Ponad 3-letni proces legislacyjny ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach wkrótce dobiegnie końca. Dnia 15 marca 2019 r. tzw. ustawa o kasach online została uchwalona przez Sejm. Za wprowadzeniem tego nowego aktu prawnego głosowało 376 posłów, 6 głosowało przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie do podpisu Prezydenta.
Ustawa ta jest niezbędna, by producenci mogli uzyskiwać homologacje i wprowadzić na rynek kasy fiskalne online – urządzenia, które przesyłają dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. Ten prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej system teleinformatyczny ma poddawać uzyskane informacje analizie w celu wykrywania nadużyć podatkowych. Narzędzie to ma pomóc w walce z szarą strefą i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa.
Kasy fiskalne online – nowe terminy
Wymiana urządzeń na kasy online’owe ma przebiegać stopniowo. Większość podatników będzie mogła stosować obecnie użytkowane kasy jeszcze przez kilka lat. Nowe przepisy przewidują jednak obowiązkową wymianę urządzeń dla niektórych branż. Jako pierwsza kasy online’owe kupi m.in. branża paliwowa. Zgodnie z ustawą, wymiana kas obejmie poszczególne branże w następujących terminach:
1 stycznia 2020 r. - usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, a także sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.
1 lipca 2020 r. - usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
1 stycznia 2021 r. - usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
Zmieniono termin, po którym potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar nie będą już uzyskiwać kasy fiskalne z papierową kopią paragonu. Według ustawy uchwalonej przez Sejm, urządzenia te będę homologowane tylko do 31 sierpnia 2019 r. (wcześniejszy projekt przewidywał w tym względzie datę 30 czerwca 2019 r.).
Kasy fiskalne „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu mają uzyskiwać homologacje do końca 2022 roku. Ustawa nowelizacyjna wejdzie w życie 1 maja 2019 r.