piątek, 26 listopad 2021 21:27

Faktura ustrukturyzowana - czy zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już wkrótce do obiegu wejdzie nowa forma dokumentowania sprzedaży. Przepisy, które regulują tę zmianę najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Czy faktura ustrukturyzowana zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?         

Z początkiem roku 2022 r. w obrocie pojawi nowy rodzaj dokumentów, tzw. faktury ustrukturyzowane – zgodne ze wzorem określanym przez Ministerstwo Finansów. Ich struktura logiczna jest już od ponad miesiąca dostępna na elektronicznej platformie usług administracji publicznej.

Faktura ustrukturyzowana jest tak naprawdę kolejnym wariantem faktury elektronicznej. Można ją będzie wystawiać i otrzymywać za pośrednictwem Centralnej Bazy Faktur tzw. Krajowego Systemu E-faktur KSeF. System będzie m.in. automatycznie przydzielał numery identyfikujące, weryfikował zgodność dokumentu ze wzorem udostępnionym przez resort finansów, a także je archiwizował. Czy nowa forma dokumentacji sprzedaży zastąpi dotychczasowe rodzaje faktur, które są w obiegu? 

 

Trzecia opcja dokumentowania transakcji

Ustawodawca nie przewiduje na ten moment wprowadzenia powszechnego obowiązku przekazywania dokumentów za pośrednictwem KSeF, a faktura ustrukturyzowana będzie formą dodatkową i opcjonalną. Pozostałe warianty faktur – papierowa i elektroniczna – wciąż pozostaną w obiegu. W przyszłości możemy się jednak spodziewać zmiany – uruchomienie systemu i e-faktury ustrukturyzowanej jest pierwszym krokiem w stronę globalnej centralizacji wymiany dokumentów sprzedaży.

 

Czy bać się nowego?

Przestawienie się na korzystanie z faktur ustrukturyzowanych i systemu KSeF może stanowić kłopot zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dotychczas wystawiali wyłącznie faktury papierowe. Spore zmiany czekają też firmy korzystające z nietypowych rozwiązań.

Najłatwiej będzie użytkownikom popularnych systemów finansowo-księgowych np. takich jak Subiekt nexo czy Rachmistrz nexo dostosowywanych przez producenta do bieżących wymogów ustawodawcy. Dla tych użytkowników zmiany nie będą się wiązać z dodatkowymi obciążeniami. W praktyce przedsiębiorca będzie sporządzał fakturę w wybranym dla swojej działalności systemie finansowo-księgowym – na takiej samej zasadzie, jak dotychczas.

 

Ustawodawca nie zmusza, ale zachęca

Chociaż wystawianie faktur ustrukturyzowanych nie będzie na razie obligatoryjne, ustawodawca zapowiedział przywileje, które mają zachęcić podatników do wyboru właśnie tej formy. Między innymi mogą oni liczyć na szybszy zwrot podatku VAT w terminie nie 60, a 40 dni. Istotną zaletą Krajowego Systemu E-faktur KSeF jest bezpieczna archiwizacja dokumentów w formie elektronicznej. Zastąpi ona tradycyjne przechowywanie faktur dla podatników, którzy będą z niego korzystać.  

 

Zobacz też: Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom

Czytany 1133 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 28 listopad 2021 21:33

Artykuły powiązane

 • Faktura ustrukturyzowana w praktyce Faktura ustrukturyzowana w praktyce

  Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od początku 2024 roku. Do tego czasu można dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur – obecne przepisy tego nie wymagają. Sprawdź, jak w praktyce wygląda nowy system fakturowania, czego wymaga od przedsiębiorcy i czy niesie ze sobą jakieś korzyści.

 • Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić? Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić?

  Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i planowane objęcie przedsiębiorców obowiązkowym e-fakturowaniem to wyzwanie – szczególnie dla małych firm. Kiedy nastąpi koniec papierowych faktur? Choć podatnicy mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, dla wielu z nich będzie to rewolucja, więc warto rozpocząć ją jak najwcześniej.

 • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

  Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

 • Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa! Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

  Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!