czwartek, 31 sierpień 2023 21:39

Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!

Krajowy System e-Faktur to zaawansowany system teleinformatyczny, który służy do wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych. Dokumenty te stanowią wariant e-faktury, tworzony zgodnie z określoną strukturą logiczną.

Oczywiście system KSeF nie służy wyłącznie wygodzie podatników. Stanowi kolejne narzędzie kontroli fiskusa nad działaniami przedsiębiorców. W założeniu ma wykrywać poważne nadużycia podatkowe i zapobiegać im. Zmiana ma zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa i zachęcić firmy do uczciwego rejestrowania sprzedaży.

 

Krajowy System e-Faktur przechowa dokumenty

W obecnym stanie prawnym podatnicy muszą przechowywać dokumenty przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży. Archiwizacja taka może odbywać się tradycyjnej formie papierowej lub elektronicznej.

W praktyce przedsiębiorca nie musi mieć np. wszystkich papierowych rachunków czy faktur. Wystarczy, że przechowuje w formie cyfrowej ich skany lub czytelne zdjęcia. Trzeba jednak przyznać, że każda z tych dwóch form archiwizacji dokumentów – papierowa i elektroniczna – wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i ryzykiem. Cyfrowy dokument nie wyblaknie, ale może np. zostać niechcący skasowany lub utracony w wyniku awarii sprzętu lub działania wirusa.

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur ma zakończyć tę niedogodność raz na zawsze. Wszystkie wystawione dokumenty są w nim przechowywane nie przez 5, ale przez 10 lat. Archiwizacja dokumentów zostanie zapewniona przez administrację. Za taką usługę przedsiębiorca nic nie zapłaci.

 

Korzyści z faktur ustrukturyzowanych

Archiwizacja dokumentów w systemie KSeF to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też wygoda. Przedsiębiorca ma do nich dostęp w każdej chwili. Nie musi przekopywać dziesiątek segregatorów w poszukiwaniu dokumentu sprzed kilku lat. Wraz z wprowadzeniem obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej zniknie też obowiązek przekazywania pliku JPK_FA na żądanie organu podatkowego. Stanie się to zbędne, ponieważ administracja skarbowa będzie miała bieżący dostęp do wszystkich wystawianych faktur.

Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur będzie się też wiązało z krótszym czasem oczekiwania na zwrot z VAT. Obecnie podstawowy termin to 60 dni. Od 1 lipca 2024 r. okres ten zostanie skrócony do 40 dni.

 

Więcej na: E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

Czytany 491 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 31 sierpień 2023 21:54

Artykuły powiązane

 • Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!

  Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

 • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

   

   System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

   

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

  KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.