Dostawy towarów oraz usług, które ze względu na swoją specyfikę muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży, znajdują się w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Lista tych czynności sukcesywnie się wydłuża. I chociaż w 2022 r. nie zaszły w niej drastyczne zmiany, pojawiła się nowa pozycja.
Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia?
Podatnicy, którzy wykonują czynności zawarte w § 4 aktualnego rozporządzenia, nie mogą skorzystać m.in. ze zwolnienia podmiotowego z kas. Bezwzględnie obejmuje ich obowiązek ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej. Zmiany w katalogu wyłączeń, wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku, są raczej „kosmetyczne”. W niektórych pozycjach dostosowano kwalifikację towarów lub usług zgodnie z CN 2021 lub PKWiU 2015. W efekcie nastąpiło pewne rozszerzenie czynności, które podlegają rejestracji na kasie, dotyczy to np. komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.
Katalog wyłączeń ze zwolnień – w 2022 r. nowa pozycja
O kolejnej czynności wyłączonej z przywileju zwolnienia z kas fiskalnych, czytamy w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. W części tej dodano lit. m o brzmieniu:
§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
Z powyższego przepisu wyraźnie wynika, że zakres czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych, który dotyczył usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), rozszerzono o usługi automatycznych myjni samochodowych.
Zapis ten wejdzie w życie od 1 lipca 2022 r. Do tego czasu właściciele myjni automatycznych będą mogli korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych na starych zasadach.
Zwolnienie podmiotowe z kas w 2022 r. – limit bez zmian
Między innymi myjnie automatyczne mogły dotychczas korzystać z prawa do zwolnienia podmiotowego. Na jego podstawie podatnicy kontynuujący w danym roku sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie muszą wprowadzać kasy fiskalnej, jeśli ich obrót netto z takiej sprzedaży nie przekroczył w roku poprzednim 20.000 zł.
W 2022 roku przedsiębiorca ma prawo do korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej do czasu przekroczenia wspomnianego limitu. Jeśli jego obrót roczny przekroczy 20.000 zł, będzie musiał wprowadzić urządzenie rejestrujące do działalności w przeciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym doszło do przekroczenia limitu. Biznesy startujące ze sprzedażą w trakcie roku – liczą pułap limitu proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności.
Zobacz też: Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r.