Kasa fiskalne online dla gastronomii

 

Kasy fiskalne online dla gastronomii – ważne zmiany w 2020 r.

 

Już wkrótce każda stacjonarna placówka gastronomiczna będzie stosowała kasy fiskalne online. Zbliża się ostateczny termin wymiany kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Kasy fiskalne online dla gastronomii są obowiązkowe już od 1 lipca 2020 r. Teraz jest czas na zakup urządzenia trafiającego w potrzeby Twojego lokalu.

 

restauracja

 

Kasy fiskalne dla usług związanych z wyżywieniem

 

 

Prowadzisz restaurację, bar, kawiarnię? Kasa fiskalna jest dla Ciebie obowiązkowa już od pierwszej sprzedaży. Niezależnie od tego, jakie obroty osiągasz czy jak przyjmujesz zapłatę – usługi związane z wyżywieniem musisz rejestrować na kasie fiskalnej. Przepisy regulujące tę kwestię zostały wprowadzone już w 2015 r. i obowiązują do dzisiaj. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli dopiero otwierasz lokal gastronomiczny.

 

Pamiętaj!

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas, świadczenie usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering),

Musi być obowiązkowo rejestrowane na kasie fiskalnej.

 

Na rynku wciąż dostępne są dwa typy urządzeń fiskalnych: kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu oraz kasy online. Obecnie jednak kupowanie starszych modeli kas fiskalnych do gastronomii zupełnie się nie opłaca. Od 1 lipca 2020 r. każda firma świadcząca usługi związane z wyżywieniem musi mieć kasę fiskalną online.

 

 

Kiedy w gastronomii musisz wymienić kasę

 

Nowe przepisy zobowiązują podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych do wymiany obecnej kasy na kasę fiskalną online. Terminem granicznym dla branży gastronomicznej jest 1 lipca 2020 r. Należy jednak pamiętać, iż od tej daty kasy fiskalne online w gastronomii muszą być już zafiskalizowane i gotowe do ewidencjonowania sprzedaży. Oznacza to, iż za odpowiednim urządzeniem należy rozejrzeć się wcześniej.

Gastronomia to specyficzna branża. Funkcjonowanie lokalu zależy nie tylko od atrakcyjności serwowanych dań, ale też od jakości obsługi klienta. System sprzedaży, jakim posługują się kelnerzy i kasjerzy, musi być dostosowany do potrzeb lokalu. Właśnie dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniego rozwiązania kasowego. Jeśli więc musisz wymienić kasę na online’ową, zacznij szukać już teraz. Dzięki temu znajdziesz kasę fiskalną dostosowaną do specyfiki Twojego lokalu gastronomicznego.

 

Uwaga!

Terminowość instalacji kasy fiskalnej online w gastronomii jest bardzo ważna. Od niej bowiem zależy możliwość uzyskania ulgi na wymianę kasy fiskalnej.

 

 

Podstawa prawna:

Art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. - do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania

b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

 

 

Pamiętaj!

Placówka gastronomiczna musi mieć kasę fiskalną online obowiązkowo od 1 lipca 2020 r.

 

 

Co to są kasy online

 

Wkrótce urządzenie, które posiadasz, będzie musiało zostać zastąpione kasą fiskalną online. Głównym zadaniem tej kasy nowej generacji, obok oczywiście rejestrowania sprzedaży, jest wysyłka danych o transakcjach do systemu analitycznego Krajowej Administracji Skarbowej – Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Ale bez obaw! Uczciwi podatnicy z kasami online mają łatwiej i wygodniej.

Wyglądem kasy fiskalne online dla gastronomii nie różnią się od obecnych kas. Obsłużysz taką kasę tak samo prosto jak teraz. Urządzenie online’owe jest jednak nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne.

Kasa fiskalna online zapisuje dane w pamięci chronionej zamiast na nośniku danych. Została wyposażona w ujednolicony protokół komunikacyjny do terminala płatniczego (współpracuje z każdym terminalem). W standardzie posiada funkcje takie jak np. wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie czy obsługa zaliczek.

Nowe kasy online w gastronomii to też nowe wymagania, związane m.in. z zapewnieniem urządzeniu stałego dostępu do Internetu. Ale spokojnie! Z dobrym serwisem kas online w Warszawie proces wdrożenia urządzenia w gastronomii będzie sprawny i szybki.

 

 

Ulga na zakup kasy online dla gastronomii?

