poniedziałek, 08 październik 2018 07:03

Czy będą niższe stawki VAT od 2019 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Obiecywane od kilku lat obniżenie stawek VAT do dawnych 22% i 7% prawdopodobnie stanie się faktem – jednak niestety jeszcze nie teraz. Resort finansów nie przewiduje takich zmian w 2019 r. Zmienić ma się natomiast system klasyfikacji towarów i usług. Obecny system PKWiU może zostać zastąpiony Nomenklaturą Scaloną (CN) – nowa klasyfikacja ma być o wiele prostsza, bez nieścisłości i nieracjonalnych rozwiązań znanych z PKWiU.

Podwyższone w 2011 roku z 22 na 23% i z 7 na 8% stawki VAT miały obowiązywać do końca 2018 r. Z początkiem roku 2019 r. planowano powrót do stanu sprzed zmiany. Ministerstwo Finansów przed końcem roku ma jednak ogłosić projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, który utrzyma dotychczasowe stawki 23% i 8%. Podatnicy raczej nie mają co liczyć na obiecany powrót do niższych stawek VAT w 2019 r.

Kwestia ta wielokrotnie interesowała autorów interpelacji poselskich kierowanych do Ministra Finansów. W odpowiedzi na jedną z nich Podsekretarz Stanu podkreślił, iż podatek VAT stanowi jedno z najważniejszych źródeł dochodów skarbu państwa. Rozważając zmiany w zakresie stawek VAT, należy więc uwzględnić przede wszystkim ich wpływ na sytuację krajowego budżetu. Zmniejszenie tych wpływów może wprost przełożyć się na konieczność zmniejszenia wydatków na cele publiczne lub – przy obniżeniu stawek VAT na określone towary lub usługi - konieczność podwyższenia stawek na inne towary lub usługi.

 

Zmiana w strukturze stawek VAT

Przedsiębiorcy wciąż jednak mogą mieć nadzieję na obniżenie stawek VAT w przyszłości. Ministerstwo Finansów planuje bowiem wprowadzenie w ustawie zapisów określających, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby obniżka stawek VAT była możliwa. Resort podkreśla jednak, iż utrzymanie stawek VAT na obecnym poziomie jest wymagane do momentu, w którym ich obniżenie stanie się uzasadnione z punktu widzenia finansów publicznych.

 

Szykuje się jednak inna poważna zmiana – ma ona związek z faktem, iż obecna klasyfikacja PKWiU 2008 (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług), na podstawie której ustala się stawkę VAT dla danego towaru czy usługi, obowiązuje tylko do 31 grudnia 2018 r. System stawek VAT ma zostać w istotny sposób uproszczony.

Obecna klasyfikacja PKWiU ma zdaniem ministerstwa wiele wad – jest zbyt rozbudowana i skomplikowana, a konieczność prawidłowego przyporządkowania danego towaru lub usługi do właściwego grupowania PKWiU jest czasochłonne i powoduje utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto w obecnej klasyfikacji występują nierówne obciążenia podatkiem VAT podobnych towarów, m.in. wody.

 

Nowy system stawek VAT

Ministerstwo Finansów rozważa odejście od systemu PKWiU na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Wprowadzenie nowego systemu ma na celu uproszczenie stawek VAT oraz eliminację istniejących niekonsekwencji i nieracjonalności w tym zakresie. Celem tych działań ma być m.in. ujednolicenie opodatkowania podobnych towarów i usług.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 24910 Podsekretarz Stanu podkreślił również, iż zakładane rozwiązania nie mają celu fiskalnego. Zmiany mają pozostać neutralne z perspektywy konsumenta. Celem jest maksymalne uproszczenie przepisów podatkowych i systemu stawek VAT z korzyścią dla przedsiębiorcy, do którego obowiązków zalicza się przypisanie oferowanym towarom i usługom odpowiednich stawek.

 

Ostateczny kształt nowego systemu stawek VAT poznamy zapewne pod koniec 2018 r. Jak podkreśla Podsekretarz, podjęte decyzje muszą zapewniać rozwiązania optymalne z punktu widzenia całego systemu podatku VAT w Polsce.

 

Zobacz też: Podzielona płatność VAT: Jak zrobić przelew za fakturę od 1 lipca 2018 r.

Czytany 928 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2018 09:15

Artykuły powiązane

 • Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019 Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

  Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

 • Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT

  Nowe rozporządzenie w sprawie kas to nie tylko wprowadzenie wymogów dotyczących urządzeń fiskalnych online. To też m.in. nowa matryca stawek VAT. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie – zmiany obejmują bowiem wszystkie kasy, nawet te „starego” typu z papierową i elektroniczną kopią paragonu.

 • Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r. Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r.

  Niższe stawki VAT na pieczywo i ciastka, prasę, książki oraz niektóre warzywa i owoce. Wyższe – na napoje, owoce morza, lód i czasopisma specjalistyczne. Rząd wprowadza zmiany w obecnie stosowanych stawkach VAT – ma być łatwej i przejrzyściej. Sprawdź, jakie jeszcze nowości rząd zaplanował dla polskich przedsiębiorców – część z nich wejdzie w życie już w pierwszej połowie 2019 r.

 • Obowiązek korekty podatku VAT w 90 dni od terminu płatności w 2019 r. Obowiązek korekty podatku VAT w 90 dni od terminu płatności w 2019 r.

  Zmiany wprowadzone w ustawie o VAT mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Od nowego roku z ulgi na złe długi można skorzystać już po 90 dniach od upływu terminu płatności wynikającego z faktury lub z umowy. Skrócony termin dotyczy nie tylko wierzyciela, ale też dłużnika. Poznaj nowe zasady korygowania podatku VAT przy braku zapłaty w 2019 r.

 • Kalendarium zmian w VAT 2019 Kalendarium zmian w VAT 2019

  Początek 2019 r. przyniósł podatnikom szereg zmian dotyczących rozliczania podatku VAT, rejestracji podmiotów w rejestrze VAT czy chociażby stosowania kas fiskalnych. Wiele innych planowano wprowadzić już od 1 stycznia, jednak na ich wejście w życie będzie trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w latach poprzednich, wprowadzone modyfikacje mają na celu m.in. ograniczenie nadużyć, wspieranie uczciwych przedsiębiorców i eliminowanie podmiotów dopuszczających się oszustw podatkowych.