W czasie, gdy brak osobistego kontaktu sprzedawcy z nabywcą jest szczególnie porządany, ogromnie wzrosła popularność sklepów internetowych. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają dokonywanie szybkich płatności i błyskawiczną dostawę towaru za pośrednictwem poczty czy kuriera. Wiele stacjonarnych sklepów w czasie pandemii po raz pierwszy wprowadziło sprzedaż do internetu. W związku z tym u części przedsiębiorców pojawiły się pytania o możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej.
Zwolnienie z kasy fiskalnej 2020 – sprzedaż wysyłkowa
Zasady dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Obowiązuje ono do końca 2021 r. Zawarte w nim przepisy wyznaczają dwa rodzaje zwolnień z kas: zwolnienie podmiotowe przysługujące m.in. ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu, a także zwolnienia przedmiotowe dla określonych czynności.
W poz. 36 załącznika do rozporządzenia znajduje się zwolnienie z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Zgodnie z tym zapisem, zwolnieniu podlega:
36. Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)
Powyższe zwolnienie przysługuje przy łącznym spełnieniu 3 warunków:
- Towar dostarczony zostanie pocztą lub przesyłką kurierską (brak bezpośredniego kontaktu sprzedawcy i nabywcy).
- Zapłata zostanie uiszczona elektronicznie
- Sprzedawca prowadzi ewidencję takiej sprzedaży – znajdujące się w niej zapisy muszą w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, jakiej czynności dotyczy zapłata.
Jeśli dana sprzedaż spełnia powyższe warunki, nie musi być rejestrowana na kasie fiskalnej. Jeśli jednak nie spełnia choćby jednego z nich, konieczne jest wystawienie nabywcy paragonu fiskalnego. Należy też pamiętać, iż zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej nie przysługuje w odniesieniu do towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia – te czynności muszą być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie już od pierwszej sprzedaży.
Płatność kartą płatniczą – przelew czy gotówka?
Korzystanie ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej wyklucza zarówno odbiór osobisty towaru, jak i płatność gotówkową. Aby dobrze tę kwestię zrozumieć, warto przytoczyć definicję umowy zawartej na odległość, która znajduje się w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2019 r. poz. 134 ze zm.):
Art. 2. Określenia użyte w ustawie oznaczają:
1) umowa zawarta na odległość – umowę zawartą z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie;
Powyższa definicja wskazuje na dwa ważne czynniki: brak fizycznej obecności stron oraz zawarcie umowy z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (np. poprzez Internet).
Sklepy internetowe mają spore możliwości przyjmowania płatności elektronicznych od klientów. Najpopularniejsze to:
- Przelew bezpośredni
- Płatność za pośrednictwem systemu płatniczego on-line
- Płatność kartą płatniczą przez operatora płatności
- Płatność kartą płatniczą za pomocą terminalu płatniczego
Płatności 1-3 spełniają warunki określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia. Jeśli zostaną spełnione pozostałe wytyczne, dostawy towaru nie trzeba ewidencjonować na kasie. Inaczej jest z płatnością nr 4, należy bowiem pamiętać, iż płatność dokonana za pomocą karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) przy użyciu terminala płatniczego, wypełnia kryteria płatności gotówkowej.
A co z sytuacją, gdy nabywca podaje na odległość (np. telefonicznie) dane karty płatniczej, a sprzedawca wprowadza je do terminala i w ten sposób rejestruje płatność? Mimo iż spełniony zostaje tu warunek braku fizycznego kontaktu sprzedawcy i nabywcy, płatność za pośrednictwem terminala wciąż uznawana jest za płatność gotówkową. Konieczne jest więc wydrukowanie paragonu i przekazanie go nabywcy (np. wraz z towarem).
Ważne!
Płatność za pomocą karty płatniczej przy użyciu terminala płatniczego wypełnia kryteria płatności gotówkowej. Nie uprawnia sprzedawcy do skorzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej.