czwartek, 22 styczeń 2015 00:00

Deklarację PIT-8AR za 2014 rok złóż do 2 lutego 2015

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W 2014 roku pobierałeś zryczałtowany podatek dochodowy od należności lub świadczeń wypłacanych na rzecz osób fizycznych? Na złożenie deklaracji PIT-8AR masz czas tylko do poniedziałku 2 lutego 2015 r.! Pamiętaj, że od nowego roku zmieniły się przepisy - możesz być zobowiązany do złożenia formularza PIT-8AR drogą elektroniczną. Sprawdź, czy dotyczy Cię ten obowiązek i z jakiej wersji druku skorzystać.

 

Obowiązek złożenia deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym na formularzu PIT 8AR spoczywa na podmiotach, które w poprzednim roku podatkowym pobierały zryczałtowany podatek dochodowy od należności lub świadczeń wypłacanych na rzecz osób fizycznych.

 

Osoby fizyczne prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemajÄ…ce osobowoÅ›ci prawnej, zobowiÄ…zane do zÅ‚ożenia deklaracji PIT8AR za rok 2014, majÄ… obowiÄ…zek zrobić to za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zobligowaÅ‚y podatników do przesyÅ‚ania informacji, deklaracji i rocznego obliczenia podatku drogÄ… elektronicznÄ…, obowiÄ…zujÄ… od dnia 1 stycznia 2015 r.

 

Wyjątek stanowią podmioty, które za rok 2014 zobowiązane są sporządzić informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R lub roczne obliczenie podatku PIT-40 dla nie więcej niż pięciu podatników. W takim przypadku można składać deklarację PIT-8AR w tradycyjnej formie papierowej. Nie dotyczy to jednak podmiotów, w imieniu których deklarację tę składa biuro rachunkowe. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r., biura rachunkowe mają bezwzględny obowiązek przesyłać deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku drogą elektroniczną.

 

Podatnik składający deklaracje podatkowe drogą elektroniczną musi upoważnić do tego odpowiednią osobę fizyczną. Konieczne jest złożenie do urzędu skarbowego pełnomocnictwa na druku UPL-1. Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowa wersja tego formularza.

 

Dowiedz się więcej o UPL-1 i pobierz aktualny druk

 

W deklaracji PIT-8AR wykazuje się zryczałtowany podatek dochodowy od następujących dochodów wymienionych w przepisach ustawy o PIT:

Art. 30 ust. 1 pkt 2:

2) z tytuÅ‚u wygranych w konkursach, grach i zakÅ‚adach wzajemnych lub nagród zwiÄ…zanych ze sprzedażą premiowÄ…,(…)

 

Art. 30 ust. 1 pkt 4 -5a:

4) z tytuÅ‚u Å›wiadczeÅ„ otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w zwiÄ…zku z Å‚Ä…czÄ…cym ich uprzednio z zakÅ‚adem pracy stosunkiem sÅ‚użbowym, stosunkiem pracy, pracy nakÅ‚adczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od zwiÄ…zków zawodowych, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38 - w wysokoÅ›ci 10% należnoÅ›ci;

4a) z tytuÅ‚u Å›wiadczeÅ„ pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze sÅ‚użby przez funkcjonariuszy sÅ‚użb mundurowych oraz żoÅ‚nierzy, (…)

5) z wynagrodzeÅ„ za udzielanie pomocy Policji, organom kontroli skarbowej, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, SÅ‚użbie Kontrwywiadu Wojskowego, SÅ‚użbie Wywiadu Wojskowego, Å»andarmerii Wojskowej, Agencji BezpieczeÅ„stwa WewnÄ™trznego, Agencji Wywiadu i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, (…)

5a) z tytuÅ‚u, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9, jeżeli kwota należnoÅ›ci okreÅ›lona w umowie zawartej z osobÄ… niebÄ™dÄ…cÄ… pracownikiem pÅ‚atnika nie przekracza 200 zÅ‚ (…)

 

Art. 30 ust. 1 pkt 13 i 14:

13) od jednorazowych odszkodowaÅ„ za skrócenie okresu wypowiedzenia, wypÅ‚acanych żoÅ‚nierzom zwalnianym z zawodowej sÅ‚użby wojskowej (…)

14) od kwoty wypÅ‚at z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, (…)

 

Art. 30a ust. 1:

1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;

2) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych;

3) z odsetek lub innych przychodów od Å›rodków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczÄ™dzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrÄ™bnych przepisów, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5;

4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;

5) od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych;

5a) od dochodu z tytuÅ‚u umów ubezpieczenia, o którym mowa w art. 24 ust. 15a;

6) od kwot wypłacanych po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercy(…)

7) od dochodu członka pracowniczego funduszu emerytalnego z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunku ilościowym do aktywów tego funduszu;

8) z tytułu zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu;

9) od kwot jednorazowo wypłacanych przez otwarty fundusz emerytalny członkowi funduszu, któremu rachunek funduszu otwarto w związku ze śmiercią jego współmałżonka;

9a) od kwot jednorazowo wypÅ‚acanych przez ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych z subkonta, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych, w zwiÄ…zku ze Å›mierciÄ… współmałżonka ubezpieczonego;

10) od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie;

11) od dochodu uczestnika pracowniczego programu emerytalnego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu, w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych;

12) od kwoty wypÅ‚aty gwarantowanej, o której mowa w art. 25b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 i 1717).

