poniedziałek, 20 czerwiec 2022 19:04

Wymiana kasy na online po obowiązującym terminie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kasy fiskalne online to coraz częstszy widok w polskich firmach. Od 2020 r. kilka dużych grup podatników wymieniło posiadane urządzenia na kasy online’owe, ponieważ zobowiązał ich do tego ustawodawca. Ustalony odgórnie harmonogram wskazywał, która branża i w jakim terminie ma wdrożyć pracę na nowych sprzętach. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca wymienił kasę na online po obowiązującym terminie?

Obowiązkowy zakup kasy online nie ominął żadnej z wyznaczonych przepisami branż, chociaż harmonogram wymiany ulegał zmianom. Ostatnie związane były z pandemią, która wpłynęła na funkcjonowanie m.in. branży gastronomicznej czy usług salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Przedsiębiorcom „nie darowano” konieczności kupienia kas, mimo ciężkiej sytuacji na rynku, jednak przesunięto terminy wdrożenia urządzeń online’owych o kilka miesięcy.

Co w sytuacji, gdy podatnik spóźnił się z wymianą kasy na online? Zapomniał wystartować z ewidencją w odpowiednim momencie i zrobił to po terminie?     

 

Wymiana kasy online po terminie

Dotkliwą konsekwencją w przypadku przekroczenia terminu wymiany kasy online jest utrata prawa do ulgi na jej zakup. Odliczenie kwoty wydanej na nowe urządzenie było przywilejem przedsiębiorców, których ustawodawca zobligował do zmiany.

Wynika to wyraźnie z przepisów ustawy o VAT. Z jej zapisów dowiadujemy się, że odliczenie kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących nie przysługuje podatnikom nabywającym kasy z elektronicznym zapisem kopii oraz wymieniającym dobrowolnie kasy tradycyjne na kasy on-line, poza podatnikami zobowiązanymi ustawą do ich wymiany ze względu na prowadzenie działalności w określonych branżach ściśle wymienionych w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT.

Żeby skorzystać z ulgi musiały być jednak spełnione łącznie dwa warunki:

- obowiązek wymiany kas wynikał z ustawy wprowadzającej – a więc musiała być to wymiana „narzucona” przez ustawodawcę.

- podatnik rozpoczął ewidencję na kasie on-line najpóźniej w terminie wskazanych w art. 145b ust. 3 pkt 1 ustawy wprowadzającej (czyli w terminie, od których dana grupa podatników miała obowiązek stosowania kas on-line).

Oczywiście zdarzają się czasem sytuacje losowe, które uniemożliwiają dostosowanie się do przepisów. Np. podatnik nie miał możliwości kupienia kasy lub przebywał w tym czasie na zwolnieniu lekarskim. Jednak z interpretacji indywidualnych (które m.in. dotyczyły wymienionych przykładów) wynika, że mimo wszystko, należało zadbać o wdrożenie urządzenia online w wyznaczonym przez ustawodawcę czasie. Przedsiębiorca, który nie zadbał wcześniej o start z nowym sprzętem i rozpoczął ewidencję po terminie nie może liczyć na ulgę i zwrot pieniędzy, które wydał na kasę online.  

 

Zobacz też: Obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach odroczony? Jest projekt rozporządzenia

Czytany 45 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 czerwiec 2022 19:11

Artykuły powiązane

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?