 

Wiesz, że musisz mieć kasę fiskalną, ale przeraża Cię wydatek? Ustawodawca przewidział dla gastronomii dodatkowe wsparcie w postaci ulgi na kasę fiskalną online – wynosi ona do 700 zł za każde urządzenie. Nawet jeśli wcześniej już dokonałeś takiego odliczenia przy zakupie pierwszej kasy z elektroniczną lub papierową kopią paragonu, możesz skorzystać z niego ponownie. Prawo do ulgi na wymianę kasy mają podatnicy wykonujący czynności zobowiązujące ich do instalacji kasy fiskalnej online.

 

Ulga na kasę online dla gastronomii przysługuje podatnikom:

  • Otwierającym punkt gastronomiczny. Prawo to przysługuje ze względu na rozpoczęcie ewidencjonowania. Należy pamiętać, iż odliczenia można dokonać wyłącznie przy zakupie kas online.

  • Wymieniającym kasę na online’ową ze względu na nałożony na nich obowiązek.

Ważne!

Ulga na zakup kasy online dla gastronomii przysługuje zarówno czynnym podatnikom VAT, jak i przedsiębiorcom korzystającym ze zwolnienia z tego podatku. W drugim przypadku zwrot ulgi dokonywany jest na rachunek podatnika.

 

 

Więcej o uldze na kasę fiskalną online w gastronomii czytaj TUTAJ

 

Jaka kasa fiskalna do gastronomii?

 

Gastronomia to bardzo wymagający biznes. Wysokie oczekiwania ze strony klientów, restrykcyjne normy, kontrole, Sanepid – ze wszystkim tym musi zmierzyć się podatnik otwierający działalność gastronomiczną. Wybór kasy fiskalnej ma ogromny wpływ na jakość obsługi w restauracji, pizzerii, kawiarni, barze i każdym innym punkcie gastronomicznym. Kwestię tę warto więc dobrze przemyśleć.

 

Pamiętaj!

Od 1 lipca 2020 r. w gastronomii stosowane będą wyłącznie kasy fiskalne online.

 

Podstawową decyzją przedsiębiorcy prowadzącego lokal gastronomiczny jest wybór pomiędzy kasą fiskalną a drukarką fiskalną online.

 

Kasa fiskalna online – jest tania, jednak brakuje jej wielu funkcji potrzebnych w lokalu gastronomicznym. Sprawdzi się w najmniejszych działalnościach, w których nie korzysta się z oprogramowania do zarządzania sprzedażą.

Drukarka fiskalna online – to rozwiązanie droższe, jednak w przypadku wielu lokali – jedyne słuszne. Drukarka fiskalna online w gastronomii pracuje w systemie – obsługiwana jest za pośrednictwem oprogramowania, wyposażonego w funkcje potrzebne do efektywnego zarządzania punktem gastronomicznym.  

 

Jeśli wciąż masz wątpliwości, jaki rodzaj urządzenia online’owego najlepiej sprawdzi się w Twoim lokalu, zapytaj serwisanta. Specjalista weźmie pod uwagę nie tylko specyfikę lokalu, ale też potrzeby i możliwości finansowe przedsiębiorstwa.

 

 

Jakie funkcje gastronomiczne powinna mieć kasa?

 

W zależności od specyfiki działalności gastronomicznej, będą nam potrzebne różne funkcje. Oczywiście bardziej wymagająca będzie restauracja czy pizzeria z obsługą kelnerską niż budka z lodami. Przy wyborze kasy fiskalne online dla gastronomii warto jednak wziąć te czynniki pod uwagę.

 

Współpraca z terminalem płatniczym

Zapewnienie gościom lokalu gastronomicznego możliwości zapłacenia kartą to w dzisiejszych czasach oczywista oczywistość. Bar czy fast-food wymagający płatności gotówką pozbawiałby się przynajmniej połowy potencjalnych klientów. Trudno byłoby oczekiwać, że utrzyma się na rynku dłużej niż rok. Jednak samo posiadanie terminala płatniczego w gastronomii to nie wszystko.

Jeszcze do niedawna kasa fiskalna i terminal płatniczy funkcjonowały jako dwa oddzielne światy. Aby klient mógł zapłacić kartą, kwotę z kasy trzeba było wprowadzić w terminal, niejednokrotnie myląc przy tym kwoty i tracąc zaufanie konsumentów. Dziś jest inaczej. Nowoczesne kasy online’owe i terminale doskonale ze sobą współpracują. Możemy zapomnieć o żmudnym wstukiwaniu kwot na klawiaturze terminala. Wszystko odbywa się automatycznie.

Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są kasoterminale. To wyjątkowe połączenie kasy fiskalnej (a często też drukarki) i terminala płatniczego. Pozwala ono oszczędzać – przedsiębiorca kupuje terminal razem z kasą, dzięki czemu nie musi płacić miesięcznej dzierżawy.

