Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy pakiet aktualizacyjny dla programu Płatnik 9.01.001. Dla użytkowników tego oprogramowania zmiany nie powinny być zaskoczeniem - twórcy Płatnika już przy wprowadzaniu zmodyfikowanej wersji programu zapowiadali, iż nowe funkcje będą wprowadzane w dwóch etapach. Zmiany mają między innymi ułatwić płatnikom sporządzanie i przekazywanie dokumentów do ZUS.
Głównym celem wprowadzenia nowej wersji Płatnika 9.01.001 było dostosowanie programu do zmian w przepisach. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 września 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz. U. 2013, poz. 1101), które weszło w życie 1 listopada 2013 r., wprowadziło wiele zmian w formularzach oraz kodach wykorzystywanych przy ich wypełnianiu. W związku z tym konieczne było przebudowanie programu Płatnik, tak aby odpowiadał nowym regulacjom.
Najnowsza wersja - Płatnik 9.01.001B - jest dostępna od 20 lutego 2014 r. Aktualizacja wprowadza nowe funkcjonalności, takie jak:
- Tworzenie Informacji miesięcznej oraz Informacji rocznej (IMIR) dla ubezpieczonego - Informacje te tworzone są na podstawie dokumentów rozliczeniowych pobranych z ZUS.
- Praca w trybie off-line - funkcja ta została wprowadzona z myślą o płatnikach wielooddziałowych. W trybie tym użytkownik pracuje bez pobierania danych z ZUS. Podczas takiej pracy pobierane są jedynie słowniki. W trybie off-line można tworzyć dokumenty i weryfikować je w zakresie reguł niewymagających danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W trybie off-line nie ma możliwości wysyłki dokumentów.
Ponadto w programie Płatnik 9.01.001B zoptymalizowano wydajność procesów wyliczeń i weryfikacji - nowy Płatnik jest po prostu szybszy. Wprowadzono również zmiany w słownikach.
Dokonywanie aktualizacji ma wpływ nie tylko na funkcjonalność i wydajność programu. Płatnicy składek do ZUS, którzy dbają o prawidłowe sporządzanie i wysyłanie dokumentów, powinni korzystać z aktualnej wersji oprogramowania. Dzięki temu mają pewność, że najlepiej wykorzystują możliwości Płatnika i korzystają z programu dostosowanego do bieżących regulacji prawnych.