piątek, 27 grudzień 2013 12:00

Wybór metody kasowej na 2014 r. tylko do 31 grudnia

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Stosowanie kasowej metody rozliczania VAT wiąże się z wieloma korzyściami - między innymi kwartalnym rozliczaniem VAT oraz wykazywaniem obowiązku podatkowego z dniem otrzymania zapłaty od kontrahenta.

Mali podatnicy, którzy w 2014 roku planują stosować kasową metodę rozliczania VAT, muszą najpóźniej 31 grudnia 2013 r. złożyć w urządzenie skarbowym zgłoszenie na druku VAT-R.

W świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. wybór kasowej metody rozliczania VAT okazuje się jeszcze bardziej korzystny niż do tej pory. Prawo do wyboru tej metody mają mali podatnicy.

Sprawdź, kto w 2014 roku zachowa status małego podatnika!

Mali podatnicy stosujący metodę kasową co do zasady rozliczają VAT kwartalnie. W ich przypadku inaczej ustala się też moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy wykazuje się:

1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

W przypadku otrzymania części zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje w stosunku do tej części, która została zapłacona.

Mali podatnicy stosujący metodę kasową inaczej też dokonują odliczenia VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 10e ustawy o VAT w brzmieniu od 1 stycznia 2014 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w takim przypadku nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym mały podatnik dokonał zapłaty za towary lub usługi.

Mali podatnicy, którzy chcą przejść na metodę kasową w 2014 r., muszą do 31 grudnia 2013 r. złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (aktualizacyjne) VAT-R. W zgłoszeniu tym należy zaznaczyć, iż podatnik wybiera kasową metodę rozliczania VAT oraz wskazać kwartał i rok, od którego rozpocznie się stosowanie tej metody. Jeśli podatnik do tej pory rozliczał VAT miesięcznie, musi dodatkowo w części C.2. zaznaczyć, iż będzie składał deklaracje na druku VAT-7K oraz wskazać kwartał i rok planowanego złożenia pierwszej takiej deklaracji.

Ważne!

Mali podatnicy chcący w 2014 roku stosować metodę kasową rozliczania VAT, muszą złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne (aktualizacyjne) VAT-R do 31 grudnia 2013 r.

Do wyboru kasowej metody rozliczeń ma prawo także podatnik rozpoczynający działalność, który nie przewiduje przekroczenia w roku podatkowym limitu wartości sprzedaży ustalonego dla małego podatnika. Zawiadomienie o wyborze metody kasowej składa się przy rejestracji na VAT, przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej. Zgłoszenie takie również składa się na formularzu VAT-R.

Zobacz też:

Terminy wystawiania faktur w 2014 r.

Formy opodatkowania PIT w 2014 r.

 

Aktualny wzór formularzy VAT znajdziesz TUTAJ

Czytany 6840 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2014 15:38

Artykuły powiązane

 • Załączniki do zeznań PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać? Załączniki do zeznań PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać?

  Składasz zeznanie roczne PIT za 2014 rok, korzystasz z ulg podatkowych, rozliczasz dochody z zagranicy, a może masz obowiązek do własnych dochodów doliczyć dochody małoletniego dziecka? Sprawdź, jakie załączniki masz obowiązek dołączyć do zeznania rocznego i pobierz aktualne wersje druków.

 • Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r. Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r.

  Podatnik składający zeznanie roczne PIT za 2014 rok ma możliwość korzystania z różnych ulg i odliczeń. Niektóre z nich podlegają odliczeniu od dochodu, a inne od podatku. Prawo do określonych ulg przysługuje podatnikom, którzy spełniają konkretne warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy pamiętać, iż praktycznie każdego roku ustawodawca wprowadza pewne zmiany w przepisach dotyczących ulg w PIT. Podobnie stało się również w 2015 r. - najważniejsze modyfikacje, korzystne dla niektórych podatników, zostały wprowadzone m.in. w uldze na dzieci.

  Prześledźmy zatem, z jakich ulg i odliczeń można korzystać w rozliczeniu PIT za 2014 r., jakie warunki trzeba spełnić i jakich formalności dopełnić.

 • Zeznanie PIT-36 za 2014 rok Zeznanie PIT-36 za 2014 rok

  Zaraz obok PIT-37, druk PIT-36 jest najczęściej składanym przez podatników zeznaniem rocznym. Wypełniają go m.in. przedsiębiorcy uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej. Ponadto PIT-36 składają także osoby, których dochody i dokonywane odliczenia nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37. Dokonanie wyboru odpowiedniego formularza nieraz wymaga od podatników dokładnej znajomości obowiązujących zasad, a często też wsparcia specjalisty.

   

  Obowiązek złożenia zeznania podatkowego PIT-36 wynika z  45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

 • Zeznanie PIT-36L za 2014 rok Zeznanie PIT-36L za 2014 rok

  Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, którzy w poprzednim roku osiągali przychody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), czyli podatkiem liniowym, mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT-36L.

   

  Obowiązek złożenia zeznania PIT-36L wynika zart. 45 ust. 1a pkt 2 tejże ustawy.

 • Zeznanie PIT-39 za 2014 r. Zeznanie PIT-39 za 2014 r.

  Na początku każdego roku podatnicy mają obowiązek rozliczyć dochody osiągnięte w roku poprzednim. Zeznanie roczne PIT-39 dotyczy stosunkowo wąskiej grupy podatników, którzy w 2014 r. osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).