Z dniem 1 stycznia 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. 2013 poz. 1304). Zastąpi ona ustawę z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.).
Nowe przepisy regulują kwestię otrzymywania przez osoby fizyczne zwrotów części wydatków na zakup materiałów budowlanych, które zostały poniesione w związku z budową domu jednorodzinnego, nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku, części budynku lub pomieszczenia niemieszkalnego na lokal mieszkalny. Dotyczyć to będzie jednak tylko inwestycji, dla których pozwolenie na budowę przyznano po 1 stycznia 2014 r.
Zgodnie z art. 20 ust. 3 pkt 4 i 5 nowej ustawy, od 1 stycznia 2014 r. wniosek o taki zwrot będzie można złożyć pod pewnymi warunkami. Pierwszy dotyczy wieku: Zwrot przysługuje osobie fizycznej, która do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie ukończyła 36 roku życia. W przypadku małżonków warunek ten dotyczy młodszego z nich.
Drugi warunek to nieposiadanie praw do innych lokalów. Osoba fizyczna do dnia składania wniosku nie może być:
- właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
- właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny
z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy.
Zgodnie z art. 20 ust. 3 pkt 3 ustawy, powierzchnia lokalu lub budynku, w stosunku do którego przysługiwał będzie zwrot, nie może przekroczyć:
- 75 m2 - dla lokalu mieszkaniowego
- 100 m2 - dla domu jednorodzinnego
W przypadku osób wychowujących w dniu złożenia wniosku przynajmniej troje dzieci, spełniających warunki określone w art. 7 ust. 2 ustawy o pomocy państwa, powierzchnia ta wynosi odpowiednio 85 m2 i 110 m2.
Tak jak do tej pory, zwrot będzie dotyczył materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podstawową (wcześniej 22%, obecnie 23%).
Ustawa określa sposób wyliczania kwoty zwrotu oraz terminy, w których można wnioskować o jego uzyskanie. Termin składania wniosku będzie uzależniony od daty wystawienia faktury na zakup materiałów budowlanych dla osoby fizycznej. Pierwszy z tych terminów obowiązuje dla faktur wystawionych w okresie od 1 maja 2004 r. do końca 2005 r. - wniosek w tym przypadku będzie można złożyć do końca 2014 r.
Nowe przepisy nie przewidują natomiast możliwości uzyskania zwrotu części kosztów poniesionych w związku z zakupem materiałów budowlanych wykorzystanych na remont budynku lub lokalu. Prawo do otrzymania takiego zwrotu osoby fizyczne mają tylko do 31 grudnia 2013 r.
Uwaga!
Od 1 stycznia 2014 r. nie będzie można otrzymać zwrotu części wydatków na materiały budowlane, zakupione w celu remontu lokalu lub budynku mieszkaniowego.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o pomocy państwa, wprowadzone 1 stycznia 2014 r. zasady wnioskowania o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych obejmą wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi od dnia wydania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 r.
Zobacz również: