środa, 25 maj 2022 10:49

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem 2022

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Chociaż przywilej sprzedaży bez kasy fiskalnej jest coraz bardziej ograniczany, część przedsiębiorców wciąż korzysta z tej preferencji. Zawsze wiąże się to jednak ze spełnieniem określonych wymogów. Nie inaczej jest w 2022 r. Kto i na jakich warunkach wciąż może korzystać ze zwolnienia z kas?

Firmy osiągające niskie obroty, podatnicy wykonujący określone czynności oraz usługodawcy przyjmujący zapłatę na rachunek bankowy – to niektóre z podmiotów, które w 2022 r. mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Aktualne rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442) precyzuje, w jakich sytuacjach można prowadzić sprzedaż bez ewidencji na kasie fiskalnej w 2022 r.

 

Limit zwolnienia i katalog czynności zwolnionych w 2022

Nowe rozporządzenie zachowało prawo do zwolnienia z kas, jeśli podatnik wykazuje niskie obroty, określone limitem. Wysokość limitu 20.000 zł również pozostała taka sama (w stosunku do roku poprzedniego). Przedsiębiorcy, którzy ruszają z prowadzeniem sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w ciągu roku, obliczają limit proporcjonalnie do czasu prowadzenia tej sprzedaży – ta zasada także obowiązywała w latach poprzednich.

Prawo do sprzedaży bez kasy mają wciąż przedsiębiorcy, którzy wykonują usługi zawarte w katalogu czynności zwolnionych z kas przedmiotowo, wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Ustawodawca określił też grupę podatników, którzy zostali wyłączeni ze zwolnień całkowicie i bez względu na wysokość obrotu w roku lub rodzaj działalności, muszą stosować urządzenia fiskalne.

 

Myjnie straciły prawo do zwolnienia z kas w 2022

Jedną z branż, która straciła przywilej zwolnienia, są myjnie samochodowe. Wynika to z zapisu, który znajdujemy w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. m wspomnianego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień:

4.1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

 

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla usług z płatnością przelewem w 2022

Zwolnienia dla szczególnych czynności również pozwalają podatnikom prowadzić sprzedaż bez kasy fiskalnej. Jednym z nich jest zwolnienie z kasy przy płatnościach przelewem, co wynika z poz. 37 załącznika do rozporządzenia:

37 . Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

Należy pamiętać, że zwolnienie z kasy fiskalnej przy płatności przelewem wymaga od przedsiębiorców dużej uważności, tak żeby nie utracić tego przywileju. Po pierwsze muszą być spełnione wszystkie wymienione w warunki. Po drugie przyjęcie jakiejkolwiek gotówki w całości lub części obliguje do rejestracji sprzedaży i wydania paragonu fiskalnego. Podatnik musi też prowadzić klarowną ewidencję, z której jednoznacznie wynika, że zapłata za daną sprzedaż została uregulowana płatnością w formie elektronicznej.

 

Zobacz też: Przygotuj swoje biuro rachunkowe na cyfrową księgowość!

Czytany 19102 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 maj 2022 08:56

Artykuły powiązane

 • Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej? Przekroczony limit 20.000 zł. Czy w przyszłości skorzystam jeszcze ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

  Przekroczony limit 20.000 zł oznacza dla przedsiębiorcy konieczność zakupienia i wdrożenia kasy fiskalnej w działalności. Dla firm prowadzących stale sprzedaż na rzecz konsumentów stosowanie kasy staje się codziennością. Jednak co z tymi, którzy takie czynności wykonują rzeczywiście sporadycznie? Czy w przyszłości mogą powrócić do zwolnienia z kasy fiskalnej?

 • Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu terminu obowiązkowej instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu punkty usługowe zyskają 3 dodatkowe miesiące na zakup i instalację kasy fiskalnej. Sprawdź, od kiedy myjnie samochodowe muszą mieć kasy fiskalne w 2022 r.

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa 2022 Zwolnienie z kasy fiskalnej – sprzedaż wysyłkowa 2022

  W 2022 r. zmieniły się przepisy dotyczące zwolnień z kasy fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa wciąż jest jedną z czynności, które nie muszą być rejestrowane za pomocą tego urządzenia. Jednak by skorzystać z tej preferencji, trzeba spełnić określone warunki. Sprawdź, czy znajdujesz się w gronie podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z kas dla sprzedaży wysyłkowej!

 • Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia? Kasy fiskalne w 2022 roku – kto nie skorzysta ze zwolnienia?

  Z początkiem stycznia weszły w życie przepisy, które zobowiązują wybranych przedsiębiorców do stosowania kas fiskalnych. Zmiany zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, opublikowanym w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Kto nie skorzysta ze zwolnienia z kas w 2022 r.?

 • Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć? Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r. – jak liczyć?

  Dnia 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących opublikowano w Dzienniku Ustaw pod poz. 2442. Jak liczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r.? Jakie zmiany wprowadzono od nowego roku?