wtorek, 31 lipiec 2018 04:48

Kasy fiskalne online: Kto musi mieć od 2020 roku?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, a także kluby fitness i firmy budowlane – wszyscy ci podatnicy będą musieli stosować kasy fiskalne online już od 2020 roku. Sprawdź, kogo obowiązek ten obejmie jeszcze wcześniej – w roku 2019. Dowiedz się też, czym są kasy fiskalne online i dlaczego warto będzie zakupić urządzenie nowego typu, nawet jeśli nowe przepisy nie przewidują dla podatnika takiego obowiązku.

Producenci kas i drukarek fiskalnych intensywnie pracują nad projektami nowych urządzeń – kas fiskalnych online. Wkrótce pierwsze tego typu kasy będą uzyskiwały potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar. Wszystko za sprawą rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Nowy akt prawny wszedł w życie 5 lipca 2018 r. – określił on wytyczne dotyczące kas online’owych. Z wytycznych tych korzystają producenci urządzeń oraz serwisy fiskalne.

Wdrożenie rozwiązań pozwalających polskim podatnikom na rejestrowanie sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online będzie możliwe dzięki ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Projekt tego nowego aktu prawnego z 21 marca 2018 r. oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Sejm. Wiadomo jednak, kiedy zmienione przepisy wejdą w życie i jak wpłyną na codzienność użytkowników kas fiskalnych.

 

Wymiana kas fiskalnych na online – od kiedy

Ustawa nowelizacyjna określa konkretne terminy wymiany kas i drukarek fiskalnych na urządzenia online’owe przez poszczególne grupy podatników. Decydującym kryterium będzie rodzaj wykonywanych przez przedsiębiorcę czynności.

 

Wymiana kas fiskalnych na urządzenia online’owe rozpocznie się już w 2019 r. Od 1 stycznia 2019 r. ewidencję sprzedaży za pomocą nowych kas będą musieli prowadzić podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), usługi w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także dokonujący dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

 

W następnej kolejności wymiana obecnie używanych kas na kasy online’owe czeka podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem (wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo), a także usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Zgodnie z projektowanymi przepisami, czynności te będą obowiązkowo rejestrowane na kasach online’owych już od 1 lipca 2019 r.

 

Dla kogo kasa fiskalna online w 2020 roku

Najpóźniejszy termin obowiązkowego wprowadzenia kas i drukarek fiskalnych online obejmie najszerszą grupę podatników. Aż 5 dużych branż będzie musiało wymienić obecnie użytkowane urządzenia na kasy nowego typu w 2020 roku.

 

Od 1 stycznia 2020 r. kasy fiskalne online będą musieli stosować podatnicy świadczący:

 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

Kto jeszcze kupi kasę online w 2020 roku

Pozostali podatnicy – niewykonujący czynności wymienionych w projekcie ustawy nowelizacyjnej jako zobowiązujące do wymiany kas na online – przy zakupie nowego urządzenia będą mieli wybór – kasa fiskalna online lub urządzenie „starego” typu. Modele użytkowane obecnie wciąż będą bowiem dostępne na rynku.

 

Ustawodawca przewidział jednak końcowe terminy, w których kasy fiskalne dostępne na półkach serwisów fiskalnych obecnie będą mogły uzyskiwać homologacje. Tylko do końca 2018 r. potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miast będą otrzymywały urządzenia fiskalne z papierową kopią paragonu – jako technologicznie najbardziej przestarzałe, zostaną wycofane z użytku jako pierwsze. W następnej kolejności los ten czeka kasy i drukarki fiskalne „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu – urządzenia te będą uzyskiwały homologacje tylko do końca 2022 roku.

 

Zakup kasy fiskalnej online będzie opłacał się tym podatnikom, którzy po wejściu w życie nowych przepisów dopiero rozpoczną ewidencjonowanie. Uzyskają oni bowiem możliwość skorzystania z ulgi do 700 zł na każdą kasę zgłoszoną do urzędu skarbowego. Odliczenia ulgi na kasę nie będzie można dokonać w przypadku zakupu urządzenie nieonline’owych. W ten sposób rząd chce zachęcić przedsiębiorców do zakupu kas nowego typu.

