środa, 08 grudzień 2021 23:30

Kasy fiskalne 2022: Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z końcem roku przestanie obowiązywać obecne rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jak zawsze w takich okolicznościach, przedsiębiorcy korzystający z tej preferencji zastanawiają się, czy tym razem obejmie ich obowiązek zakupu urządzenia. Sprawdź, kto musi mieć kasy fiskalne w 2022 roku!

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519) straci moc dnia 31 grudnia 2021 roku. Gdyby rząd nie opublikował nowego aktu prawnego w tej sprawie, następnego dnia wszyscy podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz konsumentów musieliby mieć kasy fiskalne. Tak się jednak nie stanie. Za sprawą nowego rozporządzenia, które ma obowiązywać przez 2 lata, zwolnienia zostaną przedłużone.

 

Kasy fiskalne 2022: Czy będzie zmniejszenie limitu?

Tym, czego z każdym nowym rozporządzeniem podatnicy obawiają się najbardziej, jest zmniejszenie limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego z kas. W 2013 r. został on zmieniony z 40 tys. na 20 tys. zł. Jednak od tamtej pory utrzymywany jest na tym samym poziomie. Nie inaczej będzie w 2022 roku – kasy fiskalnej nie będzie musiał mieć podatnik, którego obrot ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł.

Powyższe nie dotyczy podmiotów wykonujących czynności wymienione w § 4 rozporządzenia. Znajduje się tam katalog towarów i usług, które ze względu na swój szczególny charakter muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

 

Pozostałe zwolnienia z kas fiskalnych w 2022 r.

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas zachowane zostaną inne popularne preferencje. Na tych samych zasadach będzie można korzystać m.in. ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej, zwolnienia dla usług z zapłatą na rachunek oraz szeregu zwolnień dla konkretnych czynności, np. dostawy nieruchomości.

„Generalnie zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zostanie przedłużony na okres 2 lat (2022-2023) przy utrzymaniu na dotychczasowym poziomie kryterium wielkości sprzedaży, tj. 20 tys. zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczone w proporcji)” – wskazuje ministerstwo finansów.

 

Kasy fiskalne 2022: Zmiany w rozporządzeniu

Nie obędzie się jednak bez zmian. Ze zwolnień z kas fiskalnych w 2022 r. nie będą już mogły korzystać automatyczne myjnie samochodowe. W § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia dodana zostanie lit. m o treści:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

 

Wyłączenie ze zwolnień z kas w 2022 r. nie obejmie podmiotów świadczących takie usługi od razu. Nowe rozporządzenie daje przedsiębiorcom czas na dostosowanie urządzeń do nowych wymogów aż do końca czerwca 2022 r. Kasy fiskalne w automatycznych myjniach samochodowych staną się obowiązkowe od 1 lipca 2022 r.

 

Tracisz prawo do zwolnienia z kas w 2022 r.? Zobacz naszą ofertę kas fiskalnych online!

Czytany 4363 razy

Artykuły powiązane

 • Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem 2022 Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem 2022

  Chociaż przywilej sprzedaży bez kasy fiskalnej jest coraz bardziej ograniczany, część przedsiębiorców wciąż korzysta z tej preferencji. Zawsze wiąże się to jednak ze spełnieniem określonych wymogów. Nie inaczej jest w 2022 r. Kto i na jakich warunkach wciąż może korzystać ze zwolnienia z kas?

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa 2022 Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa 2022

  W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa wciąż jest jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą tego urządzenia. Jednak by skorzystać z tej preferencji, trzeba spełnić określone warunki. Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej!

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem? Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem?

   

  Od 1 stycznia 2022 r. każdy przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, musi zapewnić klientom opcję płatności bezgotówkowej. Z kolei z początkiem lipca zacznie obowiązywać wymóg integracji kasy z terminalem dla właścicieli urządzeń online. Jakie konsekwencje poniosą podatnicy, którzy nie dostosują się do tych obowiązków?