Zbliża się moment, w którym przestanie obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544). Weszło ono w życie 1 stycznia 2015 r. i straci swoją moc 31 grudnia 2016 r. Gdyby rząd nie opublikował nowego rozporządzenia w tej sprawie, zgodnie z zasadą ogólną zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek posiadania kas fiskalnych objąłby od 1 stycznia 2017 roku wszystkich podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Szczęśliwie dla przedsiębiorców minister rozwoju i finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas, które ma obowiązywać w 2017 r. Wiemy już, jakie zmiany wprowadzi ten nowy akt prawny. W Rządowym Centrum Legislacji nadal jednak znajduje się on w fazie prac legislacyjnych – wciąż nie doczekał się podpisu ministra.
Wiemy już, jakie zmiany w zwolnieniach z kas fiskalnych czekają nas w 2017 r. Wciąż jednak nie ma pewności, czy w projekcie nie zostaną wprowadzone kolejne korekty.
Nowe zwolnienia z kas fiskalnych w 2017 r.
W przeciwieństwie do rozporządzeń publikowanych w poprzednich latach, nowe rozporządzenie nie likwiduje żadnych zwolnień, które obowiązywały w latach 2015-2016. Co więcej, wprowadza ono dwa nowe tytuły zwolnieniowe dla pewnej grupy podmiotów i pewnych czynności.
Ze zwolnienia z kas fiskalnych 2017 r. będą mogły korzystać jednostki samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1454), które na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tego aktu prawnego, jak również dla jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli ich jednostki organizacyjne na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku. Ten nowy zapis ma stanowić kontynuację zwolnienia przewidzianego w tejże ustawie.
Z kolei zwolnieniu przedmiotowemu z kas fiskalnych w 2017 r. mają podlegać usługi wykonywane osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. To nowe zwolnienie ma pojawić się w pozycji 51 załącznika do rozporządzenia 2017.
Nowe wyjątki od wyłączeń ze zwolnień z kas 2017
Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., zachowuje katalog czynności, które ze względu na swój charakter nie podlegają żadnym zwolnieniom z kas. Dostawa towarów i świadczenie usług z tego katalogu musi być ewidencjonowana na kasie niezależnie od wysokości rocznego obrotu podatnika, sposobu zapłaty czy innych czynników. Lista tych czynności pozostaje niezmieniona w stosunku do rozporządzenia obowiązującego w latach 2015-2016. Od 1 stycznia 2017 r. mają jednak obowiązywać nowe wyjątki od niektórych wyłączeń:
Usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów będą podlegały zwolnieniu z kasy fiskalnej, jeśli będą wykonywane przez osoby niewidome, o których mowa we wspomnianej wcześniej poz. 51 załącznika do rozporządzenia.
Co więcej, wykonywanych na odległość usług opieki medycznej świadczonych przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług doradztwa podatkowego oraz usług prawniczych nie będzie trzeba ewidencjonować na kasie, jeśli czynności te spełnią warunki określone w poz. 39 załącznika do nowego rozporządzenia. Wskazano tam, iż zwolnieniu z kas podlegają usługi, za które zapłata następuje w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Krótszy termin na wprowadzenie kas dla usług 2017
Rozporządzenie obowiązujące w latach 2015-2016 przewidywało 2-miesięczny okres na wprowadzenie kasy fiskalnej dla podatników świadczących m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych, usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne czy usługi związane z wyżywieniem. Nowe rozporządzenie likwiduje tę preferencję – wszystkie czynności wyłączone ze zwolnień z kas, wymienione w § 4 tego aktu prawnego, będzie trzeba ewidencjonować za pomocą urządzenia fiskalnego już od pierwszej sprzedaży.
Zwolnienia z kas w 2017 r. – co się nie zmieni
Projekt nowego rozporządzenia zachowuje wszystkie obecnie obowiązujące zwolnienia z kas fiskalnych. Pozostanie więc zwolnienie podmiotowe – przysługujące ze względu na niskie obroty podatnika. Zachowane zostaną też zwolnienia przedmiotowe dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia oraz zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe, przysługujące ze względu na strukturę obrotów podatnika. W 2017 r. nadal będzie też można korzystać ze zwolnień dla szczególnych czynności, m.in. sprzedaży wysyłkowej oraz usług, za które zapłata następuje w całości na rachunek podatnika.
Zrezygnowano również z wymogu, który planowano wprowadzić w pierwotnym projekcie rozporządzenia. Dotyczył on zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej i zwolnienia dla usług, za które zapłata następuje na rachunek podatnika. Podatnicy, którzy chcieliby korzystać z tych zwolnień, mieli upoważnić bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, w których prowadzą rachunek, na który dokonywane są zapłaty za czynności podlegające zwolnieniu z kas, do przekazywania fiskusowi informacji o wszystkich operacjach dokonywanych na tym rachunku. W ostatecznym projekcie wymóg ten nie został jednak zawarty.
Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r.
Na publikację w Dzienniku Ustaw zatwierdzonego tekstu musimy jeszcze poczekać.
Aktualizacja! Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas 2017 dnia 28 grudnia 2016 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod poz. 2177.
Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2017 r. czytaj w Poradniku