dokumentów w formie papierowej. Wszystkie te trzy rodzaje dokumentów będą funkcjonowały równocześnie. Resort finansów przygotował za to system zachęt do korzystania z Krajowego Systemu E-faktur. Jednym z nich jest skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT z 60 do 40 dni.

Ministerstwo nie kryje jednak, iż z czasem, jeśli system nowego e-fakturowania sprawdzi się w naszym kraju, stanie się on obowiązkowy. W planach resort ma ustanowienie wymogu wymiany faktur ustrukturyzowanych pomiędzy kontrahentami już w 2023 roku.

 

Koszty, które poniosą przedsiębiorcy

Faktury ustrukturowane mają być wystawiane wyłącznie za pośrednictwem oprogramowania interfejsowego. O ile jednak użytkownicy systemów finansowo-księgowych, takich jak Subiekt nexo czy Rachmistrz nexo, nie muszą obawiać się zmian, ponieważ nie będą się one dla nich wiązać z dodatkowymi obciążeniami, o tyle przedsiębiorcy wciąż wystawiający faktury papierowe lub korzystający z nietypowych rozwiązań będą musieli wprowadzić w swoich firmach spore zmiany.

Resort finansów uspokaja jednak – dla takich podatników mają zostać udostępnione dedykowane narzędzia w e-Mikrofirmie. Problem pozostanie jednak u przedsiębiorców przyzwyczajonych do bardzo tradycyjnych rozwiązań, którym bardzo trudno będzie zmienić nawyki związane z fakturowaniem. Wielu z nich być może będzie musiało skorzystać z czasochłonnych i płatnych szkoleń z obsługi oprogramowania.

Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, iż Krajowy System E-faktur przyniesie znaczne ułatwienia podmiotom gospodarczym. Zniknie m.in. obowiązek przechowywania faktur – system KSeF będzie je bezpiecznie archiwizował przez okres 10 lat lub dłużej dla dokumentów, które tego wymagają. Faktury ustrukturyzowane nie będą też podlegały przekazywaniu na żądanie organu podatkowego w plikach JPK_FA. Dane te zostaną udostępnione z KSeF.

 

Zobacz też: Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom

Czytany 956 razy

Artykuły powiązane

 • Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni? Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni?

  Od 1 stycznia 2022 r. rusza Krajowy System e-Faktur, a wraz z nim – faktury ustrukturyzowane. Czy ta rewolucyjna na poziomie technologii nowość zmieni o 180 st. życie przedsiębiorców? Raczej nie. Po pierwsze – przynajmniej przez rok korzystanie z KSeF będzie dobrowolne. Po drugie – użytkownicy nowoczesnych programów dla firm zmiany praktycznie nie odczują. Sprawdź, jak będzie wyglądało wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 r.

 • Faktura ustrukturyzowana - czy zastąpi fakturę elektroniczną i papierową? Faktura ustrukturyzowana - czy zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?

  Już wkrótce do obiegu wejdzie nowa forma dokumentowania sprzedaży. Przepisy, które regulują tę zmianę najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Czy faktura ustrukturyzowana zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?         

 • Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie? Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie?

  Krajowy System E-faktur ma zostać uruchomiony już w 2022 roku. Faktura ustrukturyzowana nie zastąpi jednak ani faktur elektronicznych, ani papierowych. Będzie funkcjonować obok nich, jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Czy model fakturowania za pośrednictwem KSeF to ułatwienie czy utrudnienie dla przedsiębiorców?

   

 • Faktura ustrukturyzowana – czym różni się od zwykłej e-faktury? Faktura ustrukturyzowana – czym różni się od zwykłej e-faktury?

  Projektowane zmiany w ustawie o VAT przewidują wprowadzenie trzeciej opcji wystawiania faktur – obok tradycyjnego dokumentu w formie papierowej oraz faktury elektronicznej. Czym jest faktura ustrukturyzowana? Jaką rolę zacznie pełnić w obiegu dokumentów i czy całkowicie zastąpi obecne formy fakturowania? Sprawdź, jakie korzyści i trudności będą wiązały się z jej wprowadzeniem!

 • E-faktura po nowemu – czym jest faktura ustrukturyzowana? E-faktura po nowemu – czym jest faktura ustrukturyzowana?

  Faktury elektroniczne już od kilku lat sprawnie funkcjonują w dokumentacji pomiędzy przedsiębiorcami. W tradycyjnym rozumieniu e-faktura to dokument w formacie cyfrowym, np. PDF, spełniający wszystkie wymogi określone dla faktur. Od 1 stycznia 2022 r. w obrocie pojawi się jednak zupełnie nowy rodzaj dokumentów – to faktury ustrukturyzowane, sporządzane według wzoru określonego przez Ministerstwo Finansów.