 

Jak również od poniżej wymienionych dochodów osiąganych na terenie RP przez osoby niemające miejsca zamieszkania na terytorium RP:

Art. 29 ust. 1:

1) z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) (…)

2) z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, a organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…)

3) z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych (…)

4) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej (…)

5) z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze (…)

 

Osoby fizyczne składają deklarację PIT-8AR do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania, natomiast osoby prawne - do urzędu skarbowego właściwego według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności, jeśli płatnik nie posiada siedziby.

 

Niezależnie od tego, czy płatnik składa deklarację PIT-8AR w formie papierowej, czy drogą elektroniczną, ma na to czas do końca stycznia roku następującego po danym roku podatkowym. Jako że 31 stycznia 2015 roku wypada w sobotę, termin ten przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu, czyli na 2 lutego 2015 r.

W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności przed tym terminem, płatnik ma obowiązek złożyć deklarację PIT-8AR do dnia zaprzestania działalności.

 

Ważne!

Płatnicy składający deklarację PIT-8AR za rok 2014 mają na to czas tylko do poniedziałku 2 lutego 2015 roku. Termin ten dotyczy zarówno podmiotów składających deklarację drogą elektroniczną, jak i w tradycyjnej formie papierowej.

 

Należy pamiętać, iż od 1 stycznia 2015 roku obowiązują nowe druki formularzy PIT-8AR. Znaleźć je można w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 24 listopada 2014, poz. 1634). Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wersję druku, ponieważ rozporządzenie określa dwa wzory: dla przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r. oraz dla przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2015 roku.

 

Uwaga!

PIT-8AR(4) - taka wersja druku obowiązuje dla przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2014 roku i to właśnie na tym formularzu należy składać deklaracje do 2 lutego 2015 r.

 

Kliknij i pobierz aktualny druk PIT-8AR

Czytany 6850 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 styczeń 2015 22:57

Artykuły powiązane

  • PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r. PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r.

    W 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o dochodach podatników. Co więcej, dokumenty te będą mogli wysłać wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie zasady składania informacji o dochodach oraz deklaracji rocznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Dowiedz się też, w jaki sposób przesłać dokumenty elektronicznie i jak ustanowić pełnomocnika.

  • Do kiedy zÅ‚ożyć PIT-4R i PIT-8AR za 2016 rok - czy tylko elektronicznie? Do kiedy zÅ‚ożyć PIT-4R i PIT-8AR za 2016 rok - czy tylko elektronicznie?

    Aktualne przepisy wymagają od płatników podatku dochodowego składania deklaracji PIT-4R oraz PIT-8AR za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Sprawdź, kto ma obowiązek składać te deklaracje i które podmioty mogą to zrobić w tradycyjnej formie papierowej. Dowiedz się też, do kiedy należy złożyć PIT-4R oraz PIT-8AR i pobierz aktualne druki.

  • Jak, gdzie i do kiedy zÅ‚ożyć PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11, PIT-8C za 2015 rok Jak, gdzie i do kiedy zÅ‚ożyć PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11, PIT-8C za 2015 rok

    Od 2015 roku deklaracje PIT-4R i PIT-8AR oraz informację PIT-11 należy składać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Sprawdź, kto wyjątkowo może złożyć te dokumenty w formie papierowej i jakie terminy obowiązują. Dowiedz się też, do jakiego urzędu je przekazać i dlaczego niektórzy płatnicy mają krótszy czas na złożenie PIT-11 za 2015 r.

  • Do kiedy musisz zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2014 rok? Do kiedy musisz zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2014 rok?

    Jeśli w 2014 roku uzyskiwałeś przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT-28. Na dopełnienie tej formalności i wpłatę ryczałtu do urzędu skarbowego pozostało już zaledwie kilka dni. Należy zwrócić szczególną uwagę na dochowanie terminu oraz prawidłowość wersji druku, z jakiego korzystamy.

  • PIT-11 kiedy zÅ‚ożyć? Do 31 stycznia 2015 czy do 28 lutego 2015? PIT-11 kiedy zÅ‚ożyć? Do 31 stycznia 2015 czy do 28 lutego 2015?

    Planujesz przekazać PIT-11 do urzędu skarbowego w tradycyjnej formie papierowej? Sprawdź, czy zgodnie z nowymi przepisami nie masz obowiązku złożyć PIT-11 drogą elektroniczną! To ważne, ponieważ niektórzy płatnicy muszą dopełnić tej formalności wyjątkowo do końca stycznia 2015 r., a nie, jak dotychczas, do końca lutego 2015 r.