piątek, 18 sierpień 2023 13:18

E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowe e-faktury ustrukturyzowane. Wiemy już, że nowy wymóg obejmie czynnych podatników VAT już od 1 lipca 2024 r. Jednak dla niektórych przedsiębiorców przewidziano dłuższy termin na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź, jak zmiany te wpłyną na Twoją firmę!

Dnia 4 sierpnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Najważniejszą nowością wprowadzoną przez ten akt prawny jest obowiązkowe korzystanie z Krajowego Rejestru e-Faktur.

 

E-faktury ustrukturyzowane – obowiązkowe już w 2024 r.

Początkowo planowano wprowadzenie obowiązku stosowania wyłącznie e-faktur ustrukturyzowanych od początku przyszłego roku. Jednakże ze względu na skomplikowany proces implementacji zmian w programach do zarządzania sprzedażą, ale też potrzebę dłuższego wdrożenia systemu KSeF przez przedsiębiorców, termin ten wydłużono.

E-faktury ustrukturyzowane przekazywane przez Krajowy System e-Faktur będą obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. W tym terminie obowiązek obejmie czynnych podatników VAT. Wyłączone z niego będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nabywające towary lub usługi udokumentowane fakturą, a także podatnicy nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Obowiązkowa e-faktura ustrukturyzowana nie ominie też podatników korzystających ze zwolnienia z VAT.

 

Podatnik zwolniony z VAT a e-faktury ustrukturyzowane

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, korzystające ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zostaną objęte późniejszym terminem obowiązkowej e-faktury ustrukturyzowanej. Podatnicy spełniający te kryteria będą musieli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2025 r.

Wśród pozostałych zmian najważniejszą jest skrócenie okresu oczekiwania na zwrot z VAT z obecnych 60 dni do 40 dni. W przypadku faktur VAT RR oraz VAT RR KOREKTA wystawianie ich za pośrednictwem systemu KSeF wymagać będzie zgody rolnika ryczałtowego.

Jak czytamy w komunikacie kancelarii prezydenckiej, obowiązkowa e-faktura ustrukturyzowana ma przyczynić się lepszego wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych oraz prób uchylania się od obowiązku podatkowego w VAT.

 

Ministerstwo Finansów zapewnia:

„Wdrożenie KSeF zoptymalizuje fakturowanie, obieg dokumentów i wykorzystywane przez przedsiębiorców systemy fakturowe. Jednolity standard e-faktury uprości dokumentowanie transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację tych dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności”.

 

Zobacz także: Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego

Czytany 243 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 sierpień 2023 13:40

Artykuły powiązane

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.

 • Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo! Krajowy System e-Faktur przechowa Twoje dokumenty. Sprawdź, jak długo!

  Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania to dla wielu przedsiębiorców stresująca zmiana. Jednak przepisy, które nakładają na podatników nowy wymóg, wiążą się też z korzyściami. Jedną z nich jest zniesienie obowiązku archiwizowania faktur przez 5 lat. Krajowy Rejestr e-Faktur przechowa dokumenty w formie elektronicznej przez znacznie dłuższy okres!

 • Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego

  Obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku, Krajowy System e-Faktur zrewolucjonizuje życie przedsiębiorców. Zmianę odczują szczególnie użytkownicy starych systemów do fakturowania oraz stosujący własne rozwiązania, niedostosowane do modyfikacji w przepisach. Gdy wejdzie w życie system KSeF, rola biura rachunkowego okaże się szczególnie istotna. Sprawdź, jak pomóc swoim klientom we wdrożeniu e-faktury ustrukturyzowanej!

 • Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz? Przygotowania do obowiązkowego KSeF – co przedsiębiorca powinien zrobić już teraz?

  Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy już od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z uchwalonej 16 czerwca 2023 r. nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź, co możesz zrobić już dziś, by przygotować swoją firmę na obowiązkowe e-fakturowanie!

 • Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.! Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana – rząd przesuwa termin w 2024 r.!

  Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.