niedziela, 16 marzec 2014 15:28

Nowa wersja programu Płatnik - 9.01.001B w 2014 roku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Dostępna jest już kolejna aktualizacja do programu Płatnik - wersja 9.01.001B w porównaniu z poprzednią została rozszerzona o nowe, przydatne funkcjonalności.  Ponadto nowy Płatnik został zoptymalizowany pod kątem wydajności procesów wyliczeń i weryfikacji. Wprowadzono też zmiany w słownikach. Sprawdź, czy i dlaczego powinieneś zaktualizować swojego Płatnika.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy pakiet aktualizacyjny dla programu Płatnik 9.01.001. Dla użytkowników tego oprogramowania zmiany nie powinny być zaskoczeniem - twórcy Płatnika już przy wprowadzaniu zmodyfikowanej wersji programu zapowiadali, iż nowe funkcje będą wprowadzane w dwóch etapach. Zmiany mają między innymi ułatwić płatnikom sporządzanie i przekazywanie dokumentów do ZUS.

Głównym celem wprowadzenia nowej wersji Płatnika 9.01.001 było dostosowanie programu do zmian w przepisach. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 września 2013 r.  zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz. U. 2013, poz. 1101), które weszło w życie 1 listopada 2013 r., wprowadziło wiele zmian w formularzach oraz kodach wykorzystywanych przy ich wypełnianiu. W związku z tym konieczne było przebudowanie programu Płatnik, tak aby odpowiadał nowym regulacjom.

 

Najnowsza wersja - Płatnik 9.01.001B - jest dostępna od 20 lutego 2014 r. Aktualizacja wprowadza nowe funkcjonalności, takie jak:

  • Tworzenie Informacji miesięcznej oraz Informacji rocznej (IMIR) dla ubezpieczonego - Informacje te tworzone są na podstawie dokumentów rozliczeniowych pobranych z ZUS.
  • Praca w trybie off-line - funkcja ta została wprowadzona z myślą o płatnikach wielooddziałowych.  W trybie tym użytkownik pracuje bez pobierania danych z ZUS. Podczas takiej pracy pobierane są jedynie słowniki. W trybie off-line można tworzyć dokumenty i weryfikować je w zakresie reguł niewymagających danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W trybie off-line nie ma możliwości wysyłki dokumentów.

Ponadto w programie Płatnik 9.01.001B zoptymalizowano wydajność procesów wyliczeń i weryfikacji - nowy Płatnik jest po prostu szybszy. Wprowadzono również zmiany w słownikach.

Dokonywanie aktualizacji ma wpływ nie tylko na funkcjonalność i wydajność programu. Płatnicy składek do ZUS, którzy dbają o prawidłowe sporządzanie i wysyłanie dokumentów, powinni korzystać z aktualnej wersji oprogramowania. Dzięki temu mają pewność, że najlepiej wykorzystują możliwości Płatnika i korzystają z programu dostosowanego do bieżących regulacji prawnych.

 

Kliknij i dowiedz się więcej o zmianach w Płatniku 2014

Czytany 8087 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 marzec 2014 21:24

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.