Nowe obowiązki - kasy fiskalne w 2022 r.
Na mocy ustawy o Polskim Ładzie podatnicy, którzy wykorzystują w firmach kasy fiskalne, od 2022 r. mają dwa nowe obowiązki:
- Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą urządzenia fiskalnego, musi umożliwić klientom płatności bezgotówkowe przy użyciu instrumentu płatniczego. Może zaoferować nabywcy płatności bezgotówkowe za pomocą karty płatniczej, przelewów elektronicznych, płatności mobilnych oraz czeków.
- Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie online i posiada terminal płatniczy, musi zapewnić integrację obu tych urządzeń zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących. Obowiązek ten nie dotyczy drukarek fiskalnych, które nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.
Co grozi za brak możliwości płatności bezgotówkowej?
Ustawodawca nie przewidział konkretnych sankcji finansowych za brak możliwości płatności bezgotówkowej. Nie oznacza to jednak, że niedopełnienie obowiązku, nie będzie się wiązało z konsekwencjami. Jeżeli przedsiębiorca nie zapewni klientom zapłaty elektronicznej:
- nie skorzysta z możliwości otrzymania zwrotu nadwyżki podatku VAT w terminie przyśpieszonym (25 dni),
- nie będzie mógł zastosować kwartalnego rozliczania VAT, lecz zobowiązany będzie stosować miesięczne okresy rozliczeniowe.
Jaka kara za brak integracji kasy online z terminalem?
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku braku integracji terminala płatniczego i kasy online. Przedsiębiorca, który nie zapewni wymaganego przepisami połączenia urządzeń, musi się liczyć z karą finansową. Naczelnik właściwego urzędu skarbowego może nałożyć na niego grzywnę w wysokości 5 000 zł. Wymóg połączenia kasy online i terminala zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Warto odpowiednio wcześniej zadbać o to, by bez przeszkód przeprowadzić integrację, m.in. upewnić się, że posiadane przez nas sprzęty mają taką techniczną możliwość.
Zobacz też: Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.