poniedziałek, 17 marzec 2014 00:00

Limit obrotów do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r. - Jak go ustalić?

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Prowadzisz sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych? Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r. ze względu na niskie obroty? Sprawdź, czy przysługuje ci limit 20.000 zł, czy może dużo niższy. Ogromna liczba podatników nie zdaje sobie sprawy, że w ich przypadku limit wynosi dużo mniej niż 20.000 zł.

Wielu podatników, którzy zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne, wciąż ma prawo korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku. Jedno z takich zwolnień przysługuje na mocy § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Korzystają z niego podatnicy, którzy osiągają niskie obroty ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Nie każdemu jednak przysługuje jednakowy limit. Kwota limitu zwalniającego z kas fiskalnych w 2014 r. zależy od tego, kiedy rozpoczęliśmy taką sprzedaż.

Podatnikom, którzy w roku 2014 r. kontynuują sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, przysługuje pełny limit w wysokości 20.000 zł netto. Dotyczy to m.in. przedsiębiorców, którzy rozpoczęli tę sprzedaż w roku 2013 r. i nie przekroczyli przysługującego im na ten rok limitu, jak również tych, którzy rozpoczęli ją w 2012 r. i w latach poprzednich. Oczywiście prawo do zwolnienia przysługuje wyłącznie tym podatnikom, którzy nie byli do tej pory zobowiązani do stosowania kas fiskalnych.

Nieco inaczej liczy się limit w przypadku rozpoczęcia prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w trakcie 2014 roku. Tacy podatnicy wyliczają limit w proporcji do okresu prowadzenia sprzedaży na rzecz takich osób. Okres ten liczymy od dnia rozpoczęcia sprzedaży (wliczając ten dzień) do końca roku podatkowego. Gdy już ustalimy liczbę dni, na jej podstawie wyliczamy proporcję od 20.000 zł.

 

Jak liczyć proporcję:

20.000 × Liczba dni / 365 zł

 

Przykład 1.:

Pan Grzegorz rozpoczął sprzedaż 13 marca 2014 r. - do końca roku pozostało 294 dni. Limit dla pana Adama wynosi 16.109,59 zł.

Przykład 2.:

Pani Grażyna rozpocznie sprzedaż 2 lipca 2014 r. - do końca roku pozostanie 183 dni. Limit dla pani Grażyny wynosi 10.027,40 zł.

 

Jeśli podatnik do końca roku 2014 nie przekroczy obowiązującego w jego przypadku limitu, w roku kolejnym może dalej korzystać ze zwolnienia - w tym i w następnych latach przysługuje mu już pełny limit 20.000 zł. Należy jednak podkreślić, iż w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień mowa jest o przewidywanym obrocie. Oznacza to, iż podatnik rozpoczynający sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, który spodziewa się obrotów wyższych niż przysługujący mu limit, powinien zainstalować kasę fiskalną od samego początku - już od pierwszej sprzedaży.

 

Wyliczanie limitu proporcjonalnego w 2014 r. - dowiedz się więcej

 

Co zrobić po przekroczeniu limitu zwalniającego z kas fiskalnych w 2014 r.?

Po przekroczeniu limitu mamy 2 miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej w swojej działalności - termin ten należy liczyć od końca miesiąca, w którym limit został przekroczony. Dopilnowanie tego terminu jest bardzo ważne - spóźnienie w tym względzie skutkuje utratą prawa do ulgi na zakup kasy fiskalnej. Ulga ta wynosi do 90% wartości kasy, maksymalnie nawet 700 zł.

 

Kliknij i sprawdź, czy masz prawo do ulgi na kasę fiskalną w 2014 r.

 

Zwolnienie ze względu na niskie obroty to tylko jedno z kilku zwolnień określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Kliknij i sprawdź, z jakich jeszcze zwolnień możesz korzystać

 

Sprawdź, kogo nie dotyczy limit obrotów od 1 stycznia 2015 r.

 

Sprawdzasz czy masz obowiązek instalacji kasy, a CZY wiesz co zmienia się w odliczaniu VAT od samochodów od 01.04.2014?

Kliknij i sprawdź: Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów od 01.04.2014

Czytany 12062 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 listopad 2014 12:01

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa w 2014 r. a kasa fiskalna Sprzedaż sezonowa w 2014 r. a kasa fiskalna

  Zawiesiłeś działalność i wznawiasz ją na rozpoczęcie letniego sezonu? Sprawdź, jaki przysługuje ci limit obrotu do zwolnienia z kasy fiskalnej. Upewnij się, czy nie musisz stosować tego urządzenia już od samego początku sprzedaży w nowym sezonie. Co roku kontrole skarbowe zbierają żniwo w postaci tysięcy mandatów - nie daj się ukarać za brak kasy fiskalnej.

 • Kiedy usługi są zwolnione z kas fiskalnych? Kiedy usługi są zwolnione z kas fiskalnych?

  Świadczysz usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych? Sprawdź, czy możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zwolnień przewiduje kilka różnych możliwości dla podatników, którzy wykonują konkretne czynności lub świadczą usługi przy spełnieniu odpowiednich warunków.

 • Przekroczyłeś limit obrotów? Sprawdź, jaką kasę fiskalną wybrać Przekroczyłeś limit obrotów? Sprawdź, jaką kasę fiskalną wybrać

  Poszukujesz kasy fiskalnej dostosowanej do specyfiki Twojego sklepu lub punktu usługowego? Sprawdź, na jakie cechy i funkcje warto zwrócić uwagę, tak aby kasa nie tylko służyła do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku, ale także przyczyniła się do poprawy jakości obsługi klienta, a co za tym idzie zwiększenia zysku ze sprzedaży.

 • Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży w 2014 r Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży w 2014 r

  Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r.? Sprawdź, czy sprzedawane przez ciebie towary lub świadczone usługi nie zostały umieszczone w katalogu czynności pozbawiających prawa do zwolnienia. Jeśli je tam znajdziesz, będziesz musiał stosować kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży.

 • Zwolnienie podmiotowe przy stosowaniu kasy fiskalnej 2014 Zwolnienie podmiotowe przy stosowaniu kasy fiskalnej 2014

  Nie jesteś pewien, czy możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2014 r., i boisz się kontroli z urzędu skarbowego? Gdy przeczytasz nasz poradnik, będziesz spał spokojnie - dowiesz się, czy jesteś zwolniony z kasy fiskalnej, czy nie.