środa, 08 grudzień 2021 23:30

Kasy fiskalne 2022: Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z końcem roku przestanie obowiązywać obecne rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jak zawsze w takich okolicznościach, przedsiębiorcy korzystający z tej preferencji zastanawiają się, czy tym razem obejmie ich obowiązek zakupu urządzenia. Sprawdź, kto musi mieć kasy fiskalne w 2022 roku!

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519) straci moc dnia 31 grudnia 2021 roku. Gdyby rząd nie opublikował nowego aktu prawnego w tej sprawie, następnego dnia wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz konsumentów musieliby mieć kasy fiskalne. Tak się jednak nie stanie. Za sprawą nowego rozporządzenia, które ma obowiązywać przez 2 lata, zwolnienia zostaną przedłużone.

 

Kasy fiskalne 2022: Czy będzie zmniejszenie limitu?

Tym, czego z każdym nowym rozporządzeniem podatnicy obawiają się najbardziej, jest zmniejszenie limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego z kas. W 2013 r. został on zmieniony z 40 tys. na 20 tys. zł. Jednak od tamtej pory utrzymywany jest na tym samym poziomie. Nie inaczej będzie w 2022 roku – kasy fiskalnej nie będzie musiał mieć podatnik, którego obrot ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł.

Powyższe nie dotyczy podmiotów wykonujących czynności wymienione w § 4 rozporządzenia. Znajduje się tam katalog towarów i usług, które ze względu na swój szczególny charakter muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

 

Pozostałe zwolnienia z kas fiskalnych w 2022 r.

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas zachowane zostaną inne popularne preferencje. Na tych samych zasadach będzie można korzystać m.in. ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej, zwolnienia dla usług z zapłatą na rachunek oraz szeregu zwolnień dla konkretnych czynności, np. dostawy nieruchomości.

„Generalnie zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zostanie przedłużony na okres 2 lat (2022-2023) przy utrzymaniu na dotychczasowym poziomie kryterium wielkości sprzedaży, tj. 20 tys. zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczone w proporcji)” – wskazuje ministerstwo finansów.

 

Kasy fiskalne 2022: Zmiany w rozporządzeniu

Nie obędzie się jednak bez zmian. Ze zwolnień z kas fiskalnych w 2022 r. nie będą już mogły korzystać automatyczne myjnie samochodowe. W § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia dodana zostanie lit. m o treści:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

 

Wyłączenie ze zwolnień z kas w 2022 r. nie obejmie podmiotów świadczących takie usługi od razu. Nowe rozporządzenie daje przedsiębiorcom czas na dostosowanie urządzeń do nowych wymogów aż do końca czerwca 2022 r. Kasy fiskalne w automatycznych myjniach samochodowych staną się obowiązkowe od 1 lipca 2022 r.

 

Tracisz prawo do zwolnienia z kas w 2022 r.? Zobacz naszą ofertę kas fiskalnych online!

Czytany 6782 razy

Artykuły powiązane

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

  Jedną z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczałt ewidencjonowany. Decydują się na nią często mali przedsiębiorcy – ze względu na łatwą księgowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytułu świadczenia usług na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiębiorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

   

 • Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu

  Właściciele myjni samochodowych szykowali się na zakup i wdrożenie kas fiskalnych od 1 października 2022 r. Jednak rząd zdecydował się na odroczenie planowanych przepisów. Sprawdź, kiedy kasy fiskalne w myjniach staną się obowiązkowe!

 • Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

  Przekroczony limit 20.000 zł oznacza dla przedsiębiorcy konieczność zakupienia i wdrożenia kasy fiskalnej w działalności. Dla firm prowadzących stale sprzedaż na rzecz konsumentów stosowanie kasy staje się codziennością. Jednak co z tymi, którzy takie czynności wykonują rzeczywiście sporadycznie? Czy w przyszłości mogą powrócić do zwolnienia z kasy fiskalnej?

 • Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.