piątek, 13 styczeń 2017 11:17

Kasy fiskalne w 2017: Fryzjer i kosmetyczka muszą mieć kasę fiskalną od pierwszej sprzedaży

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Nie ma rewolucji w zwolnieniach z kas: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne wciąż nie mogą korzystać z żadnych preferencji w tym zakresie. Co więcej, ustawodawca zdecydował się zlikwidować wydłużony okres na wprowadzenie kasy m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek. Sprawdź, jakie zmiany przyniosło branży nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas.

Długo oczekiwane zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych nie przyniosły całkowitej likwidacji preferencji w tym zakresie, czego obawiali się podatnicy. Obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177) zasadniczo powiela regulacje z lat 2015-2016. Zmiany jednak są, a odczują je przede wszystkim usługodawcy, w tym podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

Brak możliwości korzystania ze zwolnień z kas przez fryzjerów i kosmetyczki nie jest niczym nowym. Już poprzednie rozporządzenie określało usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne jako wyłączone z wszelkich zwolnień z kas. Oznacza to, iż podatnicy wykonujący takie czynności muszą je rejestrować za pomocą kasy fiskalnej niezależnie od wysokości obrotu, sposobu zapłaty czy innych czynników. Pod tym względem od 1 stycznia 2017 r. nic się nie zmieniło.

 

O wyłączeniu ze zwolnień z kas dla fryzjerów i kosmetyczek czytamy w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j nowego rozporządzenia:

§ 4.  1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

 

Przepisy określają wyłącznie jeden wyjątek od wyłączenia ze zwolnień z kas dla usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych. Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, wyłączenia ze zwolnień z kas nie stosuje się, jeśli usługi świadczone są na warunkach określonych w poz. 36 załącznika do rozporządzenia:

36 Dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali

 

Kasa fiskalna dla fryzjera już od pierwszej sprzedaży w 2017 r.

Rozporządzenie obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. wprowadziło jednak bardzo istotną zmianę w kwestii wprowadzania kasy fiskalnej w działalności, której przedmiotem są usługi fryzjerskie, kosmetyczne lub kosmetologiczne. W stanie prawnym obowiązującym w latach 2015-2016 fryzjerzy i kosmetyczki mieli 2 miesiące na wprowadzenie kasy – termin ten liczyło się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano pierwszą taką usługę. Ten preferencyjny termin na instalację kasy wprowadzono dla podatników świadczących usługi dodane do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas z dniem 1 stycznia 2015 r.

 

Nowe przepisy likwidują tę preferencję – w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. podatnik świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne lub kosmetologiczne musi mieć kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży. Czytamy o tym w § 5 ust. 7 nowego rozporządzenia:

§ 5

(…)

7. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.

 

W praktyce zapis ten oznacza, iż podatnik, który w 2017 r. korzysta ze zwolnienia podmiotowego – przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów w wysokości 20.000 zł lub kwoty mniejszej liczonej w proporcji w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych – traci prawo do tego zwolnienia z chwilą wykonania m.in. usługi fryzjerskiej, kosmetycznej lub kosmetologicznej. Natomiast podatnicy planujący np. otwarcie nowego zakładu fryzjerskiego mają obowiązek zakupić, zgłosić w urzędzie skarbowym i zafiskalizować kasę jeszcze przed przyjęciem pierwszego klienta. Już bowiem ten pierwszy klient powinien otrzymać paragon fiskalny za wykonaną usługę fryzjerską.

 

Konsekwencje braku kasy fiskalnej w 2017 r.

Za niedostosowanie się do nowych wymogów ustawodawca przewidział dotkliwe konsekwencje. Zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku spóźnienia z instalacją kasy fiskalnej organ podatkowy ma prawo nałożyć na podatnika dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług do momentu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy. Ponadto, zgodnie z art. 62 § 4 Kodeksu karno skarbowego, dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu fiskalnego skutkuje karą grzywny do 180 stawek dziennych.

 

To jeszcze nie wszystkie konsekwencje spóźnienia z instalacją kasy fiskalnej w 2017 r. Terminowe wprowadzenie tego urządzenia w działalności jest bowiem jednym z warunków zachowania prawa do ulgi do 700 zł za każdą kasę zgłoszoną do urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania. Spóźnienie z wprowadzeniem kasy w działalności skutkuje bezpowrotną utratą prawa do ulgi. Warto więc zadbać o terminowość w tym zakresie.

