Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4.11.2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) straci swoją moc z końcem 2016 roku. Ustawodawca długo kazał podatnikom czekać na ostateczną wersję nowego rozporządzenia. Zostało ono opublikowane dopiero 28 grudnia 2016 r. – do końca nie było wiadomo, jakie zmiany zostaną wprowadzone w zwolnieniach z kas fiskalnych w 2017 r.
Od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. będzie więc obowiązywało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177).
Zmiany wprowadzone w stosunku do projektu ostatnio udostępnionego przez resort finansów mają charakter doprecyzowujący i redakcyjny – nie pojawiły się żadne rewolucyjne nowości.
Zwolnienia z kas w 2017 r. zostajÄ…!
Przez cały 2017 r. podatnicy będą mogli korzystać ze zwolnień znanych im z lat ubiegłych. Pozostanie więc zwolnienie podmiotowe z kas fiskalnych – przysługujące ze względu na osiąganie niskiego obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Limit do tego zwolnienia nie zmieni się – w 2017 r. dalej będzie on wynosił 20.000 zł netto. Podatnicy rozpoczynający po 1 stycznia 2017 r. sprzedaż na rzecz tych osób kwotę limitu będą wyliczali w proporcji do okresu jej prowadzenia.
Zachowany zostanie katalog zwolnień przedmiotowych dla czynności określonych w załączniku do rozporządzenia. Ponadto podatnicy wykonujący w przeważającej części czynności wymienione w cz. I tego załącznika będą mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego z kas fiskalnych. W 2017 r. wciąż będą obowiązywać zwolnienia z kas dla szczególnych czynności, takich jak m.in. sprzedaż wysyłkowa czy świadczenie usług z zapłatą na rachunek – nie zmienią się też warunki dla zachowania prawa do tych zwolnień.
Nowe rozporządzenie zachowuje także katalog czynności, które ze względu na swój charakter nie mogą korzystać z żadnych zwolnień z kas. Lista towarów i usług z § 4 rozporządzenia nie ulegnie zmianie w 2017 r.
Zmiany w zwolnieniach z kas fiskalnych 2017
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. nie tylko nie likwidują zwolnień z kas fiskalnych, ale też wprowadzają dwa nowe tytuły zwolnieniowe: dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie czynności ściśle określonych w § 3 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia oraz dla usług wykonywanych osobiście przez osoby niewidome, na warunkach określonych w poz. 51 załącznika do rozporządzenia.
Pojawiły się także nowe wyjątki od wyłączeń ze zwolnień z kas. Od 1 stycznia 2017 r. bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie będą podlegać usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego oraz usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów, jeśli wykonywane są lub ich rezultat przekazywany jest wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, a ponadto spełnione zostaną warunki z poz. 39 załącznika do rozporządzenia. Co więcej, usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów będą mogły korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli będą wykonywane przez osoby niewidome, o których mowa w poz. 51 załącznika.
Ostatecznie ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie wymogu upoważniania banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej do przekazywania fiskusowi informacji o operacjach dokonywanych na rachunku, w przypadku korzystania ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej i zwolnienia dla usług z zapłatą na rachunek. Zapis taki przewidywał pierwotny projekt rozporządzenia – usunięto go już na etapie poprawek do projektu, nie znalazł się też w ostatecznie opublikowanym rozporządzeniu.
Uwaga !
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. likwidują dwumiesięczny okres na wprowadzenie kasy fiskalnej dla usług wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c-j, czyli m.in. usług naprawy pojazdów silnikowych, usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług prawniczych, usług doradztwa podatkowego, usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, czy usług związanych z wyżywieniem. W 2017 r. wszystkie czynności z katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas trzeba ewidencjonować za pomocą urządzenia fiskalnego już od pierwszej sprzedaży.
Więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych 2017 czytaj w Poradniku