środa, 23 luty 2022 10:39

Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2105. Ten akt prawny nazywany po prostu Polskim Ładem wprowadził dwie istotne zmiany dla właścicieli kas fiskalnych. Jakie?

 

Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

Zapewnienie płatności bezgotówkowych

Pierwsza zmiana dotyczy płatności bezgotówkowych i mówi o niej art. 22 pkt 2 Polskiego Ładu, który dodaje nowe przepisy do ustawy Prawo przedsiębiorców: 

Art. 19a. 1. Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 794 i 1639 oraz z 2021 r. poz. 355 i 1598)

 

Z powyższego fragmentu wynika, że przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą urządzenia fiskalnego (kasy i drukarki zarówno online, jak i starszego typu), musi umożliwić klientom płatności bezgotówkowe przy użyciu instrumentu płatniczego. Jakie jest dokładne znaczenie tego terminu? W rozumieniu dokumentu, na który powołuje ustawodawca, a więc z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych, instrument płatniczy to:

zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego

 

Co wnosi ta definicja do realizacji obowiązku płatności bezgotówkowych? Okazuje się, że przedsiębiorca może zapewnić klientom możliwość dokonania zapłaty w tej formie nie tylko przez zakup czy dzierżawę terminala płatniczego. Przepisy obejmują przyjęcie płatności za pomocą m.in. karty płatniczej, poprzez BLIK, przelewem elektronicznym czy czekiem. Można się jednak spodziewać, że w praktyce dostosowanie się do tego wymogu będzie oznaczało wyposażenie firmy w terminal, zwłaszcza jeśli sprzedaż odbywa się w stacjonarnym punkcie handlowo-wysyłkowym.  

 

Obowiązek zapewnienia klientom płatność gotówkowych wszedł w życie 1 stycznia 2022 r.

 

Integracja kasy online z terminalem

Druga ważna zmiana dotyczy właścicieli kas fiskalnych online. Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie online i posiada terminal płatniczy, zobowiązany jest do połączenia obu tych urządzeń zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących. Integracja kasy online z terminalem może nastąpić za pomocą połączenia kablowego lub radiowego, ale komunikacja musi się odbywać po protokole ECR-EFT.

Z opisywanego obowiązku wyłączone są firmy, w których wykorzystuje się do rejestrowania sprzedaży drukarki fiskalne online. Z Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące wynika bowiem, że drukarki fiskalne nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.

 

Obowiązek integracji kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.

 

Nowoczesne kasy online mają zaimplementowany protokół ECR-EFT, który pozwala na integrację sprzętów, jednak nie każdy terminal płatniczy ma odpowiedni interfejs do połączenia z kasą. Jeśli stoimy przed wyborem tego urządzenia dla swojego biznesu, koniecznie sprawdźmy, czy będzie ono współpracowało z posiadaną przez nas kasą online. Jeżeli jeszcze nie dokonaliśmy zakupu ani kasy, ani terminala, dobrym rozwiązaniem może okazać się Pospay ONLINE – nowoczesne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego w jednej obudowie.

POSPAY Online – dowiedz się więcej

Czytany 2421 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 luty 2022 10:46

Artykuły powiązane

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!

 • Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

  Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

 • Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.