poniedziałek, 28 luty 2022 10:47

Kasy fiskalne w 2022 r. – jakie kary za brak płatności bezgotówkowej i integracji z terminalem?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

 

Od 1 stycznia 2022 r. każdy przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, musi zapewnić klientom opcję płatności bezgotówkowej. Z kolei z początkiem lipca zacznie obowiązywać wymóg integracji kasy z terminalem dla właścicieli urządzeń online. Jakie konsekwencje poniosą podatnicy, którzy nie dostosują się do tych obowiązków?

 

 

Nowe obowiązki - kasy fiskalne w 2022 r.

Na mocy ustawy o Polskim Ładzie podatnicy, którzy wykorzystują w firmach kasy fiskalne, od 2022 r. mają dwa nowe obowiązki:

 1. Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą urządzenia fiskalnego, musi umożliwić klientom płatności bezgotówkowe przy użyciu instrumentu płatniczego. Może zaoferować nabywcy płatności bezgotówkowe za pomocą karty płatniczej, przelewów elektronicznych, płatności mobilnych oraz czeków.
 2. Przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie online i posiada terminal płatniczy, musi zapewnić integrację obu tych urządzeń zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących. Obowiązek ten nie dotyczy drukarek fiskalnych, które nie muszą mieć interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.

 

Co grozi za brak możliwości płatności bezgotówkowej?

Ustawodawca nie przewidział konkretnych sankcji finansowych za brak możliwości płatności bezgotówkowej. Nie oznacza to jednak, że niedopełnienie obowiązku, nie będzie się wiązało z konsekwencjami. Jeżeli przedsiębiorca nie zapewni klientom zapłaty elektronicznej:

 • nie skorzysta z możliwości otrzymania zwrotu nadwyżki podatku VAT w terminie przyśpieszonym (25 dni),
 • nie będzie mógł zastosować kwartalnego rozliczania VAT, lecz zobowiązany będzie stosować miesięczne okresy rozliczeniowe.

 

Jaka kara za brak integracji kasy online z terminalem?

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku braku integracji terminala płatniczego i kasy online. Przedsiębiorca, który nie zapewni wymaganego przepisami połączenia urządzeń, musi się liczyć z karą finansową. Naczelnik właściwego urzędu skarbowego może nałożyć na niego grzywnę w wysokości 5 000 zł. Wymóg połączenia kasy online i terminala zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Warto odpowiednio wcześniej zadbać o to, by bez przeszkód przeprowadzić integrację, m.in. upewnić się, że posiadane przez nas sprzęty mają taką techniczną możliwość. 

 

Zobacz też: Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r. 

Czytany 5572 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 marzec 2022 09:10

Artykuły powiązane

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczałtem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

  Jedną z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczałt ewidencjonowany. Decydują się na nią często mali przedsiębiorcy – ze względu na łatwą księgowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytułu świadczenia usług na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiębiorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

   

 • Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu

  Właściciele myjni samochodowych szykowali się na zakup i wdrożenie kas fiskalnych od 1 października 2022 r. Jednak rząd zdecydował się na odroczenie planowanych przepisów. Sprawdź, kiedy kasy fiskalne w myjniach staną się obowiązkowe!

 • Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!