środa, 09 luty 2022 21:28

Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z początkiem stycznia weszły w życie przepisy, które zobowiązują wybranych przedsiębiorców do stosowania kas fiskalnych. Zmiany zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, opublikowanym w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Kto nie skorzysta ze zwolnienia z kas w 2022 r.?

Dostawy towarów oraz usług, które ze względu na swoją specyfikę muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży, znajdują się w § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Lista tych czynności sukcesywnie się wydłuża. I chociaż w 2022 r. nie zaszły w niej drastyczne zmiany, pojawiła się nowa pozycja.

 

Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia?

Podatnicy, którzy wykonują czynności zawarte w § 4 aktualnego rozporządzenia, nie mogą skorzystać m.in. ze zwolnienia podmiotowego z kas. Bezwzględnie obejmuje ich obowiązek ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej. Zmiany w katalogu wyłączeń, wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku, są raczej „kosmetyczne”. W niektórych pozycjach dostosowano kwalifikację towarów lub usług zgodnie z CN 2021 lub PKWiU 2015. W efekcie nastąpiło pewne rozszerzenie czynności, które podlegają rejestracji na kasie, dotyczy to np. komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

 

Katalog wyłączeń ze zwolnień – w 2022 r. nowa pozycja

O kolejnej czynności wyłączonej z przywileju zwolnienia z kas fiskalnych, czytamy w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. W części tej dodano lit. m o brzmieniu:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

Z powyższego przepisu wyraźnie wynika, że zakres czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych, który dotyczył usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), rozszerzono o usługi automatycznych myjni samochodowych.

Zapis ten wejdzie w życie od 1 lipca 2022 r. Do tego czasu właściciele myjni automatycznych będą mogli korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych na starych zasadach.

 

Zwolnienie podmiotowe z kas w 2022 r. – limit bez zmian

Między innymi myjnie automatyczne mogły dotychczas korzystać z prawa do zwolnienia podmiotowego. Na jego podstawie podatnicy kontynuujący w danym roku sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie muszą wprowadzać kasy fiskalnej, jeśli ich obrót netto z takiej sprzedaży nie przekroczył w roku poprzednim 20.000 zł.  

W 2022 roku przedsiębiorca ma prawo do korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej do czasu przekroczenia wspomnianego limitu. Jeśli jego obrót roczny przekroczy 20.000 zł, będzie musiał wprowadzić urządzenie rejestrujące do działalności w przeciągu 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym doszło do przekroczenia limitu. Biznesy startujące ze sprzedażą w trakcie roku – liczą pułap limitu proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności.

 

Zobacz też: Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r.

Czytany 2812 razy

Artykuły powiązane

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa 2022 Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa 2022

  W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa wciąż jest jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą tego urządzenia. Jednak by skorzystać z tej preferencji, trzeba spełnić określone warunki. Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej!

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem? Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem?

   

  Od 1 stycznia 2022 r. każdy przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, musi zapewnić klientom opcję płatności bezgotówkowej. Z kolei z początkiem lipca zacznie obowiązywać wymóg integracji kasy z terminalem dla właścicieli urządzeń online. Jakie konsekwencje poniosą podatnicy, którzy nie dostosują się do tych obowiązków?

   

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć? Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć?

  Dnia 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących opublikowano w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Jak liczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r.? Jakie zmiany wprowadzono od nowego roku?