poniedziałek, 30 grudzień 2013 17:06

Rezygnację z kasowej metody rozliczeń VAT w 2014 r. należy zgłosić do 31.12.2013

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Prawo do stosowania kasowej metody rozliczeń VAT mały podatnik może stracić jeśli przekroczy ustawowy limit obrotów. Z metody tej można też dobrowolnie zrezygnować, nawet jeśli nie przekroczymy tego limitu.

Podatnikom, którzy chcą zrezygnować z kasowej metody rozliczania VAT od 1 stycznia 2014 r.,  a jeszcze nie złożyli w urzędzie skarbowym zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R, zostało już niewiele czasu na dopełnienie formalności - muszą to zrobić najpóźniej 31 grudnia 2013 r.

Zachowanie prawa do stosowania kasowej metody rozliczania VAT jest uzależnione od obrotów osiąganych przez małego podatnika. Zgodnie z art. 21 ust. 4 ustawy o VAT, mały podatnik traci prawo do rozliczania VAT metodą kasową począwszy od miesiąca następującego po kwartale, w którym przekroczył limit określony w art. 2 pkt 25 tego aktu prawnego. W takim wypadku podatnik składa deklaracje podatkowe za okresy miesięczne począwszy od miesiąca następującego po kwartale, w którym przekroczył limit obrotów - zgodnie z art. 99 ust. 5 ustawy.

Sprawdź, jaki limit obrotów za 2013 r. uprawnia do stosowania metody kasowej w 2014 r.

Ze stosowania kasowej metody rozliczania VAT można również zrezygnować, nawet jeśli ustawowy limit nie został przekroczony. Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy, rezygnacja taka jest możliwa najwcześniej po upływie 12 miesięcy od rozpoczęcia stosowania tej metody. Niezbędne jest złożenie pisemnego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca kwartału, w którym podatnik stosował metodę kasową. Oznacza to, że w przypadku rezygnacji z kasowej metody od początku roku 2014, konieczne jest złożenie zawiadomienia najpóźniej do 31 grudnia 2013 r. Zawiadomienie składa się w formie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R.

Ważne!

Podatnicy, którzy chcą zrezygnować z metody kasowej rozliczeń od 1 stycznia 2014 r., najpóźniej 31 grudnia 2013 r. muszą złożyć w urzędzie skarbowym aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R.

Złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R jest konieczne niezależnie od tego, czy podatnik sam rezygnuje z metody kasowej, czy też traci prawo do jej stosowania.

Rozliczanie VAT po rezygnacji

Podatnik, który zrezygnował  z metody kasowej lub stracił prawo do jej stosowania, ustala termin powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy w stosunku do wszystkich czynności, które były wykonane w okresie stosowania tej metody. Przepis ten wskazuje:

Art. 21. 1. Mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1

Podobna zasada obowiązuje w kwestii odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych w okresie stosowania metody kasowej i nieodliczonego za ten okres. Zgodnie z  art. 86 ust. 18 ustawy w brzmieniu do 31 grudnia 2013 r. (nowelizacja ustawy od 1 stycznia 2014 r. uchyla ten przepis, a wprowadza art. 86 ust. 10e) - prawo do odliczenia w tym przypadku przysługuje w miesiącu uregulowania kontrahentowi należności.

W odniesieniu do czynności wykonanych po rezygnacji z metody kasowej podatnik ustala moment powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych.

Polecamy poradnik: Formy opodatkowania PIT w 2014 r.

 

Aktualny wzór formularzy VAT znajdziesz TUTAJ

Czytany 8755 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2014 15:38

Artykuły powiązane

  • Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r. Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r.

    Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe wzory deklaracji, informacji podsumowujących i ich korekt, zgłoszeń oraz potwierdzeń dla celów VAT. Zmiany w formularzach mają związek m.in. z likwidacją prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali oraz wprowadzeniem wymogu składania informacji podsumowujących drogą elektroniczną za okresy miesięczne. Sprawdź, jakie wzory formularzy VAT obowiązują w 2017 r. i pobierz aktualne druki.

  • Gdzie złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R? Nowy druk od 01.01.2016 r. Gdzie złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R? Nowy druk od 01.01.2016 r.

    Zmiany w przepisach ustawy o VAT wymagały zmodyfikowania formularzy stosowanych dla celów tego podatku. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje więc nowa wersja zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w formularzu VAT-R. Dowiedz się też, czy można jeszcze stosować „stary” druk i pobierz aktualny.

     

  • Podatek VAT 2016: gdzie złożyć deklaracje VAT-7? Podatek VAT 2016: gdzie złożyć deklaracje VAT-7?

    Czy w 2016 r. nie musisz zmienić urzędu skarbowego dla VAT? Ustawa nowelizacyjna zniesie obowiązek rozliczania VAT w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązywać zacznie zasada ogólna zgodna z przepisami Ordynacji podatkowej. Dla wielu podatników będzie to oznaczać zmianę urzędu skarbowego! Sprawdź, gdzie od nowego roku musisz rozliczać VAT.

  • VAT od 1 stycznia 2015 roku - Poradnik VAT od 1 stycznia 2015 roku - Poradnik

    Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nowy rok przynosi ze sobą zmiany przepisów. Tak jest i tym razem. Co do zmian w VAT od 1 stycznia 2015 r. nie mamy już wątpliwości. Niestety nie będą to jedyne w tym roku; już wiadomo, że ustawodawca szykuje następne: prawdopodobnie od 1 kwietnia 2015 r.

    Nowością w przepisach od 1 stycznia 2015 r. jest zmiana miejsca świadczenia usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych oraz wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych m.in. dla fryzjerów, lekarzy, prawników, kosmetyczek, doradców podatkowych, księgowych, warsztatów samochodowych, wulkanizatorów, restauracji, punktów gastronomicznych i cateringowych. Zmianie uległy też przepisy dot. dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego do VAT, potwierdzania rejestracji VAT, importu towarów i zakupu samochodu z krajów Unii Europejskiej.

  • Możesz wrócić do zwolnienia z VAT od 01.01.2015 r. Zgłoszenie VAT-R tylko do 8 stycznia! Możesz wrócić do zwolnienia z VAT od 01.01.2015 r. Zgłoszenie VAT-R tylko do 8 stycznia!

    Nawet jeśli utraciłeś prawo do zwolnienia z VAT lub z niego zrezygnowałeś, możesz do niego powrócić w 2015 roku. Oczywiście konieczne jest spełnienie warunków określonych w przepisach ustawy o VAT. Zgłoszenie aktualizacyjne na druku VAT-R złóż do 8 stycznia 2015 r. - dzięki temu nie narazisz się na spory z urzędem skarbowym.