poniedziałek, 20 czerwiec 2022 19:04

Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

Obowiązkowy zakup kasy online nie ominął żadnej z wyznaczonych przepisami branż, chociaż harmonogram wymiany ulegał zmianom. Ostatnie związane były z pandemią, która wpłynęła na funkcjonowanie m.in. branży gastronomicznej czy usług salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Przedsiębiorcom „nie darowano” konieczności kupienia kas, mimo ciężkiej sytuacji na rynku, jednak przesunięto terminy wdrożenia urządzeń online’owych o kilka miesięcy.

Co w sytuacji, gdy podatnik spóźnił się z wymianą kasy na online? Zapomniał wystartować z ewidencją w odpowiednim momencie i zrobił to po terminie?     

 

Wymiana kasy online po terminie

Dotkliwą konsekwencją w przypadku przekroczenia terminu wymiany kasy online jest utrata prawa do ulgi na jej zakup. Odliczenie kwoty wydanej na nowe urządzenie było przywilejem przedsiębiorców, których ustawodawca zobligował do zmiany.

Wynika to wyraźnie z przepisów ustawy o VAT. Z jej zapisów dowiadujemy się, że odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących nie przysługuje podatnikom nabywającym kasy z elektronicznym zapisem kopii oraz wymieniającym dobrowolnie kasy tradycyjne na kasy on-line, poza podatnikami zobowiązanymi ustawą do ich wymiany ze względu na prowadzenie działalności w określonych branżach ściśle wymienionych w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT.

Żeby skorzystać z ulgi musiały być jednak spełnione łącznie dwa warunki:

- obowiązek wymiany kas wynikał z ustawy wprowadzającej – a więc musiała być to wymiana „narzucona” przez ustawodawcę.

- podatnik rozpoczął ewidencję na kasie on-line najpóźniej w terminie wskazanych w art. 145b ust. 3 pkt 1 ustawy wprowadzającej (czyli w terminie, od których dana grupa podatników miała obowiązek stosowania kas on-line).

Oczywiście zdarzają się czasem sytuacje losowe, które uniemożliwiają dostosowanie się do przepisów. Np. podatnik nie miał możliwości kupienia kasy lub przebywał w tym czasie na zwolnieniu lekarskim. Jednak z interpretacji indywidualnych (które m.in. dotyczyły wymienionych przykładów) wynika, że mimo wszystko, należało zadbać o wdrożenie urządzenia online w wyznaczonym przez ustawodawcę czasie. Przedsiębiorca, który nie zadbał wcześniej o start z nowym sprzętem i rozpoczął ewidencję po terminie nie może liczyć na ulgę i zwrot pieniędzy, które wydał na kasę online.  

 

Zobacz też: Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

Czytany 1157 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 czerwiec 2022 19:11

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!