piątek, 30 czerwiec 2023 18:20

Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z uchwalonej 16 czerwca 2023 r. nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoją firmę na obowiązkowe e-fakturowanie!

System KSeF działa już od początku 2022 roku. Obecnie jednak przedsiębiorcy mogą z niego korzystać dobrowolnie. Ustawodawca wprawdzie wprowadził pewien system zachęt, jednak obowiązkowe stosowanie faktury ustrukturyzowanej odłożono w czasie. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy o VAT, obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku.

 

Obowiązkowy KSeF – jak się do niego przygotować?

Choć odgórna kontrola wszystkich wystawianych przez firmy faktur VAT może wzbudzać niepokój, w rzeczywistości e-fakturowanie z KSeF nie różni się znacząco od tego tradycyjnego. Podatnicy, którzy na co dzień korzystają z nowoczesnego oprogramowania do zarządzania sprzedażą, takiego jak np. Subiekt nexo lub Subiekt 123, dalej będą wystawiać dokumenty sprzedaży za pomocą swojego systemu.

Warto jednak przeanalizować pewne procesy w firmie i wdrożyć pewne zmiany, by odpowiednio wcześniej jak najlepiej przygotować działalność do obowiązkowego KSeF. Jakie to zmiany?

 

Zdobądź uprawnienia do korzystania z KSeF

Autoryzacji profilu KSeF możesz dokonać za pomocą Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nadanie, zmiana lub odebranie uprawnień dostępu do KSeF możliwe jest również w formie papierowej – za pomocą zawiadomienia ZAW-FA składanego w urzędzie skarbowym.

 

Testuj narzędzia do obsługi KSeF

Przetestuj wystawianie i odbieranie e-faktur w środowisku przedprodukcyjnym KSeF. Dzięki temu sprawdzisz, czy generowane faktury ustrukturyzowane są zgodne z wymaganiami ustawodawcy. Działania testowe pozwalają ustalić, czy firma i jej pracownicy są gotowi na zmiany, czy też potrzebują dodatkowego wsparcia, np. w postaci szkoleń.  

 

Sprawdź, czy Twoje oprogramowanie jest gotowe na KSeF

Program do zarządzania sprzedażą musi być w pełni zintegrowany z KSeF. Użytkownicy przestarzałych, nieaktualizowanych lub autorskich rozwiązań mogą mieć problem z dostosowaniem swoich narzędzi do nowych wymogów. Zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż modyfikacja informatyczna obecnego systemu jest zakup nowoczesnego oprogramowania, z założenia aktualizowanego przez producenta pod kątem zmian w przepisach.

 

Wyznacz osoby odpowiedzialne za e-fakturowanie w firmie

Czas poświęcony na testy, zmiany i wdrożenia prawdopodobnie pomoże wyłowić osoby w firmie, które są najbardziej kompetentne do obsługi faktury ustrukturyzowanej. To też dobry moment, aby uporządkować zadania wyznaczone pracownikom w firmie. Pozwoli to uniknąć dublowania wysiłków, zapewni przejrzystość działań i pozwoli szybko wychwycić błędy, tak by je od razu naprawić i uniknąć ich w przyszłości.

 

Czytaj także: Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

Czytany 438 razy Ostatnio zmieniany sobota, 01 lipiec 2023 18:27

Artykuły powiązane

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

 • Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo! Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

  Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!

 • E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich! E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowe e-faktury ustrukturyzowane. Wiemy już, że nowy wymóg obejmie czynnych podatników VAT już od 1 lipca 2024 r. Jednak dla niektórych przedsiębiorców przewidziano dłuższy termin na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź, jak zmiany te wpłyną na Twoją firmę!

 • Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego

  Obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku, Krajowy System e-Faktur zrewolucjonizuje życie przedsiębiorców. Zmianę odczują szczególnie użytkownicy starych systemów do fakturowania oraz stosujący własne rozwiązania, niedostosowane do modyfikacji w przepisach. Gdy wejdzie w życie system KSeF, rola biura rachunkowego okaże się szczególnie istotna. Sprawdź, jak pomóc swoim klientom we wdrożeniu e-faktury ustrukturyzowanej!

 • Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.! Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.!

  Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.