Podatnicy kupujący kasy fiskalne mają obecnie do wyboru dwa typy urządzeń: kasy fiskalne online oraz kasy z elektroniczną kopią paragonu. Pierwsze zostały wprowadzone na polski rynek od 1 maja 2019 r. – to urządzenia przesyłające dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Drugie to kasy „starego” typu – choć nie zapewniają one połączenia z CRK, wciąż mogą być użytkowane przez większość podatników.
W ostatnich miesiącach wiele mówi się o obowiązkowej wymianie urządzeń fiskalnych na kasy online. Pojawiają się pytania o możliwość stosowania obecnych kas – w wielu przypadkach są to urządzenia wciąż sprawne i odpowiadające potrzebom przedsiębiorców.
Kasy z elektroniczną kopią paragonu do wymiany?
W ustawie o VAT znalazły się terminy, po upływie których nie będzie już można kupić kas z elektroniczną kopią paragonu. Dla najstarszych modeli – kas z papierową kopią paragonu – termin ten minął 31 sierpnia 2019 r. Natomiast urządzenia z kopią elektroniczną będzie można kupować do 31 grudnia 2022 r.
W praktyce oznacza to, iż do końca 2022 r. kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu będą mogły być wprowadzane na rynek przez producentów. Po tym terminie urządzenia tego typu nie otrzymają już homologacji. Nie jest to jednak termin obowiązkowej wymiany kas przez użytkowników kas z kopią elektroniczną.
Po 31 grudnia 2022 r. kas z elektroniczną kopią paragonu nie będzie można kupić. Dalej jednak będzie można je użytkować. Urządzenia z elektroniczną lub papierową kopią paragonu większość przedsiębiorców może stosować aż do czasu ich wyeksploatowania lub – w przypadku kas z kopią papierową - konieczności wymiany pamięci fiskalnej. Nie dotyczy to jednak wszystkich podatników.
Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych
Niektóre branże zostały przez Ministerstwo Finansów zidentyfikowane jako szczególnie podatne na nadużycia podatkowe. Z tego względu zostały one objęte wymogiem wymiany kas na online’owe w określonych terminach.
Pierwsze branże obowiązkową wymianę kas mają już za sobą. Podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, a także zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych kasy fiskalne online stosują obowiązkowo od 1 stycznia 2020 r.
Pozostałe branże wymienią kasy na online’owe zgodnie z następującym harmonogramem:
- Do 1 lipca 2020 r. – usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych
- Do 1 stycznia 2021 r. - usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
Ważne!
Podatnicy wymieniają kasy na urządzenia online’owe zgodnie z następującym harmonogramem:
Do 1 stycznia 2020 r. – mechanicy, wulkanizatorzy, stacje paliw
Do 1 lipca 2020 r. – stacjonarna gastronomia, obiekty noclegowe, składy opału
Do 1 stycznia 2021 r. – lekarze i dentyści, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i kosmetolodzy, firmy budowlane, kluby fitness.
Pozostali podatnicy mogą użytkować kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu do czasu ich wyeksploatowania. Po 31 grudnia 2022 r. nie będzie już można kupić tego typu urządzeń.