Narodowa Loteria Paragonowa od października 2015 roku cieszy się niezmienną popularnością. Perspektywa wygrania Opla Astry, Opla Insigni, tabletu czy notebooka skłania polskich konsumentów do brania paragonów fiskalnych, a w razie potrzeby - upominania się o nie. Cała akcja ma na celu uświadomienie Polakom, jak dużą rolę pełnią w uczciwym kształtowaniu obrotu gospodarczego.
Już w poniedziałek 18 stycznia 2016 r. odbędzie się losowanie pierwszej z czterech nagród specjalnych: samochodu Opel Insignia. Losowanie to obejmie wyłącznie paragony fiskalne z branży premiowanej w ostatnim kwartale 2015 r. - od października do grudnia branżą tą było fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne. Osoby, które zgłosiły taki paragon i zachowają go aż do dnia losowania, mają szansę na wygraną najbardziej wartościowej nagrody.
Wiadomo już, jaka branża będzie premiowana od stycznia do marca 2016 r. - będzie to prywatna praktyka lekarska i dentystyczna. Warto zbierać i zgłaszać paragony dokumentujące skorzystanie z takich usług - następne losowanie Opla Insigni odbędzie się już 18 kwietnia 2016 r. Należy jednak pamiętać, iż wzięcie udziału w losowaniu wymaga zgłoszenia paragonu w miesiącu jego wystawienia. Oznacza to, że np. paragon wystawiony w styczniu musi być zarejestrowany na stronie Loterii najpóźniej 31 stycznia, paragon wystawiony w lutym - do 29 lutego itd. Dotyczy to także paragonów z branży premiowanej, mimo iż losowanie nagrody specjalnej obejmie dokumenty zgłoszone od stycznia do marca 2016 r.
Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy mieć ukończone 18 lat i posiadać poprawnie wystawiony paragon fiskalny na kwotę minimum 10 zł. Dokument ten należy zarejestrować na stronie https://loteriaparagonowa.gov.pl/ - podać nr unikatowy kasy fiskalnej, numer NIP sprzedawcy, datę sprzedaży, numer kolejny wydruku z paragonu oraz łączną kwotę sprzedaży brutto - wszystkie te dane znajdują się na paragonie. Losowanie odbywa się każdego miesiąca - biorą w nim udział paragony z miesiąca poprzedniego. Organizator łącznie rozda 4 samochody Opel Insignia, 12 Opli Astra, 84 iPady Air 2 oraz 72 notebooki Lenovo ThinkPad.
Ministerstwo Finansów zapowiedziało już, jakie branże będą premiowane w II oraz w III kwartale 2016 r.:
Od kwietnia do czerwca 2016: konserwacja i naprawa samochodów osobowych, sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych;
Od lipca do września 2016: restauracje i inne placówki gastronomiczne, przygotowanie i podawanie napojów.
Warto zauważyć, iż jako branże premiowane resort finansów wybiera te, które według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2015 r. obowiązkowo muszą mieć kasy fiskalne. Czynności, wobec których nie można zastosować zwolnień z kas, zostały wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2015 r. poz. 1544).
W § 4 pkt 2 lit. c-j rozporządzenia znajdujemy listę usług, które od 1 stycznia 2015 r. zostały dodane do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas:
§ 4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,
h) doradztwa podatkowego,
i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
- świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
- usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych
- z wyjątkiem świadczenia usług na warunkach określonych w poz. 35 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy, oraz świadczenia usług, o których mowa w lit. i, świadczonych na pokładach samolotów lub w sposób określony w poz. 45 załącznika do rozporządzenia.
Chcesz wiedzieć więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych? Przeczytaj nasz Poradnik
Powyższe oznacza, iż korzystając z usług m.in. lekarza, dentysty (w zakresie prywatnej praktyki), fryzjera, kosmetyczki, mechanika czy podatnika świadczącego usługi związane z wyżywieniem, konsument zawsze powinien otrzymać paragon fiskalny. Narodowa Loteria Paragonowa jest kolejnym instrumentem walki z szarą strefą. Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej, podatek VAT stanowi niemal 50% dochodów budżetu państwa. Przedsiębiorca, który nie rejestruje sprzedaży na kasie fiskalnej pomimo takiego obowiązku, zaniża wpływy do wspólnego budżetu. Cierpią na tym nie tylko uczciwi przedsiębiorcy, ale też wszyscy mieszkańcy Polski. Branie paragonów fiskalnych i upominanie się o nie w razie potrzeby ma skłonić sprzedawców do rzetelnego ewidencjonowania osiąganego obrotu i kwot podatku.