Zachowanie prawa do stosowania kasowej metody rozliczania VAT jest uzależnione od obrotów osiąganych przez małego podatnika. Zgodnie z art. 21 ust. 4 ustawy o VAT, mały podatnik traci prawo do rozliczania VAT metodą kasową począwszy od miesiąca następującego po kwartale, w którym przekroczył limit określony w art. 2 pkt 25 tego aktu prawnego. W takim wypadku podatnik składa deklaracje podatkowe za okresy miesięczne począwszy od miesiąca następującego po kwartale, w którym przekroczył limit obrotów - zgodnie z art. 99 ust. 5 ustawy.
Sprawdź, jaki limit obrotów za 2013 r. uprawnia do stosowania metody kasowej w 2014 r.
Ze stosowania kasowej metody rozliczania VAT można również zrezygnować, nawet jeśli ustawowy limit nie został przekroczony. Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy, rezygnacja taka jest możliwa najwcześniej po upływie 12 miesięcy od rozpoczęcia stosowania tej metody. Niezbędne jest złożenie pisemnego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału, w którym podatnik stosował metodę kasową. Oznacza to, że w przypadku rezygnacji z kasowej metody od początku roku 2014, konieczne jest złożenie zawiadomienia najpóźniej do 31 grudnia 2013 r. Zawiadomienie składa się w formie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R.
Ważne!
Podatnicy, którzy chcą zrezygnować z metody kasowej rozliczeń od 1 stycznia 2014 r., najpóźniej 31 grudnia 2013 r. muszą złożyć w urzędzie skarbowym aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R.
Złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R jest konieczne niezależnie od tego, czy podatnik sam rezygnuje z metody kasowej, czy też traci prawo do jej stosowania.
Rozliczanie VAT po rezygnacji
Podatnik, który zrezygnował z metody kasowej lub stracił prawo do jej stosowania, ustala termin powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy w stosunku do wszystkich czynności, które były wykonane w okresie stosowania tej metody. Przepis ten wskazuje:
Art. 21. 1. Mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1
Podobna zasada obowiązuje w kwestii odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w okresie stosowania metody kasowej i nieodliczonego za ten okres. Zgodnie z art. 86 ust. 18 ustawy w brzmieniu do 31 grudnia 2013 r. (nowelizacja ustawy od 1 stycznia 2014 r. uchyla ten przepis, a wprowadza art. 86 ust. 10e) - prawo do odliczenia w tym przypadku przysługuje w miesiącu uregulowania kontrahentowi należności.
W odniesieniu do czynności wykonanych po rezygnacji z metody kasowej podatnik ustala moment powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych.
Polecamy poradnik: Formy opodatkowania PIT w 2014 r.