wtorek, 03 luty 2015 00:00

Czy można odliczyć ulgę internetową w zeznaniu PIT za 2014 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Prawo do korzystania z ulgi internetowej zachowało już niewielu podatników. W 2013 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi odliczenia tego można dokonać jedynie w zeznaniach rocznych za dwa następujące po sobie lata podatkowe. Sprawdź, czy znalazłeś się w nielicznym gronie podatników, którzy mogą skorzystać z ulgi internetowej w PIT za 2014 rok.

 

Ulga internetowa była w ubiegłych latach bardzo popularna - mógł z niej korzystać każdy podatnik, który w danym roku poniósł wydatki na użytkowanie sieci Internet. W kwocie odliczenia można uwzględnić wydatki związane z użytkowaniem sieci zarówno przez łącze stacjonarne, jak i mobilne, a nawet w kafejkach internetowych. Wystarczy posiadać dokumenty poświadczające poniesienie tych wydatków.

 Od 1 stycznia 2013 roku obowiązują nowe zasady rozliczania ulgi internetowej w zeznaniu rocznym PIT. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały wprowadzone ustawą nowelizacyjną z dnia 24 października 2012 r. Nowe przepisy znacznie zawęziły grono podatników, którzy mogą korzystać z ulgi internetowej.

 

Prawo do korzystania z ulgi internetowej przysługuje podatnikom na mocy art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Maksymalna kwota tego odliczenia od dochodu wynosi 760 zł. Rzeczywista kwota ulgi zależy zawsze od faktycznych wydatków poniesionych przez podatnika w danym roku.

 

Art. 26 ust. 6h ustawy określa, kto może skorzystać z ulgi internetowej:

6h. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6a, przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

 

W praktyce oznacza to, iż prawo do ulgi internetowej w zeznaniu podatkowym PIT za 2014 rok przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy nigdy wcześniej z tej ulgi nie korzystali lub skorzystali z niej jedynie w rozliczeniu za 2013 rok.

 

Ulga internetowa nie przysługuje podatnikom, którzy:

 • Skorzystali z niej co najmniej 2 razy
 • Skorzystali z niej raz, w rozliczeniu za rok wcześniejszy niż 2013

 

Jeżeli więc podatnik pierwszy raz skorzystał z ulgi internetowej w rozliczeniu za rok 2012, następnie w rozliczeniu za rok 2013 nie dokonał takiego odliczenia, nie ma już prawa do ulgi ani w PIT za 2014 r., ani w żadnym kolejnym.

W przypadku skorzystania z ulgi internetowej po raz pierwszy w PIT za 2014 rok, możliwe będzie dokonanie takiego odliczenia także w PIT za rok 2015 (ale już nie za lata kolejne, np. 2016).

 

Prawo do skorzystania z ulgi internetowej w PIT za 2014 rok przysługuje już niewielu podatnikom. Większość osób dokonało już takiego odliczenia przynajmniej 2 razy lub straciło prawo do drugiego odliczenia ze względu na niespełnienie warunku z zacytowanego wyżej art. 26 ust. 6h ustawy.

 

Uwaga!

Z ulgi internetowej w PIT za 2014 rok mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy:

nigdy nie skorzystali z niej w rozliczeniach za lata poprzednie
lub
skorzystali z niej wyłącznie w rozliczeniu za rok 2013

 

 

Odliczenia wydatków na użytkowanie sieci Internet mogą dokonać podatnicy składający zeznanie PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Termin na złożenie PIT-36 i PIT-37 za 2014 rok upływa 30 kwietnia 2015 r. Natomiast zeznanie PIT-28 należało złożyć do 2 lutego 2015 roku.

 

Dowiedz się więcej o zeznaniu PIT-28 za 2014 r.

 

Do zeznania podatkowego należy dołączyć wypełniony druk PIT/O, w którym wykazuje się kwotę ulgi internetowej.

 

Należy pamiętać, iż od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się wzory większości formularzy zeznań podatkowych i załączników do nich. Składając PIT za 2014 roku zwróćmy więc szczególną uwagę na to, czy korzystamy z właściwej wersji druku.

 

Dowiedz się więcej o nowych formularzach PIT-36 i PIT-37

 

Kliknij po aktualne druki PIT

Czytany 3465 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 luty 2015 14:12

Artykuły powiązane

 • Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Darowizny Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Darowizny

  Honorowi krwiodawcy, jak również osoby przekazujące darowizny na cele kultu religijnego oraz tzw. cele szlachetne mogą skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym PIT. Ustawodawca przewidział jednak szereg dodatkowych wymogów dokonania takiego odliczenia. Sprawdź, kto może odliczyć darowizny w PIT za 2015 r., jaki limit obowiązuje, jaką dokumentację należy posiadać oraz jakie okoliczności pozbawiają prawa do tej ulgi. Pobierz też aktualne druki zeznań rocznych PIT i załączników. 

 • Uwaga na fałszywe maile o windykacji i sms-y o Loterii! Uwaga na fałszywe maile o windykacji i sms-y o Loterii!

  Marzec i kwiecień to czas, w którym większość podatników składa zeznania roczne PIT. W tym czasie wielką popularnością wciąż cieszy się Narodowa Loteria Paragonowa. Niestety nie zabrakło też oszustów, którzy wykorzystują te okoliczności, by podejmować próby wyłudzenia pieniędzy od podatników. Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami o rzekomym zadłużeniu i sms-ami o wygranej w Loterii Paragonowej.

 • Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od podatku: Ulga abolicyjna Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od podatku: Ulga abolicyjna

  Uzyskanie niektórych dochodów za granicą uprawnia podatnika do skorzystania z ulgi abolicyjnej w zeznaniu rocznym. Dotyczy to dochodów, do których zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi abolicyjnej w PIT za 2015 r. Dowiedz się też, jakie są wyłączenia z tego odliczenia i pobierz aktualne druki PIT i załączników.

 • Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga odsetkowa Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga odsetkowa

  Podatnicy składający zeznania roczne PIT za 2015 r., którzy spełniają warunki określone w przepisach obowiązujących do końca 2006 r., mogą korzystać z ulgi odsetkowej. Sprawdź, kto może dokonać tego odliczenia, jaki limit kredytu obowiązuje dla inwestycji zakończonych w 2015 r. oraz czy wynajęcie lokalu pozbawia prawa do ulgi. Pobierz też aktualne druki zeznań rocznych i załączników.

 • Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga rehabilitacyjna Zeznanie roczne PIT 2015. Odliczenia od dochodu: Ulga rehabilitacyjna

  Podatnicy składający zeznania PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 za 2015 r. w pewnych przypadkach mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Dowiedz się, kto dokładnie ma prawo do dokonania odliczenia wydatków, o których mowa w ustawie, które wydatki można odliczać w faktycznie poniesionej kwocie, a które do wysokości limitu oraz poznaj odpowiedzi na pytania, które nurtują wielu podatników. Pobierz też aktualne druki PIT i załączników za 2015 r.