piątek, 18 sierpień 2023 13:18

E-faktury ustrukturyzowane obowiązkowe od 1 lipca 2024 r., ale nie dla wszystkich!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obowiązkowe e-faktury ustrukturyzowane. Wiemy już, że nowy wymóg obejmie czynnych podatników VAT już od 1 lipca 2024 r. Jednak dla niektórych przedsiębiorców przewidziano dłuższy termin na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź, jak zmiany te wpłyną na Twoją firmę!

Dnia 4 sierpnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Najważniejszą nowością wprowadzoną przez ten akt prawny jest obowiązkowe korzystanie z Krajowego Rejestru e-Faktur.

 

E-faktury ustrukturyzowane – obowiązkowe już w 2024 r.

Początkowo planowano wprowadzenie obowiązku stosowania wyłącznie e-faktur ustrukturyzowanych od początku przyszłego roku. Jednakże ze względu na skomplikowany proces implementacji zmian w programach do zarządzania sprzedażą, ale też potrzebę dłuższego wdrożenia systemu KSeF przez przedsiębiorców, termin ten wydłużono.

E-faktury ustrukturyzowane przekazywane przez Krajowy System e-Faktur będą obowiązkowe od 1 lipca 2024 r. W tym terminie obowiązek obejmie czynnych podatników VAT. Wyłączone z niego będą osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nabywające towary lub usługi udokumentowane fakturą, a także podatnicy nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Obowiązkowa e-faktura ustrukturyzowana nie ominie też podatników korzystających ze zwolnienia z VAT.

 

Podatnik zwolniony z VAT a e-faktury ustrukturyzowane

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, korzystające ze zwolnienia podmiotowego z VAT, zostaną objęte późniejszym terminem obowiązkowej e-faktury ustrukturyzowanej. Podatnicy spełniający te kryteria będą musieli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2025 r.

Wśród pozostałych zmian najważniejszą jest skrócenie okresu oczekiwania na zwrot z VAT z obecnych 60 dni do 40 dni. W przypadku faktur VAT RR oraz VAT RR KOREKTA wystawianie ich za pośrednictwem systemu KSeF wymagać będzie zgody rolnika ryczałtowego.

Jak czytamy w komunikacie kancelarii prezydenckiej, obowiązkowa e-faktura ustrukturyzowana ma przyczynić się lepszego wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych oraz prób uchylania się od obowiązku podatkowego w VAT.

 

Ministerstwo Finansów zapewnia:

„Wdrożenie KSeF zoptymalizuje fakturowanie, obieg dokumentów i wykorzystywane przez przedsiębiorców systemy fakturowe. Jednolity standard e-faktury uprości dokumentowanie transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację tych dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności”.

 

Zobacz także: Wdrożenie systemu KSeF – rola biura rachunkowego

Czytany 1606 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 sierpień 2023 13:40

Artykuły powiązane

 • Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rząd podał ustalenia!

  Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.

 • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

   

   System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

   

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

  KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.