piątek, 31 styczeń 2020 22:32

Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Ustawa o VAT określa terminy, po których kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu nie będą już dostępne w sprzedaży. Czy oznacza to obowiązkową wymianę „starych” sprzętów na kasy online’owe? Sprawdź, kto musi wprowadzić kasę fiskalna online w określonym terminie, a kto może poczekać z tym aż do wyeksploatowania obecnej kasy z elektroniczną kopią paragonu.

Podatnicy kupujący kasy fiskalne mają obecnie do wyboru dwa typy urządzeń: kasy fiskalne online oraz kasy z elektroniczną kopią paragonu. Pierwsze zostały wprowadzone na polski rynek od 1 maja 2019 r. – to urządzenia przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Drugie to kasy „starego” typu – choć nie zapewniają one połączenia z CRK, wciąż mogą być użytkowane przez większość podatników.

 

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o obowiązkowej wymianie urządzeń fiskalnych na kasy online. Pojawiają się pytania o możliwość stosowania obecnych kas – w wielu przypadkach są to urządzenia wciąż sprawne i odpowiadające potrzebom przedsiębiorców.

 

 

Kasy z elektroniczną kopią paragonu do wymiany?

 

W ustawie o VAT znalazły się terminy, po upływie których nie będzie już można kupić kas z elektroniczną kopią paragonu. Dla najstarszych modeli – kas z papierową kopią paragonu – termin ten minął 31 sierpnia 2019 r. Natomiast urządzenia z kopią elektroniczną będzie można kupować do 31 grudnia 2022 r.

W praktyce oznacza to, iż do końca 2022 r. kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu będą mogły być wprowadzane na rynek przez producentów. Po tym terminie urządzenia tego typu nie otrzymają już homologacji. Nie jest to jednak termin obowiązkowej wymiany kas przez użytkowników kas z kopią elektroniczną.

Po 31 grudnia 2022 r. kas z elektroniczną kopią paragonu nie będzie można kupić. Dalej jednak będzie można je użytkować. Urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu większość przedsiębiorców może stosować aż do czasu ich wyeksploatowania lub – w przypadku kas z kopią papierową - konieczności wymiany pamięci fiskalnej. Nie dotyczy to jednak wszystkich podatników.

 

 

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych

 

Niektóre branże zostały przez Ministerstwo Finansów zidentyfikowane jako szczególnie podatne na nadużycia podatkowe. Z tego względu zostały one objęte wymogiem wymiany kas na online’owe w określonych terminach.

Pierwsze branże obowiązkową wymianę kas mają już za sobą. Podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych kasy fiskalne online stosują obowiązkowo od 1 stycznia 2020 r.

 

Pozostałe branże wymienią kasy na online’owe zgodnie z następującym harmonogramem:

 • Do 1 lipca 2020 r. – usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych
 • Do 1 stycznia 2021 r.  - usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ważne!

Podatnicy wymieniają kasy na urządzenia online’owe zgodnie z następującym harmonogramem:

Do 1 stycznia 2020 r. – mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw

Do 1 lipca 2020 r. – stacjonarna gastronomia, obiekty noclegowe, składy opału

Do 1 stycznia 2021 r. – lekarze i dentyści, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i kosmetolodzy, firmy budowlane, kluby fitness.

Pozostali podatnicy mogą użytkować kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu do czasu ich wyeksploatowania. Po 31 grudnia 2022 r. nie będzie już można kupić tego typu urządzeń.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 126 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 styczeń 2020 22:41

Artykuły powiązane

 • Jaki system kasowy online dla gastronomii? Jaki system kasowy online dla gastronomii?

  Intuicyjny, funkcjonalny, prosty, zarazem zaawansowany – jaki powinien być system kasowy online dla gastronomii? Na rynku dostępne są rozwiązania dostosowane do potrzeb lokali o różnej wielkości i różnym zapotrzebowaniu. Sprawdź, czym wyróżniają się kasoterminal iPOS oraz systemy kasowe online Dotykacka i Storyous.

 • Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo! Kasy fiskalne na smartfony – pojawiające się w sieci oferty to oszustwo!

  Ministerstwo Finansów ostrzega podatników: kasy wirtualne na smartfony to oszustwo, być może też próba wyłudzenia danych. Sprawdź, kiedy kasy w formie oprogramowania będę dostępne w Polsce i jakie obecnie wymagania muszą spełniać urządzenia fiskalne rejestrujące sprzedaż.

 • Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE Dotykačka – niezawodny i łatwy w użyciu fiskalny system kasowy ONLINE

  Innowacyjne rozwiązanie dedykowane gastronomii, hotelom, placówkom handlowym i firmom usługowym – system kasowy Dotykačka zyskał już tysiące zadowolonych użytkowników. Sprawdź, dlaczego warto wybrać to kompletne rozwiązanie dla biznesu i poznaj plany abonamentowe.

 • Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online Działalność gastronomiczna a stosowanie kas fiskalnych online

  Czy cukiernia serwująca lody musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2020 r.? A co z piekarnią, która oferuje swoim klientom burgery? Nowe przepisy wprowadzają obowiązek stosowania kas fiskalnych online w stacjonarnych placówkach gastronomicznych. Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych wyjaśniają, jak konkretnie należy rozumieć te wytyczne.

 • Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach

  Kasy fiskalne online, obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, kasy mające postać oprogramowania – sprawdź, które z tych nowości już obowiązują, a na które musimy jeszcze poczekać. Dowiedz się też, jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r.