poniedziałek, 07 styczeń 2013 19:35

Kilkadziesiąt tysięcy osób kupi kasy fiskalne w 2013 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowe rozporządzenie w znacznym stopniu wpłynie na rynek polskich przedsiębiorstw. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, ilu podatników z dniem 1 stycznia 2013 r. straciło prawo do zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Szacuje się, że może być to nawet sto kilkadziesiąt tysięcy osób. Zmiany, które wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 11 grudnia, poz. 1382) wpłyną na ogromną liczbę podatników. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak wielu z nich w 2013 roku już straciło prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży dla osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej. Według szacunków może to być 50 tys., a nawet sto kilkadziesiąt tysięcy osób. Jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, koniecznie zapoznajmy się z wprowadzonymi zmianami, ponieważ czasu na zarejestrowanie kasy fiskalnej jest już coraz mniej.

Szkoły z kasami

Wspomniane rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2013 roku. Nowe przepisy zachowują większość zwolnień obowiązujących ze względu na charakter prowadzonej działalności. Wyjątkiem są szkoły jazdy (PKWiU 85.53.11). Od 1 stycznia 2013 r. przedsiębiorstwa świadczące usługi nauki jazdy nie będą miały już prawa do zwolnienia przedmiotowego, a co za tym idzie najpóźniej od 1 marca będą musiały zarejestrować pierwszą sprzedaż na kasie fiskalnej. Chyba, że skorzystają ze zwolnienia podmiotowego przysługującego ze względu na wysokość osiąganych obrotów.

Wiele grup podatników

Zwolnienie podmiotowe przysługuje tym podatnikom, którzy w 2012 roku nie przekroczyli limitu obrotów w wysokości 20.000 zł. Wbrew pozorom ta grupa okazała się znacznie liczniejsza niż grupa świadcząca usługi nauki jazdy. Wśród nich znajdą się lekarze, prawnicy, firmy świadczące usługi ochroniarskie, wspomniane szkoły jazdy oraz wiele innych podatników.

Coraz mniej zwolnień

Art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) reguluje kwestię użytkowania kas fiskalnych. Ust. 8 tego artykułu wskazuje jednoznacznie, że Minister Finansów jest upoważniony do wprowadzenia zwolnienia od tego obowiązku dla niektórych grup podatników lub niektórych usług tylko na jakiś konkretny, określony czas. Możemy się spodziewać, że z roku na rok coraz większa liczba podatników będzie zobowiązana do rozpoczęcia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. W  końcu dojdzie do sytuacji, gdy każde otwarcie działalności sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych będzie skutkowało obowiązkiem rejestracji kasy fiskalnej. Celem ustawodawcy jest całkowita likwidacja wszelkich zwolnień.

Czytany 15476 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:21

Artykuły powiązane

 • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

  Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

 • Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz? Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz?

  „Odwrotne obciążenie” pomimo, że nie jest już nowością nadal spędza sen z powiek wielu podatnikom. Otrzymanie faktury z takim oznaczeniem to jeszcze nie problem, gorzej jeśli dostawca nie wystawił jej prawidłowo i np. opodatkował towary stawką 23% zamiast zastosować

 • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

  Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.

 • Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej

  Podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedający towary na przykład za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych często korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Nieraz jednak zdarza się, że zapłata za towar następuje z rachunku osoby innej niż nabywca, np. jego współmałżonka. Czy w takim przypadku sprzedawca traci prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej?

 • Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013 Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

  Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.