piątek, 31 styczeń 2020 22:32

Kasy z elektroniczną kopią paragonu – czy trzeba je wymienić na kasy online?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Ustawa o VAT określa terminy, po których kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu nie będą już dostępne w sprzedaży. Czy oznacza to obowiązkową wymianę „starych” sprzętów na kasy online’owe? Sprawdź, kto musi wprowadzić kasę fiskalna online w określonym terminie, a kto może poczekać z tym aż do wyeksploatowania obecnej kasy z elektroniczną kopią paragonu.

Podatnicy kupujący kasy fiskalne mają obecnie do wyboru dwa typy urządzeń: kasy fiskalne online oraz kasy z elektroniczną kopią paragonu. Pierwsze zostały wprowadzone na polski rynek od 1 maja 2019 r. – to urządzenia przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Drugie to kasy „starego” typu – choć nie zapewniają one połączenia z CRK, wciąż mogą być użytkowane przez większość podatników.

 

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o obowiązkowej wymianie urządzeń fiskalnych na kasy online. Pojawiają się pytania o możliwość stosowania obecnych kas – w wielu przypadkach są to urządzenia wciąż sprawne i odpowiadające potrzebom przedsiębiorców.

 

 

Kasy z elektroniczną kopią paragonu do wymiany?

 

W ustawie o VAT znalazły się terminy, po upływie których nie będzie już można kupić kas z elektroniczną kopią paragonu. Dla najstarszych modeli – kas z papierową kopią paragonu – termin ten minął 31 sierpnia 2019 r. Natomiast urządzenia z kopią elektroniczną będzie można kupować do 31 grudnia 2022 r.

W praktyce oznacza to, iż do końca 2022 r. kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu będą mogły być wprowadzane na rynek przez producentów. Po tym terminie urządzenia tego typu nie otrzymają już homologacji. Nie jest to jednak termin obowiązkowej wymiany kas przez użytkowników kas z kopią elektroniczną.

Po 31 grudnia 2022 r. kas z elektroniczną kopią paragonu nie będzie można kupić. Dalej jednak będzie można je użytkować. Urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu większość przedsiębiorców może stosować aż do czasu ich wyeksploatowania lub – w przypadku kas z kopią papierową - konieczności wymiany pamięci fiskalnej. Nie dotyczy to jednak wszystkich podatników.

 

 

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych

 

Niektóre branże zostały przez Ministerstwo Finansów zidentyfikowane jako szczególnie podatne na nadużycia podatkowe. Z tego względu zostały one objęte wymogiem wymiany kas na online’owe w określonych terminach.

Pierwsze branże obowiązkową wymianę kas mają już za sobą. Podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych kasy fiskalne online stosują obowiązkowo od 1 stycznia 2020 r.

 

Pozostałe branże wymienią kasy na online’owe zgodnie z następującym harmonogramem:

 • Do 1 lipca 2020 r. – usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych
 • Do 1 stycznia 2021 r.  - usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Ważne!

Podatnicy wymieniają kasy na urządzenia online’owe zgodnie z następującym harmonogramem:

Do 1 stycznia 2020 r. – mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw

Do 1 lipca 2020 r. – stacjonarna gastronomia, obiekty noclegowe, składy opału

Do 1 stycznia 2021 r. – lekarze i dentyści, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i kosmetolodzy, firmy budowlane, kluby fitness.

Pozostali podatnicy mogą użytkować kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu do czasu ich wyeksploatowania. Po 31 grudnia 2022 r. nie będzie już można kupić tego typu urządzeń.

 

Więcej o kasach fiskalnych online czytaj w Poradniku

Czytany 230 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 styczeń 2020 22:41

Artykuły powiązane

 • Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania Kasy online – o czym powinieneś wiedzieć! Odpowiedzi na najczęstsze pytania

  Ile kosztuje wprowadzenie kasy online w działalności? Co się zmieni z punktu użytkownika? Czy kasa rezerwowa też musi być kasą online? To niektóre z pytań, jakie zadają sobie polscy przedsiębiorcy. Odpowiadamy na najczęstsze z nich!

 • Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu! Kasy wirtualne – rozwiązanie tylko dla transportu!

  Działające w formie oprogramowania np. na tabletach lub smartfonach – takie mają być kasy wirtualne. Rząd planuje jednak znaczne ograniczenie możliwości ich stosowania. Według projektowanych przepisów, kasy wirtualne mają być zarezerwowane tylko dla branży transportowej.  

 • Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą? Zakup kasy fiskalnej online na raty – co z ulgą?

  Wygodna forma ratalnej płatności nie pozbawia przedsiębiorcy prawa do ulgi na kasę fiskalną. Możesz z niej skorzystać! Sprawdź, z czym wiąże się zakup kasy fiskalnej online na raty. Poznaj trzy grupy podatników uprawnionych do ulgi i dowiedz się, w przypadku jakich urządzeń odliczenie nie przysługuje.

 • Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć! Kasy ONLINE – o czym powinieneś wiedzieć!

  O tym, że trzeba wymienić kasy, wie już zdecydowana większość przedsiębiorców. Jednak czym tak naprawdę kasy online różnią się od tradycyjnych kas? Po co zostały wprowadzone? Jakie dane w rzeczywistości przesyłają do Centralnego Repozytorium Kas? Rozwiewamy wątpliwości!

 • POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE! POSPAY – fiskalny terminal płatniczy gotowy na sezon ONLINE!

  Już jest! Ceniony za niezawodność i wielofunkcyjność, fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online. Tak prosty w obsłudze jak wersja z elektroniczną kopią paragonu EJ, został udoskonalony i wzbogacony o nowe możliwości. Sprawdź atrakcyjną ofertę cenową od Posnet!