czwartek, 09 luty 2017 21:39

Kasy fiskalne 2017 – nowe rozporządzenie

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Zmiany wprowadzone nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z kas fiskalnych stanowią dla podatników spore zaskoczenie. Od 1 stycznia 2017 r. niektórzy z nich mogą korzystać z dwóch nowych zwolnień. Lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi nie w każdym przypadku muszą bezwzględnie rejestrować sprzedaż na kasie. Zlikwidowano jednak 2-miesięczny okres na wprowadzenie urządzenia dla usługodawców. Poznaj przepisy nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas w 2017 r.

Podatnicy prowadzÄ…cy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i rolników ryczaÅ‚towych majÄ… obowiÄ…zek ewidencjonować obrót i kwotÄ™ podatku za pomocÄ… kasy fiskalnej. Od tej ogólnej zasady zapisanej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT obowiÄ…zujÄ… pewne wyjÄ…tki. Niektórzy podatnicy oraz niektóre czynnoÅ›ci mogÄ… korzystać ze zwolnieÅ„ z kas fiskalnych. 

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). W stosunku do poprzedniego rozporządzenia wprowadza ono kilka istotnych nowości, w tym zmian korzystnych dla przedsiębiorców.

 

Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży w 2017 r.

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z kas stanowi likwidacja 2-miesięcznego okresu na wprowadzenie urządzenia fiskalnego dla podatników świadczących usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c-j, czyli m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych, usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego, usługi związane z wyżywieniem oraz usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

W § 5 ust. 7 tego aktu prawnego czytamy:

§ 5

(…)

7. W przypadku podatników korzystajÄ…cych ze zwolnienia, o którym mowa w Â§ 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilÄ… wykonania czynnoÅ›ci, o której mowa w Â§ 4.

 

W praktyce oznacza to, iż przedsiębiorca planujący rozpoczęcie wykonywania jakiejkolwiek czynności z § 4 musi zakupić, zgłosić w urzędzie i zafiskalizować przy pomocy uprawnionego serwisanta kasę fiskalną jeszcze przed przyjęciem pierwszego klienta. Dostawę towarów i świadczenie usług z całego katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas należy bowiem ewidencjonować za pomocą urządzenia fiskalnego już od pierwszej sprzedaży.

Jeżeli podatnik wcześniej korzystał ze zwolnienia podmiotowego – przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów – traci do niego prawo z chwilą wykonania czynności z katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas.

 

Nowe zwolnienia z kas fiskalnych w 2017 r.

Ustawodawca zdecydował się wprowadzić dwa nowe zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Pierwsze zwolnienie ma charakter przedmiotowy i dotyczy usług wykonywanych osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zwolnienie to przysługuje na mocy § 2 ust. 1 nowego rozporządzenia i pozycji 51. załącznika do tego aktu prawnego.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wyjaśniono, iż wprowadzenie zwolnienia dla usług świadczonych przez osoby niewidome wynika z braku na rynku technicznych rozwiązań umożliwiających takim podatnikom korzystanie z kas.

 

Kolejne zwolnienie ma charakter podmiotowy. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 5 nowego rozporządzenia:

§ 3.  1. Zwalnia siÄ™ z obowiÄ…zku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dÅ‚użej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r.:

(…)

5) jednostki samorzÄ…du terytorialnego w zakresie czynnoÅ›ci wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 wrzeÅ›nia 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeÅ„ podatku od towarów i usÅ‚ug oraz dokonywania zwrotu Å›rodków publicznych przeznaczonych na realizacjÄ™ projektów finansowanych z udziaÅ‚em Å›rodków pochodzÄ…cych z budżetu Unii Europejskiej lub od paÅ„stw czÅ‚onkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorzÄ…du terytorialnego (Dz. U. poz. 1454 i 1948):

a) które na dzieÅ„ 31 grudnia 2016 r. korzystaÅ‚y ze zwolnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tej ustawy, albo

b) jeżeli ich jednostki organizacyjne na dzieÅ„ 31 grudnia 2016 r. korzystaÅ‚y ze zwolnienia z takiego obowiÄ…zku.

 

Powyższe zwolnienie z kas stanowi kontynuację zwolnienia, o którym mowa we wskazanej w powyższym przepisem ustawie.

 

Nowe wyjątki od wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych 2017

Dwa nowe zwolnienia to nie koniec dobrych wiadomości. Od 1 stycznia 2017 r. w niektórych przypadkach ze zwolnienia z kas mogą korzystać m.in. lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi.

 

Zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 nowego rozporzÄ…dzenia, usÅ‚ugi opieki medycznej Å›wiadczone przez lekarzy i dentystów, usÅ‚ugi prawnicze oraz usÅ‚ugi doradztwa podatkowego nie muszÄ… być rejestrowane za pomocÄ… kasy, jeÅ›li Å›wiadczone sÄ… wyÅ‚Ä…cznie przy wykorzystaniu Å›rodków porozumiewania siÄ™ na odlegÅ‚ość, lub ich rezultat przekazywany jest wyÅ‚Ä…cznie przy wykorzystaniu tych Å›rodków, a ponadto speÅ‚niajÄ… warunki okreÅ›lone w poz. 39 zaÅ‚Ä…cznika. Czytamy tam, iż zwolnieniu z kas podlega:

 

39

Åšwiadczenie usÅ‚ug na rzecz osób fizycznych nieprowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz rolników ryczaÅ‚towych, jeżeli Å›wiadczÄ…cy usÅ‚ugÄ™ otrzyma w caÅ‚oÅ›ci zapÅ‚atÄ™ za wykonanÄ… czynność za poÅ›rednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczÄ™dnoÅ›ciowo-kredytowej, której jest czÅ‚onkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujÄ…cych zapÅ‚atÄ™ jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynnoÅ›ci dotyczyÅ‚a

 

Natomiast w myśl § 4 ust. 3 pkt 3 nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas, usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów mogą być zwolnione z kas, jeśli spełniają warunki określone we wspomnianej wcześniej poz. 51 załącznika.

