piątek, 30 czerwiec 2023 18:20

Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z uchwalonej 16 czerwca 2023 r. nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoją firmę na obowiązkowe e-fakturowanie!

System KSeF działa już od początku 2022 roku. Obecnie jednak przedsiębiorcy mogą z niego korzystać dobrowolnie. Ustawodawca wprawdzie wprowadził pewien system zachęt, jednak obowiązkowe stosowanie faktury ustrukturyzowanej odłożono w czasie. Zgodnie z najnowszą nowelizacją ustawy o VAT, obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku.

 

Obowiązkowy KSeF – jak się do niego przygotować?

Choć odgórna kontrola wszystkich wystawianych przez firmy faktur VAT może wzbudzać niepokój, w rzeczywistości e-fakturowanie z KSeF nie różni się znacząco od tego tradycyjnego. Podatnicy, którzy na co dzień korzystają z nowoczesnego oprogramowania do zarządzania sprzedażą, takiego jak np. Subiekt nexo lub Subiekt 123, dalej będą wystawiać dokumenty sprzedaży za pomocą swojego systemu.

Warto jednak przeanalizować pewne procesy w firmie i wdrożyć pewne zmiany, by odpowiednio wcześniej jak najlepiej przygotować działalność do obowiązkowego KSeF. Jakie to zmiany?

 

Zdobądź uprawnienia do korzystania z KSeF

Autoryzacji profilu KSeF możesz dokonać za pomocą Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nadanie, zmiana lub odebranie uprawnień dostępu do KSeF możliwe jest również w formie papierowej – za pomocą zawiadomienia ZAW-FA składanego w urzędzie skarbowym.

 

Testuj narzędzia do obsługi KSeF

Przetestuj wystawianie i odbieranie e-faktur w środowisku przedprodukcyjnym KSeF. Dzięki temu sprawdzisz, czy generowane faktury ustrukturyzowane są zgodne z wymaganiami ustawodawcy. Działania testowe pozwalają ustalić, czy firma i jej pracownicy są gotowi na zmiany, czy też potrzebują dodatkowego wsparcia, np. w postaci szkoleń.  

 

Sprawdź, czy Twoje oprogramowanie jest gotowe na KSeF

Program do zarządzania sprzedażą musi być w pełni zintegrowany z KSeF. Użytkownicy przestarzałych, nieaktualizowanych lub autorskich rozwiązań mogą mieć problem z dostosowaniem swoich narzędzi do nowych wymogów. Zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż modyfikacja informatyczna obecnego systemu jest zakup nowoczesnego oprogramowania, z założenia aktualizowanego przez producenta pod kątem zmian w przepisach.

 

Wyznacz osoby odpowiedzialne za e-fakturowanie w firmie

Czas poświęcony na testy, zmiany i wdrożenia prawdopodobnie pomoże wyłowić osoby w firmie, które są najbardziej kompetentne do obsługi faktury ustrukturyzowanej. To też dobry moment, aby uporządkować zadania wyznaczone pracownikom w firmie. Pozwoli to uniknąć dublowania wysiłków, zapewni przejrzystość działań i pozwoli szybko wychwycić błędy, tak by je od razu naprawić i uniknąć ich w przyszłości.

 

Czytaj także: Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

Czytany 710 razy Ostatnio zmieniany sobota, 01 lipiec 2023 18:27

Artykuły powiązane

 • Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!

  Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

 • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

   

   System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

   

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

  KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.