poniedziałek, 08 październik 2018 07:03

Czy będą niższe stawki VAT od 2019 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Obiecywane od kilku lat obniżenie stawek VAT do dawnych 22% i 7% prawdopodobnie stanie się faktem – jednak niestety jeszcze nie teraz. Resort finansów nie przewiduje takich zmian w 2019 r. Zmienić ma się natomiast system klasyfikacji towarów i usług. Obecny system PKWiU może zostać zastąpiony Nomenklaturą Scaloną (CN) – nowa klasyfikacja ma być o wiele prostsza, bez nieścisłości i nieracjonalnych rozwiązań znanych z PKWiU.

Podwyższone w 2011 roku z 22 na 23% i z 7 na 8% stawki VAT miały obowiązywać do końca 2018 r. Z początkiem roku 2019 r. planowano powrót do stanu sprzed zmiany. Ministerstwo Finansów przed końcem roku ma jednak ogłosić projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, który utrzyma dotychczasowe stawki 23% i 8%. Podatnicy raczej nie mają co liczyć na obiecany powrót do niższych stawek VAT w 2019 r.

Kwestia ta wielokrotnie interesowała autorów interpelacji poselskich kierowanych do Ministra Finansów. W odpowiedzi na jedną z nich Podsekretarz Stanu podkreślił, iż podatek VAT stanowi jedno z najważniejszych źródeł dochodów skarbu państwa. Rozważając zmiany w zakresie stawek VAT, należy więc uwzględnić przede wszystkim ich wpływ na sytuację krajowego budżetu. Zmniejszenie tych wpływów może wprost przełożyć się na konieczność zmniejszenia wydatków na cele publiczne lub – przy obniżeniu stawek VAT na określone towary lub usługi - konieczność podwyższenia stawek na inne towary lub usługi.

 

Zmiana w strukturze stawek VAT

Przedsiębiorcy wciąż jednak mogą mieć nadzieję na obniżenie stawek VAT w przyszłości. Ministerstwo Finansów planuje bowiem wprowadzenie w ustawie zapisów określających, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby obniżka stawek VAT była możliwa. Resort podkreśla jednak, iż utrzymanie stawek VAT na obecnym poziomie jest wymagane do momentu, w którym ich obniżenie stanie się uzasadnione z punktu widzenia finansów publicznych.

 

Szykuje się jednak inna poważna zmiana – ma ona związek z faktem, iż obecna klasyfikacja PKWiU 2008 (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług), na podstawie której ustala się stawkę VAT dla danego towaru czy usługi, obowiązuje tylko do 31 grudnia 2018 r. System stawek VAT ma zostać w istotny sposób uproszczony.

Obecna klasyfikacja PKWiU ma zdaniem ministerstwa wiele wad – jest zbyt rozbudowana i skomplikowana, a konieczność prawidłowego przyporządkowania danego towaru lub usługi do właściwego grupowania PKWiU jest czasochłonne i powoduje utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto w obecnej klasyfikacji występują nierówne obciążenia podatkiem VAT podobnych towarów, m.in. wody.

 

Nowy system stawek VAT

Ministerstwo Finansów rozważa odejście od systemu PKWiU na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Wprowadzenie nowego systemu ma na celu uproszczenie stawek VAT oraz eliminację istniejących niekonsekwencji i nieracjonalności w tym zakresie. Celem tych działań ma być m.in. ujednolicenie opodatkowania podobnych towarów i usług.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 24910 Podsekretarz Stanu podkreślił również, iż zakładane rozwiązania nie mają celu fiskalnego. Zmiany mają pozostać neutralne z perspektywy konsumenta. Celem jest maksymalne uproszczenie przepisów podatkowych i systemu stawek VAT z korzyścią dla przedsiębiorcy, do którego obowiązków zalicza się przypisanie oferowanym towarom i usługom odpowiednich stawek.

 

Ostateczny kształt nowego systemu stawek VAT poznamy zapewne pod koniec 2018 r. Jak podkreśla Podsekretarz, podjęte decyzje muszą zapewniać rozwiązania optymalne z punktu widzenia całego systemu podatku VAT w Polsce.

 

Zobacz też: Podzielona płatność VAT: Jak zrobić przelew za fakturę od 1 lipca 2018 r.

Czytany 1240 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2018 09:15

Artykuły powiązane

 • Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r. Biała lista podatników VAT od 1 września 2019 r.

  Łączy w sobie dwa rejestry i inne dodatkowe dane – to biała lista podatników VAT, wykaz udostępniony na stronie resortu finansów, na bieżąco aktualizowany. Nowe narzędzie ma ułatwić życie przedsiębiorcom, jednak docelowo na też przeciwdziałać nadużyciom. Przy każdym przelewie nabywca będzie musiał sprawdzać prawidłowość numeru rachunku rozliczeniowego podanego przez swojego kontrahenta.

 • Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT

  Internetowa lub telefoniczna sprzedaż kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych; hurtowa i detaliczna dostawa części do samochodów i motocykli, usługi ściągania długów – te i inne czynności od 1 września 2019 r. muszą być obowiązkowo opodatkowane VAT. Sprawdź, czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów straciłeś prawo do zwolnienia z tego podatku.

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z VAT od 1 września 2019 r. Kto nie może korzystać ze zwolnienia z VAT od 1 września 2019 r.

  Dla wielu drobnych przedsiębiorców zwolnienie z VAT to wiele korzyści – niższe koszty księgowe, mniej formalności, atrakcyjniejsza cena usług. Jednak nie każdy może z tej preferencji korzystać – nawet jeśli wartość jego sprzedaży nie przekroczyła ustawowego limitu. Od 1 września 2019 r. lista czynności pozbawiająca podatników prawa do zwolnienia z VAT stała się jeszcze dłuższa. Sprawdź, czy wciąż możesz z niego korzystać.

 • Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019 Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

  Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

 • Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT

  Nowe rozporządzenie w sprawie kas to nie tylko wprowadzenie wymogów dotyczących urządzeń fiskalnych online. To też m.in. nowa matryca stawek VAT. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie – zmiany obejmują bowiem wszystkie kasy, nawet te „starego” typu z papierową i elektroniczną kopią paragonu.