wtorek, 13 styczeń 2015 00:00

PIT z najmu – (ostatnie) oświadczenie małżonków do 20 stycznia 2015 r.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Małżonkowie osiÄ…gajÄ…cy przychody z najmu skÅ‚adnika majÄ…tkowego stanowiÄ…cego ich wspólność majÄ…tkowÄ… mogÄ… zdecydować, że podatek od tych przychodów bÄ™dzie opÅ‚acaÅ‚o w caÅ‚oÅ›ci tylko jedno z nich. W takim przypadku konieczne jest zÅ‚ożenie stosownego oÅ›wiadczenia do urzÄ™du skarbowego. Od 1 stycznia 2015 roku już nie bÄ™dzie trzeba ponawiać oÅ›wiadczenia co roku. Ale uwaga! Małżonkowie chcÄ…cy skorzystać z tej możliwoÅ›ci muszÄ… zÅ‚ożyć ten dokument do urzÄ™du najpóźniej we wtorek 20 stycznia 2015 r. 

 

Podatnik osiągający przychody z prywatnego najmu ma do wyboru dwie formy opodatkowania: według skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku zmiany formy opodatkowania, konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia w terminie do 20 stycznia danego roku. Raz złożonego oświadczenia nie trzeba odnawiać co roku - obowiązuje ono na dany rok oraz na lata kolejne.

 

Zgodnie z ogólną zasadą małżonkowie osiągający przychód z najmu składnika majątkowego, wobec którego obowiązuje ich wspólność majątkowa, rozliczają podatek indywidualnie od ½ całości osiąganego przychodu. Mogą jednak zdecydować o opłacaniu podatku od tych przychodów w całości przez jednego z nich. Dotyczy to małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa. W takim przypadku konieczne jest złożenie do urzędu skarbowego oświadczenia o rozliczaniu podatku tylko przez jednego z małżonków.

 

Oświadczenie należy złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód. Przed 1 stycznia 2015 roku obowiązywała zasada, zgodnie z którą złożone oświadczenie obowiązywało tylko na dany rok podatkowy. Małżonkowie, którzy chcieli, aby całość przychodu z najmu rozliczało tylko jedno z nich, musieli składać oświadczenie każdego roku - w terminie do 20 stycznia.

Wielu podatników zapominało o tym obowiązku. Konsekwencje tego były bardzo dotkliwe. Jeśli urząd skarbowy dopatrzył się braku oświadczenia na dany rok, wzywał do skorygowania rozliczeń obu małżonków. Najbardziej ucierpieli ci z małżonków, którzy mieli wysokie dochody i byli opodatkowani podatkiem wg skali. Od swojej części musieli zapłacić podatek w wysokości 32% zamiast 8,5% ryczałtu.

 

Dnia 1 stycznia 2015 roku do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został dodany art. 8 ust. 6, zgodnie z którym raz złożone oświadczenie obowiązuje także w latach następnych. Natomiast w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym podobny przepis znalazł się w art. 12 ust. 8a. Oznacza to, iż małżonkowie chcący, aby podatek z najmu opłacało tylko jedno z nich, nie będą musieli ponawiać oświadczenia co roku. Ostatnie takie oświadczenie muszą złożyć do 20 stycznia 2015 roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, nie będą już musieli ponawiać oświadczenia każdego roku. Dotyczy to zarówno przychodów z najmu opodatkowanych według skali podatkowej, jak i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Ważne!

Małżonkowie osiągający przychody z najmu składnika majątkowego stanowiącego ich wspólność majątkową, którzy chcą, aby podatek z tego tytułu w 2015 r. opłacało tylko jedno z nich, muszą złożyć oświadczenie w terminie do 20 stycznia 2015 roku. Oświadczenie to będzie obowiązywać przez cały rok podatkowy oraz przez lata następne.

 

Oczywiście przepisy dają możliwość rezygnacji z opłacania podatku od przychodów z najmu przez jednego z małżonków. W takiej sytuacji małżonkowie będą musieli pisemnie zawiadomić urząd skarbowy o rezygnacji z takiej formy opłacania podatku - w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego.

 

Nawet jeśli małżonkowie złożyli w urzędzie skarbowym oświadczenie o opłacaniu podatku od przychodów z najmu przez jednego z nich, w pewnych okolicznościach u drugiego małżonka może powstać obowiązek podatkowy z tego tytułu w trakcie roku podatkowego. Stanie się tak, jeśli w wyniku rozwodu bądź separacji orzeczonej przez sąd dojdzie do podziału majątku wspólnego, a dany przedmiot najmu przypadnie temu z małżonków, który wcześniej nie rozliczał tych przychodów.

Nowe przepisy stanowią dla podatników duże udogodnienie. Należy jednak pamiętać o dopełnieniu formalności i nie spóźnić się ze złożeniem oświadczenia.

Nie ma sformalizowanego druku oświadczenia, ale większość urzędów skarbowych publikuje na swoich stronach internetowych druk takiego oświadczenia do wypełnienia.

Czytany 9966 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 styczeń 2015 20:42

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

    JednÄ… z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczaÅ‚t ewidencjonowany. DecydujÄ… siÄ™ na niÄ… czÄ™sto mali przedsiÄ™biorcy – ze wzglÄ™du na Å‚atwÄ… ksiÄ™gowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytuÅ‚u Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiÄ™biorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

     

  • Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa? Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa?

    Powszechna (i obowiązkowa!) cyfryzacja życia przedsiębiorców nie omija tych, którzy korzystają z różnych podatkowych preferencji. Kolejną grupą, którą nowe przepisy zobligują do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej, są podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, od kiedy elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców będzie obowiązkowa!

  • Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe

    Wiemy już, kto w 2019 r. skorzysta z preferencji, jakie daje status małego podatnika VAT i w podatku dochodowym, kto będzie mógł opłacać ryczałt ewidencjonowany, a kto prowadzić uproszczoną księgowość. Znamy tez limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Sprawdź, jakie limity obowiązują w 2019 r. po przeliczeniu euro na polską walutę.

  • Czy podatnik opodatkowany ryczaÅ‚tem musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2018 r. Czy podatnik opodatkowany ryczaÅ‚tem musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2018 r.

    Przepisy ustawy o VAT wskazują wyraźnie, iż obowiązek stosowania kasy fiskalnej spoczywa na podatnikach prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Dotyczy to także ryczałtowców. Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą jednak korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej – przysługuje ono m.in. ze względu na nieprzekroczenie rocznego limitu obrotów.

  • Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

    W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.