piÄ…tek, 26 listopad 2021 21:27

Faktura ustrukturyzowana - czy zastÄ…pi fakturÄ™ elektronicznÄ… i papierowÄ…?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Już wkrótce do obiegu wejdzie nowa forma dokumentowania sprzedaży. Przepisy, które regulujÄ… tÄ™ zmianÄ™ najprawdopodobniej wejdÄ… w życie 1 stycznia 2022 r. Czy faktura ustrukturyzowana zastÄ…pi fakturÄ™ elektronicznÄ… i papierowÄ…?         

Z początkiem roku 2022 r. w obrocie pojawi nowy rodzaj dokumentów, tzw. faktury ustrukturyzowane – zgodne ze wzorem określanym przez Ministerstwo Finansów. Ich struktura logiczna jest już od ponad miesiąca dostępna na elektronicznej platformie usług administracji publicznej.

Faktura ustrukturyzowana jest tak naprawdÄ™ kolejnym wariantem faktury elektronicznej. Można jÄ… bÄ™dzie wystawiać i otrzymywać za poÅ›rednictwem Centralnej Bazy Faktur tzw. Krajowego Systemu E-faktur KSeF. System bÄ™dzie m.in. automatycznie przydzielaÅ‚ numery identyfikujÄ…ce, weryfikowaÅ‚ zgodność dokumentu ze wzorem udostÄ™pnionym przez resort finansów, a także je archiwizowaÅ‚. Czy nowa forma dokumentacji sprzedaży zastÄ…pi dotychczasowe rodzaje faktur, które sÄ… w obiegu? 

 

Trzecia opcja dokumentowania transakcji

Ustawodawca nie przewiduje na ten moment wprowadzenia powszechnego obowiązku przekazywania dokumentów za pośrednictwem KSeF, a faktura ustrukturyzowana będzie formą dodatkową i opcjonalną. Pozostałe warianty faktur – papierowa i elektroniczna – wciąż pozostaną w obiegu. W przyszłości możemy się jednak spodziewać zmiany – uruchomienie systemu i e-faktury ustrukturyzowanej jest pierwszym krokiem w stronę globalnej centralizacji wymiany dokumentów sprzedaży.

 

Czy bać się nowego?

Przestawienie się na korzystanie z faktur ustrukturyzowanych i systemu KSeF może stanowić kłopot zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dotychczas wystawiali wyłącznie faktury papierowe. Spore zmiany czekają też firmy korzystające z nietypowych rozwiązań.

Najłatwiej będzie użytkownikom popularnych systemów finansowo-księgowych np. takich jak Subiekt nexo czy Rachmistrz nexo dostosowywanych przez producenta do bieżących wymogów ustawodawcy. Dla tych użytkowników zmiany nie będą się wiązać z dodatkowymi obciążeniami. W praktyce przedsiębiorca będzie sporządzał fakturę w wybranym dla swojej działalności systemie finansowo-księgowym – na takiej samej zasadzie, jak dotychczas.

 

Ustawodawca nie zmusza, ale zachęca

Chociaż wystawianie faktur ustrukturyzowanych nie bÄ™dzie na razie obligatoryjne, ustawodawca zapowiedziaÅ‚ przywileje, które majÄ… zachÄ™cić podatników do wyboru wÅ‚aÅ›nie tej formy. MiÄ™dzy innymi mogÄ… oni liczyć na szybszy zwrot podatku VAT w terminie nie 60, a 40 dni. IstotnÄ… zaletÄ… Krajowego Systemu E-faktur KSeF jest bezpieczna archiwizacja dokumentów w formie elektronicznej. ZastÄ…pi ona tradycyjne przechowywanie faktur dla podatników, którzy bÄ™dÄ… z niego korzystać.  

 

Zobacz też: Elektroniczny obieg dokumentów w e-ksiÄ™gowoÅ›ci – jak uÅ‚atwia życie przedsiÄ™biorcom

Czytany 430 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 28 listopad 2021 21:33

Artykuły powiązane

  • Cyfrowa ksiÄ™gowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa ksiÄ™gowość – co oznacza dla wspóÅ‚czesnego biznesu?

    Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

  • Faktura ustrukturyzowana bÄ™dzie obowiÄ…zkowa! Faktura ustrukturyzowana bÄ™dzie obowiÄ…zkowa!

    Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!

  • Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co siÄ™ zmieni? Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co siÄ™ zmieni?

    Od 1 stycznia 2022 r. rusza Krajowy System e-Faktur, a wraz z nim – faktury ustrukturyzowane. Czy ta rewolucyjna na poziomie technologii nowość zmieni o 180 st. życie przedsiębiorców? Raczej nie. Po pierwsze – przynajmniej przez rok korzystanie z KSeF będzie dobrowolne. Po drugie – użytkownicy nowoczesnych programów dla firm zmiany praktycznie nie odczują. Sprawdź, jak będzie wyglądało wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 r.

  • Krajowy System E-faktur – uÅ‚atwienie czy utrudnienie? Krajowy System E-faktur – uÅ‚atwienie czy utrudnienie?

    Krajowy System E-faktur ma zostać uruchomiony już w 2022 roku. Faktura ustrukturyzowana nie zastąpi jednak ani faktur elektronicznych, ani papierowych. Będzie funkcjonować obok nich, jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Czy model fakturowania za pośrednictwem KSeF to ułatwienie czy utrudnienie dla przedsiębiorców?

     

  • Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiÄ…zkowy? Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiÄ…zkowy?

    Planowane już od wielu miesięcy przepisy dotyczącego Krajowego Systemu E-faktur (KSeF) oraz faktury ustrukturyzowanej nie weszły w życie od 1 października 2021 r. Projekt ustawy zmieniającej został skierowany do Sejmu. Sprawdź, od kiedy będzie można korzystać z możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych i czy ten nowy system stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników.