Dnia 4 sierpnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Najważniejszą nowością wprowadzoną przez ten akt prawny jest obowiązkowe korzystanie z Krajowego Rejestru e-Faktur.
E-faktury ustrukturyzowane – obowiązkowe już w 2024 r.
Początkowo planowano wprowadzenie obowiązku stosowania wyłącznie e-faktur ustrukturyzowanych od początku przyszłego roku. Jednakże ze względu na skomplikowany proces implementacji zmian w programach do zarządzania sprzedażą, ale też potrzebę dłuższego wdrożenia systemu KSeF przez przedsiębiorców, termin ten wydłużono.
E-faktury ustrukturyzowane przekazywane przez Krajowy System e-Faktur będą obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. W tym terminie obowiązek obejmie czynnych podatników VAT. Wyłączone z niego będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nabywające towary lub usługi udokumentowane fakturą, a także podatnicy nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Obowiązkowa e-faktura ustrukturyzowana nie ominie też podatników korzystających ze zwolnienia z VAT.
Podatnik zwolniony z VAT a e-faktury ustrukturyzowane
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, korzystające ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zostaną objęte późniejszym terminem obowiązkowej e-faktury ustrukturyzowanej. Podatnicy spełniający te kryteria będą musieli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2025 r.
Wśród pozostałych zmian najważniejszą jest skrócenie okresu oczekiwania na zwrot z VAT z obecnych 60 dni do 40 dni. W przypadku faktur VAT RR oraz VAT RR KOREKTA wystawianie ich za pośrednictwem systemu KSeF wymagać będzie zgody rolnika ryczałtowego.
Jak czytamy w komunikacie kancelarii prezydenckiej, obowiązkowa e-faktura ustrukturyzowana ma przyczynić się lepszego wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych oraz prób uchylania się od obowiązku podatkowego w VAT.
Ministerstwo Finansów zapewnia:
„Wdrożenie KSeF zoptymalizuje fakturowanie, obieg dokumentów i wykorzystywane przez przedsiębiorców systemy fakturowe. Jednolity standard e-faktury uprości dokumentowanie transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację tych dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności”.
Zobacz także: Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego