środa, 18 czerwiec 2014 00:00

Sprzedaż sezonowa w 2014 r. a kasa fiskalna

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zawiesiłeś działalność i wznawiasz ją na rozpoczęcie letniego sezonu? Sprawdź, jaki przysługuje ci limit obrotu do zwolnienia z kasy fiskalnej. Upewnij się, czy nie musisz stosować tego urządzenia już od samego początku sprzedaży w nowym sezonie. Co roku kontrole skarbowe zbierają żniwo w postaci tysięcy mandatów - nie daj się ukarać za brak kasy fiskalnej.

Początek letniego sezonu to dla wielu przedsiębiorców czas otwierania i wznawiania zawieszonych działalności. Stoiska z pamiątkami, sprzedaż owoców i warzyw, punkty gastronomiczne czy usługi świadczone wyłącznie latem - to tylko niektóre z form sprzedaży pozwalających podatnikom zarobić w sezonie turystycznym. Aby letniego zarobku nie trzeba było uszczuplać o mandat od kontroli skarbowej, należy dopełnić wszelkich formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż sezonową ma te same obowiązki, co przedsiębiorca prowadzący działalność przez cały rok. Firmę należy zarejestrować, należy prowadzić odpowiednią ewidencję np. księgę przychodów i rozchodów, płacić należne podatki itd. Podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych obowiązuje też przepis art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi o konieczności zastosowania kasy fiskalnej do ewidencji tej sprzedaży. Żadne przepisy nie przewidują zwolnień z tego obowiązku dla podatników prowadzących sprzedaż sezonową. Co nie zmienia faktu, że w pewnych przypadkach tacy sprzedawcy mogą korzystać ze zwolnienia na ogólnych zasadach.

 

Sprzedaż sezonowa a zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 roku

Kwestię korzystania ze zwolnień reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). W załączniku do tego aktu prawnego wymieniono niektóre czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia. Są to jednak specyficzne czynności, a większość podatników korzysta ze zwolnienia na mocy § 3 ust. 1 - w przepisach tych mowa o zwolnieniu ze względu na nieprzekroczenie określonego limitu obrotu.

 

Zobacz katalog czynności zwolnionych z kas fiskalnych

 

Dla podatników kontynuujących w danym roku sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych limit ten wynosi 20.000 zł. Natomiast w przypadku podatników dopiero rozpoczynających tę sprzedaż limit liczy się w proporcji do okresu jej prowadzenia.

 

Kliknij i sprawdź, jak wyliczyć limit proporcjonalny

 

Kwestia określenia limitu dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż sezonową może nie być taka oczywista, szczególnie gdy podatnik zawiesza działalność na okres poza sezonem.

 

Jaki przysługuje mi limit?

Jeśli sezonowy przedsiębiorca pierwszy raz w historii swojej firmy rozpoczyna sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, przysługuje mu limit liczony w proporcji do okresu prowadzenia tej sprzedaży. Okres ten liczymy od dnia pierwszej sprzedaży do końca roku, nawet jeśli podatnik ma zamiar zawiesić działalność wcześniej, np. po zakończeniu sezonu.

Natomiast podatnikowi, który prowadził sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w 2013 roku, a nie przekroczył przysługującego mu wówczas limitu, przysługuje pełny limit 20.000 zł - nawet jeśli zawiesił działalność po zakończeniu zeszłego sezonu i wznawia ją na początku sezonu 2014. Przedsiębiorca ten nie jest podatnikiem rozpoczynającym sprzedaż, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ prowadził ją już w poprzednich latach.

 

Przekroczyłem limit w ubiegłym sezonie - kiedy muszę mieć kasę?

