środa, 19 marzec 2014 11:18

Zeznanie PIT-28 za 2013 r.

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Dla podatników podatku dochodowego początek roku to czas składania zeznań rocznych. Najwcześniej, bo do końca stycznia, składa się zeznanie PIT-28. Kto je składa, w jaki sposób oraz w jakim dokładnie terminie - wszystko to omawiamy w naszym podatniku.

Kto składa PIT-28 za 2013 r.?

Zeznanie PIT-28 składają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągali przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym:

 • Z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko
 • Z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze zawieranych poza działalnością gospodarczą
 • Z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych, w której podatnik jest wspólnikiem
 • Określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

 

Jeżeli podatnik w trakcie roku podatkowego uzyskał przychody, które wyłączają prawo do ryczałtu, ma obowiązek złożyć dwa zeznania: PIT-28 oraz PIT-36.

W rozliczeniu PIT-28 nie łączy się przychodów opodatkowanych ryczałtem z przychodami opodatkowanymi w innej formie.

Należy również podkreślić, iż prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają wyłącznie podatnicy, którzy w stosownym czasie złożyli do urzędu skarbowego odpowiednie zawiadomienie.

Sprawdź: Ryczałt z najmu prywatnego w 2014 r. - do kiedy należy złożyć zawiadomienie?

 

Do kiedy należy złożyć PIT-28 za 2013 r.?

Zeznanie podatkowe PIT-28 składa się do końca stycznia roku podatkowego za rok poprzedni. To najwcześniej składane zeznanie podatkowe ze wszystkich zeznań PIT. Jeśli data 31 stycznia przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za termin złożenia zeznania PIT-28 należy przyjąć pierwszy dzień roboczy następujący po dniu wolnym (lub dniach wolnych).

 

Ważne!

Zeznanie PIT-28 za rok 2013 należało złożyć do piątku 31 stycznia 2014 r.

 

Czy PIT-28 za 2013 r. można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Podatnik składający zeznanie PIT-28 za 2013 r. musi to zrobić indywidualnie. W przypadku tego zeznania nie ma możliwości dokonania wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Podatno w rozliczeniu PIT-28 nie można skorzystać z preferencyjnego sposobu obliczania podatku przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci. Nie można też doliczyć do dochodów własnych dochodów małoletnich dzieci.

 

Z jakich ulg i odliczeń można skorzystać w PIT-28 za 2013 r.?

Podatnik składający zeznanie PIT-28 ma prawo do odliczenia strat z lat ubiegłych.

Poza tym może skorzystać z następujących ulg i odliczeń:

 • Odliczenia od dochodu:

 

 

Załączniki do zeznania PIT-28 za 2013 r.

PIT-28 jest jedynym formularzem, do którego każdy podatnik ma obowiązek złożyć przynajmniej jeden załącznik. Dotyczy to załącznika PIT-28/A lub PIT-28/B, który stanowi informację o dochodach podatnika z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko lub z umów najmu (PIT-28/A) lub działalności prowadzonej w formie spółek osób fizycznych (PIT-28/B).

Dodatkowo, w zależności od źródła uzyskania dochodów i dokonywanych odliczeń podatnik może być zobowiązany do dołączenia do PIT-28 następujących druków:

PIT/O - załącznik ten składają podatnicy korzystający z przysługujących im ulg i odliczeń

PIT-2K - załącznik ten stanowi informację o wysokości wydatków poniesionych w związku z inwestycją służącą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych

PIT/D - załącznik ten stanowi informację o odliczeniu wydatków mieszkaniowych

 

Zobacz, jakie wzory formularzy PIT zmieniły się w 2013 r.

 

Rozliczyć PIT-28 za 2013 r. samemu czy przez biuro rachunkowe?

Podatnicy osiągający przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym na złożenie zeznania podatkowego nie mają zbyt wiele czasu. Muszą to zrobić do końca stycznia roku następującego po danym roku podatkowym. Wielu z nich bez problemu udaje się dopełnić tej formalności w terminie. Inni jednak mają wątpliwości, czy sporządzone przez nich zeznanie jest prawidłowe i czy zdążą na czas. W przypadku tej drugiej grupy warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalisty - doświadczonego księgowego, który wypełni formularz PIT-28 szybko i bezbłędnie. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim gwarancja prawidłowości dokonanego rozliczenia. Trzeba też przyznać, iż wielu podatników nie udaje się złożyć zeznania PIT-28 w terminie. W takim przypadku skorzystanie z usług biura rachunkowego jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu uda nam się zminimalizować negatywne skutki spóźnienia. Zawsze warto rozsądnie ocenić swoje możliwości i nie czekać do ostatniej chwili.

 

Zobacz też: Formy opodatkowania PIT w 2014 r.

 

Nie rozliczyłeś jeszcze PIT-28 za 2013 r.? Zrób to jak najszybciej w naszym biurze rachunkowym BUCHCOM w Warszawie, tuż przy stacji metra Stokłosy. Zapraszamy do kontaktu.

 

Kliknij po aktualny formularz PIT-28

Czytany 5402 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 11:59

Artykuły powiązane

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

 • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019

  Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

 • Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

  W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

 • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

  Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

 • Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku Zeznania roczne 2016 – jak rozliczyć PIT w 2017 roku

  Nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową, nowe załączniki PIT/BR oraz PIT/DS, a także zmiany w drukach PIT-36, PIT-36L i PIT-37 – w kwestii składania zeznań rocznych PIT wprowadzono pewne zmiany. Sprawdź, jak rozliczyć PIT za 2016 r., kto może skorzystać z nowej ulgi i w jakich przypadkach do zeznań należy dołączyć nowe załączniki. Pobierz też aktualne druki zeznań rocznych PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i innych.