 

Kasy fiskalne dla fryzjerów i kosmetyczek

Producenci kas fiskalnych dbają o dostosowanie oferowanych urządzeń do specyfiki poszczególnych branż. Prezentujemy najpopularniejsze i najbardziej pożądane kasy fiskalne dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Wszystkie opisane poniżej urządzenia zostały wyposażone w elektroniczną kopię paragonu fiskalnego.

 

1posnet mobile kasa fiskalna

 

Kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ

Stworzona z myślą o pracy mobilnej, kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ od lata cieszy się ogromną popularnością wśród usługodawców. To najmniejsza i najlżejsza kasa na rynku – z powodzeniem zmieści się w niewielkiej torbie, a nawet w kieszeni! Świetnie sprawdzi się w przypadku fryzjerów i kosmetyczek świadczących usługi w różnych miejscach, np. w domach klientek i klientów. Położona na biurku zajmie niewiele miejsca, dzięki czemu doskonale nadaje się też do pracy stacjonarnej. Dużym atutem Posnet Mobile HS EJ jest wyjątkowa łatwość obsługi – nie wymaga poświęcania wielu godzin na naukę podstawowych czynności. Do tego duża baza nazw towarów i usług, aż 40 znaków w każdej nazwie, wytrzymały akumulator, dwa czytelne wyświetlacze i spore możliwości komunikacyjne. Wszystkie te zalety czynią Mobile HS EJ kasą idealną dla fryzjera i kosmetyczki.

 


kasa ergo dla fryzjera

 

 

Kasa fiskalna Posnet ERGO

Nowoczesna i bardzo funkcjonalna kasa fiskalna Posnet ERGO powstała z myślą o przedsiębiorstwach stawiających na rozwój. Dzięki modułowej rozbudowie pozwala na dostosowanie swoich możliwości do indywidualnych potrzeb firmy. Małe gabaryty, niska waga i wydajny akumulator czynią tę kasę fiskalną wręcz stworzoną do pracy mobilnej. Z kolei elegancki design i ergonomia użytkowania sprawiają, iż urządzenie to doskonale spełnia swoją funkcję także w pracy stacjonarnej. Ogromne możliwości komunikacyjne pozwalają na swobodne podłączenie do kasy m.in. terminala płatniczego czy czytnika kodów kreskowych. Do tego dwa czytelne wyświetlacze, duża baza nazw towarów i usług, możliwość wydruku numeru NIP w części fiskalnej paragonu, a także wyjątkowa prostota obsługi – wszystko to czyni kasę fiskalną Posnet ERGO idealną właśnie do salonu fryzjerskiego i kosmetycznego.

 


 

1kasa fiskalna elzab k10

 

Kasa fiskalna Elzab K10

Jako pierwsza na rynku kasa fiskalna z dotykowym panelem operatora, Elzab K10 błyskawicznie zdobyła rynek w branży usługowej. Tak łatwa w obsłudze jak tablet lub smartfon, doskonale sprawdza się zarówno w pracy mobilnej, jak i stacjonarnej. Wyposażona w bardzo wytrzymały akumulator, została wręcz stworzona dla fryzjerów i kosmetyczek świadczących usługi w domach klientek i klientów oraz podnajmujących samodzielne stanowisko w salonie piękności. Kasa fiskalna Elzab K10 dostępna jest w czterech różnych wersjach kolorystycznych, a jej nowoczesny design podnosi renomę salonu i doskonale komponuje się ze jego stylowym wnętrzem. Wszystkie te „zewnętrzne” zalety idą w parze z funkcjonalnością i wysoką wytrzymałością urządzenia. Elzab K10 to kasa idealna dla fryzjera i kosmetyczki!