A co w przypadku, gdy przedsiębiorca sezonowy w ubiegłym roku przekroczył przysługujący mu limit? Jeśli do tej pory nie wprowadził kasy fiskalnej w swojej działalności, musi to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży w nowym sezonie. Zgodnie z § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia, obowiązkiem podatnika jest wprowadzenie kasy w terminie 2 miesięcy od przekroczenia limitu, licząc od końca miesiąca, w którym limit ten został przekroczony. Zatem jeśli przedsiębiorca sezonowy przekroczył limit i zawiesił działalność przed terminem wprowadzenia kasy fiskalnej, przy wznowieniu działalności ma obowiązek ewidencjonować obrót za pomocą tego urządzenia już od pierwszej sprzedaży.

 

Czynności wyłączone ze zwolnień

Należy również pamiętać, że niektóre czynności podlegają ewidencji na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży - niezależnie od wysokości obrotu osiąganego przez sezonowego przedsiębiorcę. Czynności te zostały wymienione w § 4 rozporządzenia.

 

Zobacz katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas

 

Załóżmy, że przedsiębiorca sezonowy ma w planach okazjonalne wykonanie usługi przewozu osób - na przykład na wesele, wycieczkę lub inną okazję. Niezależnie od tego, jaki obrót osiągnął w poprzednim roku i jaka jest wysokość jego obrotu w roku bieżącym, ma on obowiązek zaewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej, ponieważ zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia przewóz osób jest czynnością wyłączoną ze zwolnień. Nie ma znaczenia, czy przewóz ma charakter okazjonalny, czy przedsiębiorca ma zamiar świadczyć taką usługę regularnie.

Zasada ta dotyczy każdej czynności z katalogu wyłączeń. Do czynności tych nie mają zastosowania żadne zwolnienia z kas. Oznacza to, iż podatnik, który nie stosował urządzenia fiskalnego do tej pory, musi je zakupić, zgłosić w urzędzie i zafiskalizować jeszcze przed dokonaniem pierwszej sprzedaży. Przepisy nie przewidują żadnego okresu przejściowego - kasę należy stosować od pierwszej czynności.

 

Każdego roku Ministerstwo Finansów prowadzi sezonową akcję „Weź paragon”. Pierwszych kontroli w ramach tej akcji należy się spodziewać już na początku wakacji. Kontrole zbierają żniwo w postaci tysięcy mandatów - za nieprawidłowości w ewidencjonowaniu oraz za brak kasy fiskalnej. W 2013 roku najczęściej wystawiano mandaty w kwocie od 160 zł do 3.200 zł. To dla sezonowego przedsiębiorcy spory wydatek, którego na pewno nie chciałby ponieść. Zabezpiecz się już dziś przed niechcianymi mandatami: Kup kasę fiskalną, jeśli musisz ją mieć, lub skrupulatnie licz swój obrót, jeśli możesz jeszcze korzystać ze zwolnienia.

 

Zobacz również: VAT od samochodów w 2014 r.

Czytany 7004 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 czerwiec 2014 15:17

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Jak obliczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Jak obliczyć limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Stosowanie kasy fiskalnej jest obowiązkiem przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na rzecz konsumentów. Jednak część z nich może korzystać ze zwolnień w tym zakresie. Dotyczy to m.in. podatników osiągających niskie obroty. Przy rozpoczęciu sprzedaży limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. oblicza się proporcjonalnie. A co w przypadku, gdy prowadzą działalność tylko przez kilka miesięcy w roku?

 • Działalność sezonowa a kasa fiskalna w 2018 r. Działalność sezonowa a kasa fiskalna w 2018 r.

  Już wkrótce na rynku zacznie działać wiele nowych punktów handlowych i usługowych – to firmy prowadzące działalność sezonowo, które zazwyczaj zawieszają ją na kilka miesięcy w roku. Sprawdź, czy przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonową również muszą mieć kasę fiskalną. Dowiedz się też, dlaczego nie należy zwlekać z instalacją urządzenia i z jakim kosztem wiąże się jego zakup.

 • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

  Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 • Kasa fiskalna u mechanika w 2015 Kasa fiskalna u mechanika w 2015

  Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).