czwartek, 22 grudzień 2016 14:20

Zmiany PIT – nie będzie likwidacji podatku liniowego!

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej poinformowało podatników o ostatecznym zamknięciu prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nad koncepcją tzw. jednolitego podatku. Przedsiębiorcy nie muszą już obawiać się utraty prawa do opłacania 19-procentowego podatku liniowego. Co więcej, rząd planuje wprowadzenie kilku dużych zmian z korzyścią dla podatników.

Prowadzone od kwietnia 2016 r. prace nad reformą podatkową w Polsce zostały ostatecznie zakończone. Celem rządu było m.in. wprowadzenie jednolitego podatku, który miał funkcjonować zamiast trzech różnych składek – na NFZ, ZUS oraz PIT. Rozpiętość skali podatkowej w jednolitym podatku miała wynosić od 10 do 39,5%.

 

Wokół planowanych zmian narosło wiele obaw i spekulacji. Przedsiębiorcy obawiali się między innymi likwidacji 19-procentowego podatku liniowego, a co za tym idzie konieczności płacenia wyższych danin. W mediach pojawiły się nawet doniesienia, iż reforma ma spowodować nałożenie 40-procentowej stawki podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Spekulacjom tym zaprzeczył główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Wojciechowski. Wskazał on, iż stawka podatku liniowego ma być rzeczywiście nieco wyższa niż obecnie, jednak niższa – i to dwukrotnie – ma być wysokość składek ZUS. W konsekwencji podatnicy osiągający miesięcznie dochody poniżej 10 tys. zł mieli płacić daninę niższą niż obecnie. Wprawdzie nie podano konkretnej stawki podatku, jednak z ujawnionych danych można było wyliczyć, iż będzie ona wynosiła 22-25%.

 

Wprowadzenie jednolitego podatku miało nastąpić w 2018 r. Na początku października Sejm uchwalił nawet nowelizację ustawy, która miała umożliwić wymianę danych między ZUS-em a urzędami skarbowymi – miał to być krok niezbędny dla dokonywania obliczeń związanych z jednolitym podatkiem. Rząd jednak zobowiązał się podjąć w tym względzie ostateczną decyzję do końca 2016 roku.

 

Co z jednolitym podatkiem w 2018 r.?

Ostatecznie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych nad jednolitym podatkiem. Rozwiązanie to nie zostanie wprowadzone w polskim systemie podatkowym. Przedsiębiorcy nie muszą więc obawiać się zmian i wyższych kosztów prowadzenia działalności.

 

Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna. Przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla nas interes przedsiębiorców. Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji.

 – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

Podatek liniowy zostaje w 2018 r.

Zarówno w 2017, jak i w 2018 roku podatnicy dalej będą mogli korzystać z opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym. Co więcej, w 2017 r. planowane jest wprowadzenie zmian, na których skorzysta wielu przedsiębiorców. Jedną z nich jest możliwość korzystania z 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przez podmioty osiągające przychody do 1,2 mln euro rocznie. Wzrośnie też kwota wolna od podatku i to ponad dwukrotnie – od 1 stycznia 2017 r. będzie ona wynosiła 6.600 zł.

Rząd utworzy również nową strukturę, która połączy administrację podatkową, kontrolę skarbową i administrację celną – Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zacznie funkcjonować od 1 marca 2017 r. Ujednolicony organ ma być bardziej przyjazny podatnikom niż dotychczasowa administracja. KAS ma też pomóc w walce z oszustwami podatkowymi.

 

Więcej: Kontrole przeprowadzi Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)

Czytany 1400 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 grudzień 2016 14:31

Artykuły powiązane

 • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

  Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

 • Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpłaty podatku za 2016 r. Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpłaty podatku za 2016 r.

  Podatnicy, którym przysługuje zwrot nadpłaty podatku, powinni go otrzymać w terminie 3 miesięcy od złożenia zeznania rocznego PIT. Jeszcze do niedawna Izby Skarbowe zachęcały do sprawdzania on-line stanu realizacji zwrotu. Dziś tylko nieliczne strony www izb i urzędów dają taką możliwość. Sprawdź, jak w 2017 r. sprawdzić status zwrotu nadpłaty podatku i jak skierować pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.

 • PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP

  Od 15 marca 2017 r. podatnicy uzyskujący przychody wyłącznie od organu rentowego mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Służy do tego formularz PIT-OP. Sprawdź, jak i do kiedy złożyć to oświadczenie i pobierz odpowiedni druk.

 • Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-40, IFT-1R za 2016 czy tylko elektronicznie w 2017 Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-40, IFT-1R za 2016 czy tylko elektronicznie w 2017

  Płatnicy składający informacje PIT-11, PIT-8C i IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 za 2016 r. drogą elektroniczną, czas na dopełnienie tego obowiązku mają tylko do końca lutego 2016 r. Sprawdź, kto ma obowiązek składać te dokumenty i jakie przychody się w nich wykazuje. Dowiedz się też, kto w 2017 r. mógł złożyć je w formie papierowej i do kiedy należało to zrobić.

 • Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku

  Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową, nowe załączniki PIT/BR oraz PIT/DS, a także zmiany w drukach PIT-36, PIT-36L i PIT-37 – w kwestii składania zeznań rocznych PIT wprowadzono pewne zmiany. Sprawdź, jak rozliczyć PIT za 2016 r., kto może skorzystać z nowej ulgi i w jakich przypadkach do zeznań należy dołączyć nowe załączniki. Pobierz też aktualne druki zeznań rocznych PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i innych.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2017

vat2017zmiany