sobota, 31 styczeń 2015 00:00

Wystawienie faktury a obowiÄ…zek wydruku paragonu z kasy fiskalnej w 2015 r.

Oceń ten artykuł
(26 głosów)

Na żądanie nabywcy podatnik ewidencjonujÄ…cy sprzedaż za pomocÄ… kasy fiskalnej ma obowiÄ…zek wystawić fakturÄ™ do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym. Od tej zasady istniejÄ… jednak pewne wyjÄ…tki - sprawdź, jakie!  Dowiedz siÄ™ też, co zrobić, gdy wystawisz fakturÄ™, ale zapomnisz wydrukować paragon.

Sprzedaż dokonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzÄ…cej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub rolnika ryczaÅ‚towego zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT musi być zarejestrowana za pomocÄ… kasy fiskalnej. 

Podatnik, który nie korzysta ze zwolnienia z obowiÄ…zku stosowania tego urzÄ…dzenia w dziaÅ‚alnoÅ›ci, wystawia paragon fiskalny do każdej takiej transakcji i wrÄ™cza go klientowi bez żądania. ObowiÄ…zek ten wynika z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujÄ…cych (Dz. U. z 2013 r. poz. 363).

 

Czasem jednak sprzedaż na rzecz takich osób dokumentuje siÄ™ również fakturÄ…. 

Podatnik na żądanie nabywcy ma obowiązek wystawić fakturę do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym. Zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy, kupujący ma prawo zażądać wystawienia faktury w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towaru lub wykonanie usługi. Po tym terminie podatnik-sprzedawca ma prawo odmówić klientowi wystawienia faktury.

ObowiÄ…zek wystawienia faktury - nawet na żądanie nabywcy - nie istnieje jedynie w przypadku wykonywania czynnoÅ›ci wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4ustawy, czyli m.in. dostawy energii elektrycznej czy Å›wiadczenia usÅ‚ug telekomunikacyjnych.

Należy jednak pokreślić, iż wystawienie faktury dla klienta będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej bądź rolnikiem ryczałtowym nie zwalnia podatnika z obowiązku zarejestrowania tej sprzedaży na kasie fiskalnej.

 

W przypadku wystawienia faktury do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym, klientowi należy wrÄ™czyć jedynie fakturÄ™. Zgodnie z art. 106h ust. 1 ustawy o VAT, paragon doÅ‚Ä…cza siÄ™ do egzemplarza faktury, który zostaje u podatnika. Pozwala to uniknąć podwójnej pÅ‚atnoÅ›ci podatku za danÄ… sprzedaż.

 

Faktura taka powinna zawierać elementy wymienione w art. 106e ustawy. Przepisy nie określają żadnych szczególnych wytycznych dotyczących takiego dokumentu - zawiera on te same dane, co każda inna faktura.

 

Ważne!

Wystawienie faktury dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego nie zwalnia z obowiązku zarejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jeśli klient żąda wystawienia faktury, wręcza mu się jej oryginał, natomiast paragon fiskalny dołącza się do tego egzemplarza faktury, który pozostaje w dokumentacji podatnika.

 

W przypadku faktury wystawionej w formie elektronicznej, należy oryginał paragonu fiskalnego pozostawić w dokumentacji - z danymi umożliwiającymi identyfikację tej faktury.

 

Faktura wystawiona, paragonu brak - co robić?

 

JeÅ›li podatnikowi zdarzyÅ‚oby siÄ™ wystawić fakturÄ™ dla osoby fizycznej nieprowadzÄ…cej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej lub rolnika ryczaÅ‚towego, jednak z jakichÅ› przyczyn nie zaewidencjonowaÅ‚by tej sprzedaży na kasie fiskalnej, najlepszym wyjÅ›ciem jest jak najszybsze dopeÅ‚nienie tej formalnoÅ›ci. NiedopeÅ‚nienie obowiÄ…zku prowadzenia ewidencji na kasie może skutkować surowymi karami finansowymi okreÅ›lonymi w art. 62 § 4 Kodeksu karno skarbowego.

 

Jeżeli wystawienie faktury i wydruk paragonu nastąpiły w różnych okresach rozliczeniowych, należy wykazać podatek należny w deklaracji VAT za miesiąc, w którym faktycznie nastąpiła dostawa towaru lub wykonanie usługi, czyli powstał obowiązek podatkowy. Natomiast sporządzając deklarację VAT za miesiąc, w którym wystawiono paragon, należy odpowiednio pomniejszyć kwotę wykazaną w raporcie miesięcznym.

 

Kiedy nie trzeba drukować paragonu fiskalnego?

 

Ustawa o VAT wskazuje na pewną okoliczność, w której sprzedaż dokonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej może być udokumentowana tylko fakturą. Mowa o tym w art. 106h ust. 1 i 2 ustawy o VAT:

 

Art. 106h. 1. W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrujÄ…cej, do egzemplarza faktury pozostajÄ…cego u podatnika doÅ‚Ä…cza siÄ™ paragon dokumentujÄ…cy tÄ™ sprzedaż.

2. Przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

 

Na drukarkach fiskalnych z funkcjÄ… drukowania faktur istnieje możliwość wydruku paragonu lub faktury. Wystawianie dokumentów sprzedaży odbywa sie w programie do obsÅ‚ugi sprzedaży, z którego wydruk wysyÅ‚any jest na drukarkÄ™ fiskalnÄ…, gdzie nastÄ™puje fiskalizacja tych dokumentów. 

 

Obowiązek wydruku paragonu fiskalnego nie występuje także w przypadku wykonania czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544). Na mocy § 2 tego aktu prawnego, czynności te ze względu na swój charakter są zwolnione przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

 

Zobacz też: Zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 r.

Czytany 104245 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 luty 2015 13:18

Artykuły powiązane

  • ObowiÄ…zkowa faktura ustrukturyzowana – rzÄ…d przesuwa termin w 2024 r.! ObowiÄ…zkowa faktura ustrukturyzowana – rzÄ…d przesuwa termin w 2024 r.!

    Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.

  • Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-ksiÄ™gowoÅ›ciÄ…! Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-ksiÄ™gowoÅ›ciÄ…!

    Dostosowany do potrzeb działalności, praktyczny program do wystawiania faktur znacząco ułatwia pracę firmy. Pomimo coraz większego wyboru aplikacji mobilnych, wciąż największą popularnością cieszy się fakturowanie w Windows. Jaki program wybrać, by pozwalał jednocześnie na sprawne zarządzanie e-księgowością?

  • Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie? Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.