 

Polecamy:

POSPAY Online – połączenie kasy fiskalnej, drukarki fiskalnej i terminala płatniczego.

pospay logo

 

Dzielenie należności na różne formy płatności

To kolejny standard dzisiejszej sprzedaży. Klient lokalu gastronomicznego musi mieć możliwość zapłaty częściowo kartą, a częściowo gotówką. Wielu konsumentów wie o tej opcji i chętnie z niej korzysta. Goście lokalu muszą wiedzieć, iż mogą skorzystać z różnych form płatności. W przeciwnym wypadku niepewność co do posiadanych środków może skłonić ich do wyboru innego lokalu.

 

Zaawansowana obsługa paragonów

W restauracjach i innych większych lokalach z obsługą kelnerską kasa musi zapewnić pracę na kilku paragonów jednocześnie. Parkowanie paragonów – czyli możliwość przypisania ich do stolika, dodania pozycji w przypadku domówienia, a następnie przejścia do obsługi innych klientów – to funkcja niezbędna nie tylko w restauracjach, ale też m.in. w lokalach ze składaniem zamówień przy barze.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Klient składa przy barze zamówienie. Coś już wybrał, ale jeszcze się zastanawia. Jego dziecko nie może zdecydować się, czy chce ziemniaki czy frytki. Robi się kolejka. Kasa z zaawansowaną obsługą paragonów pozwala obsłużyć kolejną osobę. Wystarczy otworzyć drugi paragon, podczas gdy pierwszy wciąż jest w realizacji. To ogromna oszczędność czasu. Dzięki temu rozwiązaniu klienci są zadowoleni. Zarówno ten, który musi pomyśleć, jak i ci, którzy nie muszą czekać, aż się namyśli.

Kolejna bardzo ważna funkcja kasy fiskalnej online w gastronomii to dzielenie paragonów. Goście przybywający większą grupą nie zawsze deklarują się od razu, jak chcą uregulować rachunek. Lokal gastronomiczny musi zapewnić im wybór na etapie płatności. Często potrzebna jest nie tylko opcja podzielenia pozycji na poszczególne paragony, ale też wybranie dla nich różnych sposobów płatności.

 

restaurant

 

 

Rozliczenia zmiany

Praca zmianowa wiąże się z konieczności obsługi gotówki i drukowania raportów zmianowych. Kasy fiskalne online dostosowane do potrzeb gastronomii umożliwiają nie tylko drukowanie takich raportów, ale też przesyłanie ich do właściciela lokalu za pośrednictwem systemu sprzedaży. Pozwala to przedsiębiorcy lepiej kontrolować pracę swoich punktów gastronomicznych i zdalnie weryfikować dane. To funkcja niezwykle przydatna dla właścicieli sieci gastronomicznych, którzy jednocześnie muszą zarządzać kilkoma lokalami.

 

 

Faktura – szybko i od ręki

Spotkania biznesowe, służbowe podróże, firmowe eventy – klienci punktów gastronomicznych bardzo często oczekują szybkiego wystawienia faktury. Drukarki fiskalne online posiadają taką opcję w standardzie. Wystarczy wystawić dokument z poziomu programu sprzedażowego, a urządzenie wydrukuje go, tak jak drukuje paragon.

Funkcję szybkiego wystawienia faktury posiadają też m.in. kasoterminale. Na podstawie NIP-u nabywcy pobierają dane z bazy przedsiębiorców. Nie ma znaczenia, czy klient już korzystał z naszych usług, czy jest w lokalu pierwszy raz. Wystawiona faktura może zostać opłacona na miejscu lub wystawiona z odroczonym terminem płatności.

 

Zmiany w bazie towarowej

Prowadzenie działalności gastronomicznej często wiąże się z wielokrotnymi zmianami menu. Kasa fiskalna online dla gastronomii powinna umożliwiać wprowadzanie szybkich i łatwych modyfikacji w bazie towarowej. Pamiętajmy, że oprócz dodania nowych pozycji, musimy przypisać im m.in. ceny i stawki VAT. Jeśli potraw jest dużo, a my musimy wprowadzać je na klawiaturze kasy, tracimy mnóstwo cennego czasu.

Wybierając kasę fiskalną online do restauracji czy innego punktu gastronomicznego zwróćmy uwagę na sposób dodawania pozycji w kasie. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić z poziomu komputera. Nowoczesne rozwiązania fiskalne dają taką opcję nawet bez zastosowania zaawansowanych systemów sprzedaży. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Niektóre kasy można programować zdalnie przy zastosowaniu specjalnych platform dla właścicieli biznesu. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość zarządzania asortymentem z dowolnego miejsca na świecie, ale też duża intuicyjność i łatwość wprowadzania zmian.