czwartek, 31 sierpień 2023 21:39

Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!

Krajowy System e-Faktur to zaawansowany system teleinformatyczny, który służy do wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Dokumenty te stanowią wariant e-faktury, tworzony zgodnie z określoną strukturą logiczną.

Oczywiście system KSeF nie służy wyłącznie wygodzie podatników. Stanowi kolejne narzędzie kontroli fiskusa nad działaniami przedsiębiorców. W założeniu ma wykrywać poważne nadużycia podatkowe i zapobiegać im. Zmiana ma zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa i zachęcić firmy do uczciwego rejestrowania sprzedaży.

 

Krajowy System e-Faktur przechowa dokumenty

W obecnym stanie prawnym podatnicy muszą przechowywać dokumenty przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży. Archiwizacja taka może odbywać się tradycyjnej formie papierowej lub elektronicznej.

W praktyce przedsiębiorca nie musi mieć np. wszystkich papierowych rachunków czy faktur. Wystarczy, że przechowuje w formie cyfrowej ich skany lub czytelne zdjęcia. Trzeba jednak przyznać, że każda z tych dwóch form archiwizacji dokumentów – papierowa i elektroniczna – wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i ryzykiem. Cyfrowy dokument nie wyblaknie, ale może np. zostać niechcący skasowany lub utracony w wyniku awarii sprzętu lub działania wirusa.

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur ma zakończyć tę niedogodność raz na zawsze. Wszystkie wystawione dokumenty są w nim przechowywane nie przez 5, ale przez 10 lat. Archiwizacja dokumentów zostanie zapewniona przez administrację. Za taką usługę przedsiębiorca nic nie zapłaci.

 

Korzyści z faktur ustrukturyzowanych

Archiwizacja dokumentów w systemie KSeF to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też wygoda. Przedsiębiorca ma do nich dostęp w każdej chwili. Nie musi przekopywać dziesiątek segregatorów w poszukiwaniu dokumentu sprzed kilku lat. Wraz z wprowadzeniem obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej zniknie też obowiązek przekazywania pliku JPK_FA na żądanie organu podatkowego. Stanie się to zbędne, ponieważ administracja skarbowa będzie miała bieżący dostęp do wszystkich wystawianych faktur.

Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur będzie się też wiązało z krótszym czasem oczekiwania na zwrot z VAT. Obecnie podstawowy termin to 60 dni. Od 1 lipca 2024 r. okres ten zostanie skrócony do 40 dni.

 

Więcej na: E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

Czytany 76 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 31 sierpień 2023 21:54

Artykuły powiązane

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

 • E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich! E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

  Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowe e-faktury ustrukturyzowane. Wiemy już, że nowy wymóg obejmie czynnych podatników VAT już od 1 lipca 2024 r. Jednak dla niektórych przedsiębiorców przewidziano dłuższy termin na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź, jak zmiany te wpłyną na Twoją firmę!

 • Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego

  Obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku, Krajowy System e-Faktur zrewolucjonizuje życie przedsiębiorców. Zmianę odczują szczególnie użytkownicy starych systemów do fakturowania oraz stosujący własne rozwiązania, niedostosowane do modyfikacji w przepisach. Gdy wejdzie w życie system KSeF, rola biura rachunkowego okaże się szczególnie istotna. Sprawdź, jak pomóc swoim klientom we wdrożeniu e-faktury ustrukturyzowanej!

 • Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz? Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz?

  Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z uchwalonej 16 czerwca 2023 r. nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoją firmę na obowiązkowe e-fakturowanie!

 • Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.! Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.!

  Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.