piątek, 26 listopad 2021 21:27

Faktura ustrukturyzowana - czy zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już wkrótce do obiegu wejdzie nowa forma dokumentowania sprzedaży. Przepisy, które regulują tę zmianę najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Czy faktura ustrukturyzowana zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?         

Z początkiem roku 2022 r. w obrocie pojawi nowy rodzaj dokumentów, tzw. faktury ustrukturyzowane – zgodne ze wzorem określanym przez Ministerstwo Finansów. Ich struktura logiczna jest już od ponad miesiąca dostępna na elektronicznej platformie usług administracji publicznej.

Faktura ustrukturyzowana jest tak naprawdę kolejnym wariantem faktury elektronicznej. Można ją będzie wystawiać i otrzymywać za pośrednictwem Centralnej Bazy Faktur tzw. Krajowego Systemu E-faktur KSeF. System będzie m.in. automatycznie przydzielał numery identyfikujące, weryfikował zgodność dokumentu ze wzorem udostępnionym przez resort finansów, a także je archiwizował. Czy nowa forma dokumentacji sprzedaży zastąpi dotychczasowe rodzaje faktur, które są w obiegu? 

 

Trzecia opcja dokumentowania transakcji

Ustawodawca nie przewiduje na ten moment wprowadzenia powszechnego obowiązku przekazywania dokumentów za pośrednictwem KSeF, a faktura ustrukturyzowana będzie formą dodatkową i opcjonalną. Pozostałe warianty faktur – papierowa i elektroniczna – wciąż pozostaną w obiegu. W przyszłości możemy się jednak spodziewać zmiany – uruchomienie systemu i e-faktury ustrukturyzowanej jest pierwszym krokiem w stronę globalnej centralizacji wymiany dokumentów sprzedaży.

 

Czy bać się nowego?

Przestawienie się na korzystanie z faktur ustrukturyzowanych i systemu KSeF może stanowić kłopot zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dotychczas wystawiali wyłącznie faktury papierowe. Spore zmiany czekają też firmy korzystające z nietypowych rozwiązań.

Najłatwiej będzie użytkownikom popularnych systemów finansowo-księgowych np. takich jak Subiekt nexo czy Rachmistrz nexo dostosowywanych przez producenta do bieżących wymogów ustawodawcy. Dla tych użytkowników zmiany nie będą się wiązać z dodatkowymi obciążeniami. W praktyce przedsiębiorca będzie sporządzał fakturę w wybranym dla swojej działalności systemie finansowo-księgowym – na takiej samej zasadzie, jak dotychczas.

 

Ustawodawca nie zmusza, ale zachęca

Chociaż wystawianie faktur ustrukturyzowanych nie będzie na razie obligatoryjne, ustawodawca zapowiedział przywileje, które mają zachęcić podatników do wyboru właśnie tej formy. Między innymi mogą oni liczyć na szybszy zwrot podatku VAT w terminie nie 60, a 40 dni. Istotną zaletą Krajowego Systemu E-faktur KSeF jest bezpieczna archiwizacja dokumentów w formie elektronicznej. Zastąpi ona tradycyjne przechowywanie faktur dla podatników, którzy będą z niego korzystać.  

 

Zobacz też: Elektroniczny obieg dokumentów w e-księgowości – jak ułatwia życie przedsiębiorcom

Czytany 430 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 28 listopad 2021 21:33

Artykuły powiązane

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

 • Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa! Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

  Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!

 • Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni? Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni?

  Od 1 stycznia 2022 r. rusza Krajowy System e-Faktur, a wraz z nim – faktury ustrukturyzowane. Czy ta rewolucyjna na poziomie technologii nowość zmieni o 180 st. życie przedsiębiorców? Raczej nie. Po pierwsze – przynajmniej przez rok korzystanie z KSeF będzie dobrowolne. Po drugie – użytkownicy nowoczesnych programów dla firm zmiany praktycznie nie odczują. Sprawdź, jak będzie wyglądało wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 r.

 • Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie? Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie?

  Krajowy System E-faktur ma zostać uruchomiony już w 2022 roku. Faktura ustrukturyzowana nie zastąpi jednak ani faktur elektronicznych, ani papierowych. Będzie funkcjonować obok nich, jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Czy model fakturowania za pośrednictwem KSeF to ułatwienie czy utrudnienie dla przedsiębiorców?

   

 • Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiązkowy? Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiązkowy?

  Planowane już od wielu miesięcy przepisy dotyczącego Krajowego Systemu E-faktur (KSeF) oraz faktury ustrukturyzowanej nie weszły w życie od 1 października 2021 r. Projekt ustawy zmieniającej został skierowany do Sejmu. Sprawdź, od kiedy będzie można korzystać z możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych i czy ten nowy system stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników.