środa, 23 luty 2022 10:39

Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2105. Ten akt prawny nazywany po prostu Polskim Ładem wprowadził dwie istotne zmiany dla właścicieli kas fiskalnych. Jakie?

 

Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

Zapewnienie płatności bezgotówkowych

Pierwsza zmiana dotyczy płatności bezgotówkowych i mówi o niej art. 22 pkt 2 Polskiego Ładu, który dodaje nowe przepisy do ustawy Prawo przedsiębiorców: 

Art. 19a. 1. Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 794 i 1639 oraz z 2021 r. poz. 355 i 1598)

 

Z powyższego fragmentu wynika, że przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą urządzenia fiskalnego (kasy i drukarki zarówno online, jak i starszego typu), musi umożliwić klientom płatności bezgotówkowe przy użyciu instrumentu płatniczego. Jakie jest dokładne znaczenie tego terminu? W rozumieniu dokumentu, na który powołuje ustawodawca, a więc z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych, instrument płatniczy to:

zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego

 

Co wnosi ta definicja do realizacji obowiązku płatności bezgotówkowych? Okazuje się, że przedsiębiorca może zapewnić klientom możliwość dokonania zapłaty w tej formie nie tylko przez zakup czy dzierżawę terminala płatniczego. Przepisy obejmują przyjęcie płatności za pomocą m.in. karty płatniczej, poprzez BLIK, przelewem elektronicznym czy czekiem. Można się jednak spodziewać, że w praktyce dostosowanie się do tego wymogu będzie oznaczało wyposażenie firmy w terminal, zwłaszcza jeśli sprzedaż odbywa się w stacjonarnym punkcie handlowo-wysyłkowym.  

 

Obowiązek zapewnienia klientom płatność gotówkowych wszedł w życie 1 stycznia 2022 r.

 

Integracja kasy online z terminalem

Druga ważna zmiana dotyczy właścicieli kas fiskalnych online. Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie online i posiada terminal płatniczy, zobowiązany jest do połączenia obu tych urządzeń zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących. Integracja kasy online z terminalem może nastąpić za pomocą połączenia kablowego lub radiowego, ale komunikacja musi się odbywać po protokole ECR-EFT.

Z opisywanego obowiązku wyłączone są firmy, w których wykorzystuje się do rejestrowania sprzedaży drukarki fiskalne online. Z Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące wynika bowiem, że drukarki fiskalne nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.

 

Obowiązek integracji kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.

 

Nowoczesne kasy online mają zaimplementowany protokół ECR-EFT, który pozwala na integrację sprzętów, jednak nie każdy terminal płatniczy ma odpowiedni interfejs do połączenia z kasą. Jeśli stoimy przed wyborem tego urządzenia dla swojego biznesu, koniecznie sprawdźmy, czy będzie ono współpracowało z posiadaną przez nas kasą online. Jeżeli jeszcze nie dokonaliśmy zakupu ani kasy, ani terminala, dobrym rozwiązaniem może okazać się Pospay ONLINE – nowoczesne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego w jednej obudowie.

POSPAY Online – dowiedz się więcej

Czytany 3126 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 luty 2022 10:46

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

  Jedną z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczałt ewidencjonowany. Decydują się na nią często mali przedsiębiorcy – ze względu na łatwą księgowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytułu świadczenia usług na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiębiorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

   

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.