 


 

1drukarka fiskalna posnet temoDrukarka fiskalna Posnet TEMO HS EJ

Jedna z najpopularniejszych mobilnych drukarek fiskalnych na rynku zachęca nie tylko funkcjonalnością, ale też bardzo atrakcyjnym wyglądem. Niezwykle elegancka, szara lub biała obudowa idealnie komponuje się z szykownym wnętrzem salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego. To najmniejsze i najlżejsze urządzenie fiskalne na polskim rynku, stworzone z myślą o użytkownikach korzystających w swojej pracy z funkcjonalnego oprogramowania sprzedażowego – drukarka pracuje bowiem za pośrednictwem takiej aplikacji. Ogromna baza nazw towarów i usług, wytrzymały mechanizm drukujący, mocny akumulator, czytelny wyświetlacz – wszystkie te cechy czynią drukarkę fiskalną Posnet TEMO HS EJ idealną nie tylko do małych zakładów fryzjerskich i dla osób pracujących mobilnie, ale też dla dużych salonów piękności, z szeroką ofertą usług i produktów. To urządzenie znakomicie sprawdza się w branży fryzjerskiej i kosmetycznej.

 

 


1novitus nano e

 

Kasa fiskalna Novitus Nano E

Funkcjonalna, ergonomiczna i bardzo elegancka – taka właśnie jest kasa fiskalna Novitus Nano E, która już od lat cieszy się ogromną popularnością m.in. w branży fryzjerskiej i kosmetycznej. Doskonale sprawdza się zarówno w pracy stacjonarnej, jak i mobilnej – jest mała, lekka i posiada bardzo wytrzymały akumulator. Z taką kasą fryzjer czy kosmetyczka może pracować cały dzień w terenie bez konieczności ładowania urządzenia. Do tego wyjątkowa prostota obsługi, dwa czytelne wyświetlacze, wysokiej jakości mechanizm drukujący i spore możliwości komunikacyjne – kasa fiskalna Novitus Nano E znakomicie sprawdza się w każdych okolicznościach – zarówno w małych, jak i dużych salonach fryzjerskich i kosmetycznych.

 

 


 

BUCHCOM Kasy fiskalne dla fryzjerów i kosmetyczek Warszawa to autoryzowany dealer i serwis fiskalny urządzeń najpopularniejszych marek: m.in. Posnet, Elzab czy Novitus. Zespół doświadczonych serwisantów specjalizuje się w doborze optymalnych rozwiązań przede wszystkim dla małych i średnich firm z branży usługowej. Dobrze znamy potrzeby branży fryzjerskiej i kosmetycznej, dzięki czemu możemy dopasować urządzenie fiskalne idealne dla każdej firmy. Oferujemy również sprzedaż i wdrożenie oprogramowania dla firm, terminali płatniczych, czytników kodów kreskowych i innych urządzeń. Świadczymy też usługi księgowe – w naszym biurze rachunkowym pracują wyłącznie doświadczeni, certyfikowani księgowi dobrze zaznajomieni z aktualnymi przepisami prawa podatkowego.

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę!

Czytany 21245 razy Ostatnio zmieniany sobota, 21 styczeń 2017 11:32

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r. Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r.

  Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej rząd nie planuje kolejnego odroczenia terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online dla części branż. Na liście podmiotów zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazły się m.in. lokale gastronomiczne, hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sprawdź, do kiedy musisz kupić kasę online.

 • Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze? Kasa online dla kosmetyczki – czym się kierować przy wyborze?

  Mała, mobilna kasa mieszcząca się w torebce? Nowoczesne połączenie kasy, drukarki i terminala płatniczego? A może zaawansowana drukarka fiskalna do eleganckiego salonu? Sprawdź, jaka kasa online dla kosmetyczki sprawdzi się najlepiej!

 • Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

  Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach? 

 • Szukasz kasy online do salonu kosmetycznego? Szukasz kasy online do salonu kosmetycznego?

  Do obowiązkowej wymiany urządzeń pozostało jeszcze trochę czasu, jednak wiele salonów kosmetycznych już teraz decyduje się na zakup kasy online. Czym różnią się one od tradycyjnych kas? Prezentujemy kasy online do salonu kosmetycznego, które idealnie trafiają w potrzeby branży.

 • Szukasz kasy online do salonu fryzjerskiego? Szukasz kasy online do salonu fryzjerskiego?

  Prowadzisz salon fryzjerski? Mały, duży? A może podnajmujesz stanowisko w gabinecie urody lub odwiedzasz klientów w ich domach? Wkrótce obejmie cię obowiązek bezwzględnego stosowania urządzeń online’owych! Poznaj najlepsze kasy online do salonu fryzjerskiego.