Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2105. Ten akt prawny nazywany po prostu Polskim Ładem wprowadził dwie istotne zmiany dla właścicieli kas fiskalnych. Jakie?
Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?
Zapewnienie płatności bezgotówkowych
Pierwsza zmiana dotyczy płatności bezgotówkowych i mówi o niej art. 22 pkt 2 Polskiego Ładu, który dodaje nowe przepisy do ustawy Prawo przedsiębiorców:
Art. 19a. 1. Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 794 i 1639 oraz z 2021 r. poz. 355 i 1598)
Z powyższego fragmentu wynika, że przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą urządzenia fiskalnego (kasy i drukarki zarówno online, jak i starszego typu), musi umożliwić klientom płatności bezgotówkowe przy użyciu instrumentu płatniczego. Jakie jest dokładne znaczenie tego terminu? W rozumieniu dokumentu, na który powołuje ustawodawca, a więc z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych, instrument płatniczy to:
zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego
Co wnosi ta definicja do realizacji obowiązku płatności bezgotówkowych? Okazuje się, że przedsiębiorca może zapewnić klientom możliwość dokonania zapłaty w tej formie nie tylko przez zakup czy dzierżawę terminala płatniczego. Przepisy obejmują przyjęcie płatności za pomocą m.in. karty płatniczej, poprzez BLIK, przelewem elektronicznym czy czekiem. Można się jednak spodziewać, że w praktyce dostosowanie się do tego wymogu będzie oznaczało wyposażenie firmy w terminal, zwłaszcza jeśli sprzedaż odbywa się w stacjonarnym punkcie handlowo-wysyłkowym.
Obowiązek zapewnienia klientom płatność gotówkowych wszedł w życie 1 stycznia 2022 r.
Integracja kasy online z terminalem
Druga ważna zmiana dotyczy właścicieli kas fiskalnych online. Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie online i posiada terminal płatniczy, zobowiązany jest do połączenia obu tych urządzeń zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących. Integracja kasy online z terminalem może nastąpić za pomocą połączenia kablowego lub radiowego, ale komunikacja musi się odbywać po protokole ECR-EFT.
Z opisywanego obowiązku wyłączone są firmy, w których wykorzystuje się do rejestrowania sprzedaży drukarki fiskalne online. Z Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące wynika bowiem, że drukarki fiskalne nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.
Obowiązek integracji kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.
Nowoczesne kasy online mają zaimplementowany protokół ECR-EFT, który pozwala na integrację sprzętów, jednak nie każdy terminal płatniczy ma odpowiedni interfejs do połączenia z kasą. Jeśli stoimy przed wyborem tego urządzenia dla swojego biznesu, koniecznie sprawdźmy, czy będzie ono współpracowało z posiadaną przez nas kasą online. Jeżeli jeszcze nie dokonaliśmy zakupu ani kasy, ani terminala, dobrym rozwiązaniem może okazać się Pospay ONLINE – nowoczesne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego w jednej obudowie.