piÄ…tek, 30 czerwiec 2023 18:20

Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z uchwalonej 16 czerwca 2023 r. nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoją firmę na obowiązkowe e-fakturowanie!

System KSeF działa już od początku 2022 roku. Obecnie jednak przedsiębiorcy mogą z niego korzystać dobrowolnie. Ustawodawca wprawdzie wprowadził pewien system zachęt, jednak obowiązkowe stosowanie faktury ustrukturyzowanej odłożono w czasie. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy o VAT, obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku.

 

Obowiązkowy KSeF – jak się do niego przygotować?

Choć odgórna kontrola wszystkich wystawianych przez firmy faktur VAT może wzbudzać niepokój, w rzeczywistości e-fakturowanie z KSeF nie różni się znacząco od tego tradycyjnego. Podatnicy, którzy na co dzień korzystają z nowoczesnego oprogramowania do zarządzania sprzedażą, takiego jak np. Subiekt nexo lub Subiekt 123, dalej będą wystawiać dokumenty sprzedaży za pomocą swojego systemu.

Warto jednak przeanalizować pewne procesy w firmie i wdrożyć pewne zmiany, by odpowiednio wcześniej jak najlepiej przygotować działalność do obowiązkowego KSeF. Jakie to zmiany?

 

Zdobądź uprawnienia do korzystania z KSeF

Autoryzacji profilu KSeF możesz dokonać za pomocą Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nadanie, zmiana lub odebranie uprawnień dostępu do KSeF możliwe jest również w formie papierowej – za pomocą zawiadomienia ZAW-FA składanego w urzędzie skarbowym.

 

Testuj narzędzia do obsługi KSeF

Przetestuj wystawianie i odbieranie e-faktur w Å›rodowisku przedprodukcyjnym KSeF. DziÄ™ki temu sprawdzisz, czy generowane faktury ustrukturyzowane sÄ… zgodne z wymaganiami ustawodawcy. DziaÅ‚ania testowe pozwalajÄ… ustalić, czy firma i jej pracownicy sÄ… gotowi na zmiany, czy też potrzebujÄ… dodatkowego wsparcia, np. w postaci szkoleÅ„.  

 

Sprawdź, czy Twoje oprogramowanie jest gotowe na KSeF

Program do zarządzania sprzedażą musi być w pełni zintegrowany z KSeF. Użytkownicy przestarzałych, nieaktualizowanych lub autorskich rozwiązań mogą mieć problem z dostosowaniem swoich narzędzi do nowych wymogów. Zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż modyfikacja informatyczna obecnego systemu jest zakup nowoczesnego oprogramowania, z założenia aktualizowanego przez producenta pod kątem zmian w przepisach.

 

Wyznacz osoby odpowiedzialne za e-fakturowanie w firmie

Czas poświęcony na testy, zmiany i wdrożenia prawdopodobnie pomoże wyłowić osoby w firmie, które są najbardziej kompetentne do obsługi faktury ustrukturyzowanej. To też dobry moment, aby uporządkować zadania wyznaczone pracownikom w firmie. Pozwoli to uniknąć dublowania wysiłków, zapewni przejrzystość działań i pozwoli szybko wychwycić błędy, tak by je od razu naprawić i uniknąć ich w przyszłości.

 

Czytaj także: Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

Czytany 1038 razy Ostatnio zmieniany sobota, 01 lipiec 2023 18:27

Artykuły powiązane

  • Tryb offline24 w KSeF – na czym polega? Tryb offline24 w KSeF – na czym polega?

    Tryb offline24 w KSeF to rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę ustrukturyzowaną bez konieczności jej natychmiastowej wysyłki do systemu. Opcja ta będzie wymagała posiadania certyfikatu wystawcy. Zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie firmom, u których np. często występują przerwy w działaniu Internetu.

  • Załączniki do faktur ustrukturyzowanych – od kiedy w KSeF? Załączniki do faktur ustrukturyzowanych – od kiedy w KSeF?

    Załączniki do faktur ustrukturyzowanych ułatwią wielu przedsiębiorcom dokumentowanie bardziej złożonych transakcji. Ministerstwo Finansów planuje uruchomić tę funkcję już za kilka miesięcy. Resort zapowiada też zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed cyberatakami.

  • Faktura ustrukturyzowana dla konsumenta – czy można wystawić jÄ… w KSeF? Faktura ustrukturyzowana dla konsumenta – czy można wystawić jÄ… w KSeF?

    Z założenia faktury ustrukturyzowane mają dokumentować transakcje zawierane pomiędzy przedsiębiorcami. Jednak w praktyce wiele firm wystawia je także dla konsumentów, a użycie innej formy fakturowania mogłoby być dla nich dość kłopotliwe. Resort finansów przygotował jednak rozwiązania, które umożliwią wystawianie w KSeF faktur ustrukturyzowanych także dla konsumentów.

  • ObowiÄ…zkowy KSeF – od kiedy? Termin już w 2026 r. ObowiÄ…zkowy KSeF – od kiedy? Termin już w 2026 r.

    Terminy wprowadzenia obowiązkowego KSeF były już kilka razy przesuwane. Powodem zmian były m.in. błędy w systemie. Znamy jednak nowy harmonogram obejmowania wymogiem stosowania faktur ustrukturyzowanych kolejnych, dwóch grup podatników. Sprawdź, od kiedy wchodzi w życie KSeF i jak się do niego przygotować.

  • ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

    Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna zmiana dla wielu polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, z czym to się wiąże oraz na co trzeba się przygotować.