Dnia 1 stycznia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544). Jak można było się spodziewać, ograniczyło ono możliwość stosowania zwolnień z kas dla szerokiego grona podatników. Wszystko za sprawą rozszerzenia katalogu czynności, które nie mogą korzystać z żadnych zwolnień w tym zakresie.
W 2015 r. obowiązkowe kasy fiskalne dla lekarzy, mechaników, fryzjerów i innych usługodawców to nie jedyna zmiana w przepisach. Inną ważną zmianą okazała się m.in. likwidacja zwolnienia dla niewielkiej liczby usług, o którym mowa była w pozycji 34 rozporządzenia obowiązującego w latach 2013-2014.
Przyjrzyjmy się jednak liście czynności, które zostały dodane do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas od 1 stycznia 2015 roku. Znajdują się one w § 4 pkt 1 lit. o oraz pkt 2 lit. c - j nowego rozporządzenia:
§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
(…)
o) perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów
2) świadczenia usług:
(…)
c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,
h) doradztwa podatkowego,
i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych
Należy podkreślić, iż katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych istniał także w poprzednim stanie prawnym - sprzed 1 stycznia 2015 r. Wymienione tam czynności zasadniczo nie uległy zmianie. Tylko jedna istotna modyfikacja zasługuje na większą uwagę: dotyczy ona § 4 pkt 1 lit. l nowego rozporządzenia:
§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
(…)
l) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
W rozporządzeniu obowiązującym w latach 2013-2014 wyłączeniu ze zwolnień z kas podlegała jedynie dostawa zapisanych nośników danych. Natomiast od 1 stycznia 2015 r. sprzedaż zarówno zapisanych, jak i niezapisanych nośników danych, z doprecyzowaniem, że chodzi o cyfrowe i analogowe, musi być obowiązkowo rejestrowana na kasie fiskalnej i to już od pierwszej wykonanej czynności.
Kasy fiskalne dla lekarzy w 2015 r.
Wśród czynności wyłączonych ze zwolnień z kas od 1 stycznia 2015 r. znalazły się usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów. Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej dotyczy więc każdego lekarza, weterynarza czy stomatologa, który świadczy usługi opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi. Nie ma znaczenia, jaki obrót z tej sprzedaży lekarz osiągnął w roku 2014, ani ile transakcji wykonał - dla czynności wymienionych w § 4 zwolnienia z kas fiskalnych nie obowiązują.
Kasa fiskalna będzie musiała znaleźć się także w gabinecie stomatologicznym, weterynaryjnym oraz każdym innym prywatnym gabinecie lekarskim. Obowiązek stosowania kasy fiskalnej obejmie także lekarzy składających pacjentom wizyty w ich domach, a także odwiedzających czworonożnych i pierzastych pacjentów na gospodarstwach rolnych oraz w innych miejscach. Każda usługa opieki medycznej świadczona przez lekarza, lekarza dentystę czy weterynarza będzie musiała być zarejestrowana na kasie fiskalnej.
Od kiedy kasy fiskalne dla lekarzy, weterynarzy i lekarzy dentystów?
Lekarz, który do końca 2014 roku korzystał ze zwolnienia z kasy fiskalnej - na przykład ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów lub niewielką liczbę transakcji - czas na wprowadzenie tego urządzenia w gabinecie ma do 1 marca 2015 roku. Wynika to z § 9 ust. 1 i 2 oraz § 8 ust. 2 rozporządzenia.
Należy pamiętać, iż kasa w gabinecie lekarskim, weterynaryjnym, dentystycznym itd. dnia 1 marca 2015 r. musi być już zgłoszona w urzędzie skarbowym i zafiskalizowana przez uprawnionego serwisanta. Oznacza to, iż lekarz powinien rozejrzeć się za urządzeniem odpowiednio wcześniej. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, najlepiej kupić kasę do gabinetu jeszcze w styczniu. Pamiętajmy, iż nie tylko lekarze, weterynarze i dentyści muszą do 1 marca 2015 roku wprowadzić kasy fiskalne w działalności. Obowiązek ten dotyczy także m.in. mechaników, właścicieli punktów wulkanizacyjnych i stacji diagnostycznych, fryzjerów, prawników, księgowych, lekarzy i lekarzy dentystów, doradców podatkowych, kosmetyczek, podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem oraz wielu innych podatników, którzy stracili prawo do zwolnienia np. ze względu na przekroczenie limitu obrotów w grudniu 2014 r. W rezultacie w serwisach fiskalnych w Warszawie oraz w innych miejscowościach może zabraknąć niewielkich i funkcjonalnych kas - takich jakie najlepiej sprawdzają się w praktyce lekarza. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2013, kiedy to z powodu zmiany w przepisach popyt na kasy fiskalne był tak ogromny, że na półkach serwisów fiskalnych zabrakło większości urządzeń. Warto więc dmuchać na zimne i nie narażać się na taką sytuację - lepiej wybrać się do sklepu z kasami fiskalnymi już teraz, skorzystać z dużego wyboru i na spokojnie przygotować się do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży z dniem 1 marca 2015 r.
Kasy fiskalne dla lekarzy - zobacz nasz ofertÄ™
Kasa fiskalna u lekarza a kontrakt z NFZ
Większość lekarzy przyjmujących pacjentów w prywatnym gabinecie lub w ich domach świadczy swoje usługi także w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub innym podmiotem gospodarczym, np. prywatną przychodnią. Należy pamiętać, iż usługi opieki medycznej świadczone za pośrednictwem takiego podmiotu nie wymagają ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Lekarz bowiem rozlicza się z podmiotem, a nie bezpośrednio z pacjentem. Obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej najpóźniej 1 marca 2015 r. nie dotyczy lekarzy i stomatologów, którzy świadczą usługi opieki medycznej wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ lub innym podmiotem gospodarczym. Kas fiskalnych nie muszą wprowadzać także lekarze, którzy przed 1 stycznia 2015 r. zaprzestali świadczenia usług bezpośrednio na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych i nie świadczą ich również w 2015 r.
Lekarz, który ma kasę fiskalną, wystawia paragony pacjentom, których przyjmuje bezpośrednio we własnym gabinecie lub w ramach np. domowych wizyt. Nie wystawia paragonów pacjentom przyjmowanym w przychodniach, szpitalach itp. w ramach kontraktu z NFZ lub innym podmiotem gospodarczym.
Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2015 r. czytaj w naszym poradniku