środa, 09 grudzień 2015 21:19

Kto i do kiedy musi założyć konto na ZUS PUE?

Oceń ten artykuł
(24 głosów)

Korzystanie z e-zwolnień od 1 stycznia 2016 r. dla wielu przedsiębiorców będzie alternatywą: mogą oni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i odbierać e-ZLA, lub pozostać przy dotychczasowych rozwiązaniach. Jednak nie dotyczy to wszystkich! Sprawdź, kto obowiązkowo musi założyć profil na PUE i w jakim terminie to zrobić.

 

Wprowadzenie zwolnień elektronicznych od 1 stycznia 2016 roku będzie dużym ułatwieniem zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla ich pracowników. Zmiany w przepisach zostaną wprowadzone mocą ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1066). Mniej będzie biurokracji, mniej obowiązków, za to więcej czasu na inne czynności wykonywane przez pracowników.

 

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy, którzy już posiadają lub założą profil na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będą otrzymywać zwolnienia lekarskie drogą elektroniczną. Lekarz wystawiający orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy ubezpieczonego prześle dokument elektronicznie do ZUS, skąd trafi on do płatnika składek. Pracownik nie dostanie zwolnienia papierowego (chyba że na własne życzenie), a co za tym idzie nie będzie musiał dostarczyć go pracodawcy. Z kolei pracodawca otrzyma dokument najpóźniej dzień po tym, jak trafi on do ZUS - z oczywistych względów nie będzie już musiał przekazywać go do Zakładu. Rozwiązanie to znacznie przyspieszy wymianę dokumentów, zwolni też pracowników od uciążliwego obowiązku dostarczania zwolnień w terminie 7 dni.

 

Nie oznacza to jednak, że dotychczasowe papierowe zwolnienia przestaną obowiązywać - będą one funkcjonowały wraz ze zwolnieniami elektronicznymi (zwanymi inaczej e-ZLA) aż do końca 2017 roku.

 

Od 1 stycznia 2016 r. zwolnienia w formie papierowej będą wystawiane tylko w trzech przypadkach:

  • Gdy lekarz nie będzie posiadał profilu na PUE: wtedy wystawi dokument na dotychczas obowiązującym druku ZUS ZLA, przekaże go pracownikowi, który przekaże go pracodawcy, a ten z kolei będzie musiał dostarczy go do ZUS, gdy świadczenie nie będzie wypłacane przez pracodawcę - wszystko będzie się odbywało na zasadach obowiązujących obecnie;

  • Gdy z przyczyn technicznych nie będzie możliwości wystawienia zwolnienia elektronicznego (np. z powodu braku dostępu do Internetu w czasie wizyty) - lekarz sporządzi wtedy zwolnienie na wydrukowanym formularzu e-ZLA, który przekaże pacjentowi, sam natomiast będzie miał obowiązek wysłać dokument elektronicznie do ZUS w ciągu 3 dni od wystawienia zwolnienia lub ustania przyczyn uniemożliwiających przesłanie go w dniu wizyty. Pacjent będzie miał obowiązek dostarczyć zwolnienie pracodawcy w ciągu 7 dni;

  • Gdy płatnik składek nie będzie miał profilu na PUE - w takiej sytuacji system poinformuje o tym lekarza poprzez wyświetlenie odpowiedniego komunikatu - pracownik będzie musiał przekazać zwolnienie pracodawcy na zasadach obowiązujących obecnie.

 

Nowe przepisy dają pracodawcom wybór: mogą oni założyć profil na PUE i odbierać e-zwolnienia lub pozostać przy dotychczasowych „papierowych” rozwiązaniach. Ale uwaga! Nie dotyczy to wszystkich przedsiębiorców. Niektórzy muszą obowiązkowo założyć profil na PUE (jeśli jeszcze go nie mają) i to najpóźniej 31 grudnia 2015 r.!

Obowiązek założenia profilu informacyjnego na PUE spoczywa na płatnikach składek, którzy zgodnie z art. 47a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych muszą przekazywać dokumenty niezbędne do prowadzenia kont ubezpieczonych oraz kont płatników składek w formie elektronicznej. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców rozliczających składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób. Tacy płatnicy składek od 1 stycznia 2016 r. będą musieli korzystać z profilu na PUE.

 

Uwaga!

Rozliczasz składki ubezpieczeniowe za więcej niż 5 osób? Nie masz jeszcze profilu na PUE? Masz obowiązek założyć taki profil do 31 grudnia 2015 roku!

 

Pozostali przedsiębiorcy mogą założyć ten profil dobrowolnie. Na tych, którzy zrezygnują z takiej możliwości, ustawodawca nałożył dodatkowy obowiązek: muszą oni do końca grudnia 2015 r. poinformować swoich pracowników o obowiązku dostarczania zwolnień papierowych od 1 stycznia 2016 r. Informacja taka musi być przekazana w formie pisemnej. Dostarczanie i przekazywanie zwolnień lekarskich w takim przypadku będzie się odbywać na zasadach obowiązujących obecnie. Dalej też będzie funkcjonował termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia przez pracownika oraz obniżanie o 25% podstawy wymiaru zasiłku w przypadku przekroczenia tego terminu.

 

Uwaga!

Nie chcesz zakładać profilu na PUE i odbierać e-zwolnień? Najpóźniej 31 grudnia 2015 r. musisz poinformować swoich pracowników na piśmie o konieczności dostarczania zwolnień papierowych od 1 stycznia 2016 r.

 

Zwolnienia lekarskie w formie papierowej (także wystawiane na drukach ZUS ZLA) będą w obiegu wraz z e-zwolnieniami tylko do 31 grudnia 2017 r. Od 1 stycznia 2018 r. funkcjonować będą już wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

 

Więcej o e-zwolnieniach czytaj w Poradniku

Czytany 16575 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 styczeń 2016 15:19

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.