środa, 10 listopad 2021 12:50

Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Krajowy System E-faktur ma zostać uruchomiony już w 2022 roku. Faktura ustrukturyzowana nie zastąpi jednak ani faktur elektronicznych, ani papierowych. Będzie funkcjonować obok nich, jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Czy model fakturowania za pośrednictwem KSeF to ułatwienie czy utrudnienie dla przedsiębiorców?

 

Faktura ustrukturyzowana, elektroniczna czy papierowa?

Dotychczas przedsiębiorcy mieli do wyboru dwie formy dokumentowania transakcji fakturą – mogli ją wystawić w wersji papierowej lub elektronicznej. W 2022 r. pojawi się kolejna – faktura ustrukturyzowana. Tak naprawdę będzie to wariant dokumentu elektronicznego, wystawianego jednak za pośrednictwem systemu KSeF.

Na ten moment Ministerstwo Finansów dopuszcza wszystkie wspomniane formy fakturowania sprzedaży. Funkcjonować będą jednocześnie i to od podatnika będzie zależeć, na którą zdecyduje się w przypadku swojej firmy. Można się jednak spodziewać, że za jakiś czas wyboru nie będzie, a system e-faktur stanie się obowiązkowy. Wprowadzenie faktury wystawianej zgodnie ze strukturą logiczną ustawodawcy to krok w kierunku digitalizacji obiegu dokumentów – zarówno między przedsiębiorcami, jak i administracją skarbową.

 

Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie dla przedsiębiorców?

Z założenia wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej i uruchomienie centralnego systemu faktur ma ułatwić funkcjonowanie firm i usprawnić komunikację w tym obszarze. Ujednolicenie struktury logicznej dokumentu to oczywiste ułatwienie. Jednocześnie całkowite przestawienie się z dotychczasowych narzędzi na te innowacyjne, będzie stanowić wyzwanie. Szczególną trudność mogą napotkać przedsiębiorcy, którzy wciąż wystawiają faktury papierowe, a dokumentację przekazują do biura rachunkowego osobiście lub pocztą.

Druga sprawa to fakt kontroli procesu dokumentowania sprzedaży i prawidÅ‚owoÅ›ci rozliczeÅ„ przez ustawodawcÄ™. Wystawianie i otrzymywanie faktur jedynie za poÅ›rednictwem Krajowego Systemu KSeF bÄ™dzie siÄ™ wiÄ…zaÅ‚o z automatycznym przydzielaniem numerów identyfikujÄ…cych i zewnÄ™trznÄ… weryfikacjÄ… dokumentów. Firmy nie bÄ™dÄ… wysyÅ‚ać faktur bezpoÅ›rednio do swoich kontrahentów – każda przejdzie najpierw przez centralny system, zanim w formie e-faktury trafi do odbiorcy. 

 

Jakie korzyÅ›ci z KSeF? 

Zasadniczym ułatwieniem dla podmiotów gospodarczych, zapowiadanym przez Ministerstwo Finansów, jest łatwiejsze, bo centralne przechowywanie faktur. Wprowadzenie KSeF będzie się wiązało ze zniesieniem obowiązku wieloletniego archiwizowania dokumentacji przez przedsiębiorcę. System sam będzie to robił przez wymagany przepisami okres.

W przypadku tego modelu fakturowania zniknie również obowiązek przekazywania faktur na żądanie organu podatkowego w plikach JPK_FA. Dane te zostaną udostępnione z Krajowego Systemu E-faktur. Korzyścią i jednocześnie zachętą do korzystania z innowacyjnej formy dokumentowania sprzedaży jest skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT. Resort finansów zapowiada, że będzie on trwał nie 60, a 40 dni.

 

Zobacz też: Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiÄ…zkowy?

Czytany 849 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 listopad 2021 12:55

Artykuły powiązane

  • KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 r. RzÄ…d przesuwa terminy

     

     System KSeF nie bÄ™dzie obowiÄ…zkowy w 2024 roku – takÄ… informacjÄ™ podaÅ‚ w styczniu Minister Finansów Andrzej DomaÅ„ski. PrzyczynÄ… majÄ… być krytyczne bÅ‚Ä™dy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnÄ™trznego audytu. Na kiedy rzÄ…d przesunie obowiÄ…zkowÄ… fakturÄ™ ustrukturyzowanÄ…? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpÅ‚ynie na przedsiÄ™biorców!

     

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj siÄ™ na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiÄ…zkowy?

    KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

  • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

    Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

  • Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak dÅ‚ugo! Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak dÅ‚ugo!

    Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!