Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru cztery formy opodatkowania osiąganych dochodów (przychodów). Formą podstawową, niewymagającą spełnienia dodatkowych warunków, jest skala podatkowa. Pozostałe formy opodatkowania to: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa oraz podatek liniowy - przy czym korzystanie z nich zostało obwarowane wymaganiami określonymi w przepisach podatkowych.
Podatnik wybiera formę opodatkowania przy zakładaniu działalności gospodarczej - może to zrobić na etapie składania wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) wypełniając odpowiednie pola wniosku CEIDG lub poprzez załączenie stosownego oświadczenia lub wniosku. Można też złożyć taki dokument bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jeśli podatnik tego nie zrobi, jego dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).
Wybrana forma opodatkowania obowiązuje do końca roku oraz na lata następne o ile nie zostanie zmieniona – na zmianę podatnik ma jednak czas tylko do 20 stycznia każdego roku. Aby zmienić formę opodatkowania, należy złożyć jeden z następujących dokumentów:
- Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
- Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16)
- Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym
- Zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym
W ostatnim przypadku podatnik składający zawiadomienie będzie korzystał z opodatkowania według skali podatkowej.
Brak złożonego wniosku, oświadczenia lub zawiadomienia oznacza, iż dochód podatnika będzie opodatkowany na zasadach obowiązujących w poprzednim roku podatkowym.
Uwaga!
Chcesz zmienić formę opodatkowania w 2016 r.? Na złożenie stosownego oświadczenia, wniosku lub zawiadomienia masz czas tylko do środy 20 stycznia 2016 r. Jeśli tego nie zrobisz, pozostaniesz przy dotychczasowej formie opodatkowania.
Wniosek, oświadczenie lub zawiadomienie należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.
Zrzeczenie się formy opodatkowania w trakcie roku jest możliwe wyłącznie w przypadku karty podatkowej. Formalności należy dopełnić w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej lub zmieniającej wysokość karty podatkowej.
Podatnicy, którzy uzyskują przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy itp. - poza działalnością gospodarczą - mają prawo do wyboru opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Również w tym wypadku konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Osoby chcące stosować ryczałt ewidencjonowany od przychodów z najmu formalności muszą dopełnić do środy 20 stycznia 2016 r.
Należy przy tym podkreślić, iż w 2016 r. nie ma już obowiązku składania oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodu (dochodu) z najmu przez jednego z małżonków. Dokument taki w poprzednim stanie prawnym należało składać w każdym roku w przypadku, gdy między małżonkami istniała wspólność majątkowa, a dochody były rozliczane podatkowo tylko przez jednego z nich.
Zaliczki na podatek dochodowy 2016
Na początku każdego roku podatnik może też wybrać sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Do wyboru ma trzy sposoby: zaliczki za okresy miesięczne, kwartalne oraz zaliczki w formie uproszczonej. Należy przy tym podkreślić, iż tylko opłacanie zaliczek za okresy miesięczne nie wymaga od podatnika spełnienia dodatkowych wymogów. Ponadto opłacanie zaliczek za okresy kwartalne nie jest możliwe dla podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej.
Osoby opłacające podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego czas na złożenie zawiadomienia o zmianie sposobu opłacania zaliczek mają do 20 stycznia danego roku. Pozostali podatnicy muszą dopełnić tej formalności do 20 lutego.
Uwaga!
Chcesz zmienić sposób opłacania zaliczek na podatek dochodowy w 2016 r.? Jeśli opłacasz podatek w formie ryczałtu ewidencjonowanego, czas na złożenie zawiadomienia masz tylko do środy 20 stycznia 2016 r. W pozostałych przypadkach dokument ten należy złożyć do poniedziałku 22 lutego 2016 r. (20.02.2016 wypada w sobotę).
Zmiana formy opodatkowania - już wkrótce przez CEIDG
W obecnym stanie prawnym jedynie podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą wybrać formę opodatkowania za pośrednictwem CEIDG - podczas rejestracji tej działalności. Dotyczy to przedsiębiorców indywidualnych oraz wspólników spółek cywilnych osób fizycznych rozpoczynających prowadzenie działalności, którzy wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Mocą ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893), prawo do zmiany formy opodatkowania za pośrednictwem CEIDG zyskają także podatnicy kontynuujący działalność. Nowe przepisy zrównują prawa wszystkich przedsiębiorców w tym zakresie.
Dzięki zmianom w przepisach ustawy o podatku dochodowym, podatnicy kontynuujący działalność za pośrednictwem CEIDG będą mogli także zgłosić zmianę sposobu opłacania zaliczek. Osoby korzystające z opodatkowania na zasadach ogólnych będą mogły zgłosić tą drogą wybór i rezygnację z opłacania zaliczek kwartalnych i w formie uproszczonej. Natomiast podatnicy opodatkowani ryczałtem - wybór lub rezygnację z kwartalnego opłacania podatku.
Ustawa wprowadzająca te zmiany została opublikowana 18 listopada 2015 r. Z nowelizacji wynika, iż nowe przepisy w opisanym powyżej zakresie wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od tej daty - czyli dopiero 19 maja 2016 r. Oznacza to, iż przedsiębiorcy chcący skorzystać z możliwości zmiany formy opodatkowania lub sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy za pośrednictwem CEIGD będą mogli to zrobić dopiero na początku 2017 roku.
Kliknij po aktualny druk PIT-16