Wykonywanie niektórych czynności zobowiązuje podatnika do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Czynności te zostały wymienione w § 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454).
Poza nielicznymi wyjątkami, podatnik wykonujący czynności wymienione w tym przepisie nie może korzystać z żadnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. W § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f rozporządzenia wymieniono jako wyłączone ze zwolnień z kas usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów.
Czy psycholog musi mieć kasę fiskalną w 2018 r.
W związku z powyższym podatnicy niebędący lekarzami, którzy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych świadczą usługi psychologiczne, nieraz zastanawiają się, czy muszą mieć kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży, czy też mogą korzystać ze zwolnień z tego obowiązku na zasadach ogólnych.
Sprawa ta była przedmiotem rozstrzygań dyrektorów izb skarbowych. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2015 r., nr IBPP3/4512-204/15/KG zwrócił uwagę na fakt, iż we wskazanym wyżej rozporządzeniu usługi wyłączone ze zwolnień z kas nie zostały zidentyfikowane na podstawie klasyfikacji statystycznych. W związku z tym należy wziąć pod uwagę wykładnię celowościową. Powołał się na to, iż regulacje dotyczące wykonywania zawodu psychologa oraz usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów zostały zawarte w odrębnych aktach prawnych. W związku z tym uznał, iż wyłączenie ze zwolnień z kas usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy nie ma zastosowania do usług wykonywanych przez psychologa.
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - w interpretacji indywidualnej z dnia 19 sierpnia 2016 r., nr IPPP2/4512-470/16-4/KOM uznał, iż podatnik świadczący usługi psychologiczne może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej na zasadach ogólnych. W omawianym przypadku może to być zwolnienie podmiotowe – przysługujące ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów, lub zwolnienie dla usług z zapłatą na rachunek.
Usługi psychologiczne a zwolnienie z kasy fiskalnej w 2018 r.
Podatnik świadczący usługi psychologiczne, którego obrót netto ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 20.000 zł, może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia. W przypadku psychologów rozpoczynających taką sprzedaż w trakcie roku, limit wylicza się w proporcji do okresu jej prowadzenia – od dnia wykonania pierwszej czynności do końca roku.
Psycholog ze zwolnienia z kasy fiskalnej może korzystać do momentu przekroczenia przysługującego mu limitu. Jeżeli go przekroczy, na wprowadzenie kasy fiskalnej ma 2 miesiące – termin ten liczy się od końca miesiąca, w którym limit został przekroczony.
Usługi psychologiczne z zapłatą na rachunek a kasa fiskalna w 2018 r.
Niezależnie od wysokości obrotu, psycholog może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, o którym mowa w poz. 39 załącznika do rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, zwolnieniu z kasy podlega:
39 |
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła |
Należy przy tym pamiętać, iż sprzedaż jest zwolniona z obowiązku rejestrowania na kasie wyłącznie przy spełnieniu wszystkich określonych powyżej warunków. Przyjęcie jakiejkolwiek zapłaty gotówkowej powoduje utratę prawa do zwolnienia dla usług z zapłatą na rachunek.
W przypadku konieczności zakupu kasy fiskalnej przez psychologa należy pamiętać o obowiązujących terminach. Tylko terminowa instalacja urządzenia daje bowiem prawo do skorzystania z ulgi na kasę fiskalną – obecnie ulga taka może wynieść nawet 700 zł na każde urządzenie zgłoszone do urzędu skarbowego. To spore odciążenie dla podatnika rozpoczynającego pracę z kasą, warto więc spełnić warunki wymagane dla zachowania prawa do ulgi.
Kasa fiskalna dla psychologa i nie tylko – zobacz naszą ofertę
Więcej o uldze na kasę fiskalną w 2018 r. czytaj w Poradniku