 

Czym są kasy fiskalne online

Główną różnicą między urządzeniami „starego” typu a kasami fiskalnymi online ma być wyposażenie tych drugich w zupełnie nową funkcję – przesyłanie informacji o transakcjach i nie tylko do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ten zaawansowany system prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej poprzez analizę otrzymywanych danych umożliwi sprawniejsze wykrywanie poważnych nadużyć podatkowych i przeciwdziałanie im.

 

Ponadto kasy fiskalne online emitować będą e-paragony – dokumenty elektroniczne obok tradycyjnych wydruków. Każda taka kasa będzie obowiązkowo posiadała interfejs komunikacyjny do terminala płatniczego, a kopie dokumentów fiskalnych będą zapisywać się wyłącznie w formacie cyfrowym.

 

Posiadanie kasy online’owej będzie wiązało się też z innymi korzyściami – wprowadzenie takiego urządzenia w działalności nie będzie wymagało złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia danych dotyczących kasy - numer ewidencyjny będzie nadawany urządzeniu automatycznie przy pierwszym połączeniu z CRK. Kasa online’owa będzie też m.in. weryfikować poprawność zaprogramowanych stawek podatkowych.

 

Aktualizacja!

Planowane przepisy dotyczące kas fiskalnych online nie weszły w życie w 2018 r. W styczniu 2019 r. projekt ustawy nowelizacyjnej wciąż nie został zatwierdzony przez Sejm. Ze względu na znaczne opóźnienia w procesie legislacyjnym, należy spodziewać się przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązku stosowania kas fiskalnych online przez poszczególne grupy podatników. Ostateczny kształt nowych przepisów poznamy jednak po opublikowaniu ustawy nowelizacyjnej w Dzienniku Ustaw.

 

 ustawa kasy online

Czytaj też: Ulga na zakup kasy fiskalnej online

 

Drukarki fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 9388 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 styczeń 2019 12:15

Artykuły powiązane

 • Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii

  W czasach, gdy płatności bezgotówkowe stały się standardem, terminal płatniczy to urządzenie niezbędne w lokalu gastronomicznym. A gdyby tak połączyć kasę fiskalną, drukarkę fiskalną i terminal w jednym urządzeniu? Poznaj POSPAY Online – innowacyjne rozwiązanie idealnie trafiające w potrzeby gastronomii!

 • Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego? Szukasz kasy online do gabinetu stomatologicznego?

  Najmniejsza na rynku drukarka online’owa Posnet TEMO? Klasyka w branży medycznej – Novitus NANO Online? A może POSPAY – innowacyjne połączenie kasy, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego? Poznaj kasy online do gabinetu stomatologicznego, które najlepiej sprawdzą się w tego typu działalności.

 • Szukasz kasy online dla branży budowlanej? Szukasz kasy online dla branży budowlanej?

  Już wkrótce wybrani przedsiębiorcy będą musieli wymienić dotychczasowe kasy na urządzenia online’owe. Zmiana dotyczy m.in. firm budowlanych. Jeżeli szukasz kasy online dla branży budowlanej, to świetnie trafiłeś! Oto cztery propozycje najlepszych kas, które sprawdzą się w przypadku usług budowlanych.

 • Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE? Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

  Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

 • Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla? Szukasz kasy online dla sprzedaży węgla?

  Prosta w obsłudze, a przy tym niezwykle funkcjonalna kasa ERGO? A może drukarka TEMO lub innowacyjny fiskalny terminal płatniczy POSPAY? Doradcy i serwisanci salonu sprzedaży kas online w Warszawie przygotowali ranking najlepszych urządzeń. Sprawdź kasy online dla sprzedaży węgla optymalne dla branży!