piątek, 07 październik 2022 08:51

Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Właściciele myjni samochodowych szykowali się na zakup i wdrożenie kas fiskalnych od 1 października 2022 r. Jednak rząd zdecydował się na odroczenie planowanych przepisów. Sprawdź, kiedy kasy fiskalne w myjniach staną się obowiązkowe!

 

O obowiązku stosowania kas fiskalnych w myjniach automatycznych czytamy w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442). Z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m tego aktu prawnego wynika, że:

 

 • § 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
  (…)
  2) świadczenia usług:
  (…)
  m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

Podatnicy prowadzący myjnie samochodowe mieli stracić prawo do zwolnienia z kas w 2022 r. W związków z tym, transakcje związane z korzystaniem z ich usług miały być od 1 października obowiązkowo ewidencjonowane z wykorzystaniem urządzenia fiskalnego z potwierdzeniem w formie paragonu dla klienta. Ministerstwo Finansów zdecydowało się jednak na zmianę i odroczenie terminu do 2023 r.

 

Kasy fiskalne dla myjni - nowy termin 

Zmianę terminu wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 września 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które weszło w życie 30 września 2022 r. Przewiduje ono odroczenie daty wprowadzenia dla właścicieli myjni do 1 lutego 2023 r. Czym była podyktowana decyzja o zmianie? Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia:

"Ministerstwo Finansów na bieżąco dokonywało monitoringu branży producentów kas rejestrujących w zakresie zapewnienia dostępności urządzeń do automatycznej sprzedaży właściwych do stosowania w branży myjni samochodowych, a także analizowało sygnalizowane przez podatników zobowiązanych do zainstalowania takich urządzeń problemy z nabyciem oraz montażem tych urządzeń.

Biorąc powyższe pod uwagę, w związku z utrzymującym się stanem zerwanych łańcuchów dostaw oraz sygnalizowanymi w związku z tym przez przedsiębiorców tej branży problemami z nabyciem i instalacją urządzeń fiskalnych – postanowiono o ponownym przesunięciu terminu obowiązkowej fiskalizacji w tej branży, z 1 października 2022 r. na 1 lutego 2023 r." 

Warto wyposażyć się w urządzenie fiskalne z odpowiednim wyprzedzeniem. Do nowego terminu w lutym 2023 r. jest jeszcze trochę czasu, ale wcześniejszy zakup kasy rejestrującej pozwoli na sprawne i skuteczne wdrożenie nowego sprzętu w firmie, bez obawy, że interesujący nas model nie będzie już dostępny.  

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 4240 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 październik 2022 09:35

Artykuły powiązane

 • Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku? Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej – jakie kary w 2023 roku?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do przeglądu technicznego to jeden z podstawowych obowiązków podatnika. Kontrola pracy urządzenia ma też znaczenie z punktu widzenia użytkownika – jego nieprzerwanej i niezakłóconej pracy. Nieterminowy przegląd kasy fiskalnej wiąże się z konsekwencjami. Sprawdź, jakie kary grożą spóźnialskim w 2023 roku.

 • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

  Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2023 roku

  Użytkownik kasy fiskalnej musi znać przepisy regulujące m.in. kwestię pracy urządzenia, wystawiania paragonów, dokonywania przeglądów technicznych czy drukowania raportów. Ważne regulacje dotyczą też zwolnień z obowiązku stosowania kasy, ulgi do 700 zł czy kas fiskalnych online. Poniżej lista i treść wszystkich aktów prawnych dotyczących kas fiskalnych. Przepisy aktualne w 2023 roku.

 • Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r.

  Od początku roku dużo mówi się o wycofaniu ze sprzedaży kas fiskalnych z kopią elektroniczną na rzecz urządzeń online’owych. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie musi rejestrować sprzedaży za pomocą kasy. Poznaj zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. – limit obrotów, zwolnienia przedmiotowe i wyłączenia ze zwolnień. Co zmieniło się od nowego roku?

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.