czwartek, 14 styczeń 2016 22:11

PIT 2016: Gdzie, jak i do kiedy zmienić formę opodatkowania

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Na początku każdego roku podatnicy mogą zmienić formę opodatkowania swoich przychodów. Wybór bardziej korzystnej formy wymaga złożenia w urzędzie skarbowym odpowiedniego wniosku, oświadczenia lub zawiadomienia. Zostało już na to niewiele czasu! Sprawdź, do kiedy możesz zmienić formę opodatkowania w 2016 r. Dowiedz się też, kto i kiedy będzie mógł dokonać takiej zmiany za pośrednictwem CEIGD.

 

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru cztery formy opodatkowania osiąganych dochodów (przychodów). Formą podstawową, niewymagającą spełnienia dodatkowych warunków, jest skala podatkowa. Pozostałe formy opodatkowania to: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa oraz podatek liniowy - przy czym korzystanie z nich zostało obwarowane wymaganiami określonymi w przepisach podatkowych.

 

Podatnik wybiera formÄ™ opodatkowania przy zakÅ‚adaniu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej - może to zrobić na etapie skÅ‚adania wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej (CEIDG) wypeÅ‚niajÄ…c odpowiednie pola wniosku CEIDG lub poprzez zaÅ‚Ä…czenie stosownego oÅ›wiadczenia lub wniosku. Można też zÅ‚ożyć taki dokument bezpoÅ›rednio do urzÄ™du skarbowego. JeÅ›li podatnik tego nie zrobi, jego dochody bÄ™dÄ… opodatkowane na zasadach ogólnych (wedÅ‚ug skali podatkowej).

 

Wybrana forma opodatkowania obowiązuje do końca roku oraz na lata następne o ile nie zostanie zmieniona – na zmianę podatnik ma jednak czas tylko do 20 stycznia każdego roku. Aby zmienić formę opodatkowania, należy złożyć jeden z następujących dokumentów:

  • OÅ›wiadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczaÅ‚tu od przychodów ewidencjonowanych
  • Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)
  • OÅ›wiadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym
  • Zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym

W ostatnim przypadku podatnik skÅ‚adajÄ…cy zawiadomienie bÄ™dzie korzystaÅ‚ z opodatkowania wedÅ‚ug skali podatkowej.

 

Brak złożonego wniosku, oświadczenia lub zawiadomienia oznacza, iż dochód podatnika będzie opodatkowany na zasadach obowiązujących w poprzednim roku podatkowym.

 

Uwaga!

Chcesz zmienić formę opodatkowania w 2016 r.? Na złożenie stosownego oświadczenia, wniosku lub zawiadomienia masz czas tylko do środy 20 stycznia 2016 r. Jeśli tego nie zrobisz, pozostaniesz przy dotychczasowej formie opodatkowania.

 

Wniosek, oświadczenie lub zawiadomienie należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

 

Zrzeczenie się formy opodatkowania w trakcie roku jest możliwe wyłącznie w przypadku karty podatkowej. Formalności należy dopełnić w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej lub zmieniającej wysokość karty podatkowej.

 

Podatnicy, którzy uzyskujÄ… przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy itp. - poza dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… - majÄ… prawo do wyboru opodatkowania ryczaÅ‚tem od przychodów ewidencjonowanych. Również w tym wypadku konieczne jest zÅ‚ożenie w urzÄ™dzie skarbowym oÅ›wiadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Osoby chcÄ…ce stosować ryczaÅ‚t ewidencjonowany od przychodów z najmu formalnoÅ›ci muszÄ… dopeÅ‚nić do Å›rody 20 stycznia 2016 r.

 

Należy przy tym podkreślić, iż w 2016 r. nie ma już obowiązku składania oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu (dochodu) z najmu przez jednego z małżonków. Dokument taki w poprzednim stanie prawnym należało składać w każdym roku w przypadku, gdy między małżonkami istniała wspólność majątkowa, a dochody były rozliczane podatkowo tylko przez jednego z nich.