 

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania na kasie

Nowe przepisy w sprawie zwolnień z kas obowiązują od 1 stycznia 2017 r. Oznacza to, iż z tym dniem podatnicy świadczący usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c-j stracili prawo do 2-miesięcznego okresu na wprowadzenie kasy. Terminowa instalacja tego urządzenia jest bardzo ważna – spóźnienie w tym względzie nie tylko pozbawia podatnika prawa do skorzystania z ulgi do 700 zł na każde urządzenie, ale też naraża go na dotkliwe sankcje.

Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie wprowadzili kasy w działalności, mimo iż od 1 stycznia 2017 r. mają obowiązek stosować to urządzenie, powinni jak najszybciej odwiedzić serwis kas. Bezzwłoczne rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży na kasie może uchronić podatnika przed sankcjami lub przynajmniej ograniczyć ich wymiar.

 

Zwolnienia z kas 2017 – co się nie zmieniło

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. pozostawiło w niezmienionym brzmieniu przepisy dotyczące zwolnienia podmiotowego. W 2017 r. dalej przysługuje ono podatnikom, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł netto lub kwoty mniejszej liczonej w proporcji w przypadku rozpoczęcia tej sprzedaży w trakcie roku.

W 2017 r. dalej też obowiązuje katalog zwolnień przedmiotowych oraz zwolnień dla szczególnych czynności, m.in. dostawy towarów w systemie wysyłkowym czy świadczenia usług z zapłatą na rachunek.

Zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r. nie mogą stosować podatnicy wykonujący czynności wymienione w § 4 rozporządzenia – poza nielicznymi wyjątkami, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3 tego aktu prawnego.

 

WiÄ™cej o zwolnieniach z kas fiskalnych czytaj w Poradniku 

Czytany 11630 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 luty 2017 22:02

Artykuły powiązane

  • Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 i 2018 r. przy sprzedaży wysyÅ‚kowej Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2017 i 2018 r. przy sprzedaży wysyÅ‚kowej

    Jedno z najczęściej stosowanych zwolnień z kas fiskalnych – zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej – wzbudza jednocześnie najwięcej wątpliwości. Jak traktować zapłatę za pośrednictwem systemu szybkiej płatności, np. PayU czy PayPal? Czy otrzymanie zapłaty kartą również uprawnia do skorzystania ze zwolnienia? Dowiedz się, kiedy można korzystać ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej w 2017 r. i czy rok 2018 przyniesie pod tym względem jakieś zmiany.

  • Kto musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2017 r.? Kto musi mieć kasÄ™ fiskalnÄ… w 2017 r.?

    Wielkimi krokami zbliża się wprowadzenie kas fiskalnych online. W 2017 r. podatników wciąż jednak obowiązuje rozporządzenie z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – w niektórych przypadkach mogą oni korzystać ze zwolnień z kas. Sprawdź, kiedy nie trzeba mieć kasy fiskalnej w 2017 r.

  • Paragon fiskalny czy rachunek – co wystawić za usÅ‚ugi gastronomiczne? Paragon fiskalny czy rachunek – co wystawić za usÅ‚ugi gastronomiczne?

    Nawet 4 tys. złotych – taka kara grzywny grozi za niewydanie paragonu fiskalnego. Branża gastronomiczna została przez resort finansów zidentyfikowana jako szczególnie podatna na nadużycia podatkowe. Jednym z takich nadużyć jest wydawanie tzw. rachunków lub paragonów kelnerskich zamiast paragonu fiskalnego. Sprawdź, dlaczego taka praktyka jest niezgodna z prawem i z jakimi wiąże się konsekwencjami.

  • Kasy fiskalne 2017 i 2018: kiedy drukować raporty dobowe i miesiÄ™czne Kasy fiskalne 2017 i 2018: kiedy drukować raporty dobowe i miesiÄ™czne

    Przepisy ściśle określają terminy wykonywania raportów fiskalnych – dobowych i miesięcznych. Sprawdź, kiedy należy drukować te dokumenty. Dowiedz się też, co zrobić, gdy raport dobowy sumujący dane z ostatniego dnia miesiąca wydrukowany zostanie z datą pierwszego dnia miesiąca następnego, a także czy zachodzi konieczność sporządzenia raportu w przypadku braku sprzedaży.

  • Czy sprzedaż Å›rodka trwaÅ‚ego należy nabić na kasie fiskalnej w 2017 r. Czy sprzedaż Å›rodka trwaÅ‚ego należy nabić na kasie fiskalnej w 2017 r.

    Dostawa towaru zaliczonego przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji w pewnych przypadkach nie musi być rejestrowana na kasie fiskalnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić do zachowania tego zwolnienia. Dowiedz się też, czy sprzedaż środka trwałego o wysokiej wartości może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zwolnienia podmiotowego z kas.