 

Zaliczki na podatek dochodowy 2016

Na początku każdego roku podatnik może też wybrać sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Do wyboru ma trzy sposoby: zaliczki za okresy miesięczne, kwartalne oraz zaliczki w formie uproszczonej. Należy przy tym podkreślić, iż tylko opłacanie zaliczek za okresy miesięczne nie wymaga od podatnika spełnienia dodatkowych wymogów. Ponadto opłacanie zaliczek za okresy kwartalne nie jest możliwe dla podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej.

Osoby opłacające podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego czas na złożenie zawiadomienia o zmianie sposobu opłacania zaliczek mają do 20 stycznia danego roku. Pozostali podatnicy muszą dopełnić tej formalności do 20 lutego.

 

Uwaga!

Chcesz zmienić sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy w 2016 r.? Jeśli opłacasz podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego, czas na złożenie zawiadomienia masz tylko do środy 20 stycznia 2016 r. W pozostałych przypadkach dokument ten należy złożyć do poniedziałku 22 lutego 2016 r. (20.02.2016 wypada w sobotę).

 

Zmiana formy opodatkowania - już wkrótce przez CEIDG

W obecnym stanie prawnym jedynie podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą wybrać formę opodatkowania za pośrednictwem CEIDG - podczas rejestracji tej działalności. Dotyczy to przedsiębiorców indywidualnych oraz wspólników spółek cywilnych osób fizycznych rozpoczynających prowadzenie działalności, którzy wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

MocÄ… ustawy z dnia 25 wrzeÅ›nia 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893), prawo do zmiany formy opodatkowania za poÅ›rednictwem CEIDG zyskajÄ… także podatnicy kontynuujÄ…cy dziaÅ‚alność. Nowe przepisy zrównujÄ… prawa wszystkich przedsiÄ™biorców w tym zakresie.

 

Dzięki zmianom w przepisach ustawy o podatku dochodowym, podatnicy kontynuujący działalność za pośrednictwem CEIDG będą mogli także zgłosić zmianę sposobu opłacania zaliczek. Osoby korzystające z opodatkowania na zasadach ogólnych będą mogły zgłosić tą drogą wybór i rezygnację z opłacania zaliczek kwartalnych i w formie uproszczonej. Natomiast podatnicy opodatkowani ryczałtem - wybór lub rezygnację z kwartalnego opłacania podatku.

Ustawa wprowadzająca te zmiany została opublikowana 18 listopada 2015 r. Z nowelizacji wynika, iż nowe przepisy w opisanym powyżej zakresie wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od tej daty - czyli dopiero 19 maja 2016 r. Oznacza to, iż przedsiębiorcy chcący skorzystać z możliwości zmiany formy opodatkowania lub sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy za pośrednictwem CEIGD będą mogli to zrobić dopiero na początku 2017 roku.

 

Kliknij po aktualny druk PIT-16

 

Czytany 5254 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 luty 2016 10:36

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

    JednÄ… z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczaÅ‚t ewidencjonowany. DecydujÄ… siÄ™ na niÄ… czÄ™sto mali przedsiÄ™biorcy – ze wzglÄ™du na Å‚atwÄ… ksiÄ™gowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytuÅ‚u Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiÄ™biorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

     

  • Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa? Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa?

    Powszechna (i obowiązkowa!) cyfryzacja życia przedsiębiorców nie omija tych, którzy korzystają z różnych podatkowych preferencji. Kolejną grupą, którą nowe przepisy zobligują do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej, są podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, od kiedy elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców będzie obowiązkowa!

  • Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe

    Wiemy już, kto w 2019 r. skorzysta z preferencji, jakie daje status małego podatnika VAT i w podatku dochodowym, kto będzie mógł opłacać ryczałt ewidencjonowany, a kto prowadzić uproszczoną księgowość. Znamy tez limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Sprawdź, jakie limity obowiązują w 2019 r. po przeliczeniu euro na polską walutę.

  • Czy podatnik opodatkowany ryczaÅ‚tem musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2018 r. Czy podatnik opodatkowany ryczaÅ‚tem musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2018 r.

    Przepisy ustawy o VAT wskazują wyraźnie, iż obowiązek stosowania kasy fiskalnej spoczywa na podatnikach prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Dotyczy to także ryczałtowców. Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą jednak korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej – przysługuje ono m.in. ze względu na nieprzekroczenie rocznego limitu obrotów.

  • Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

    W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.