środa, 01 lipiec 2020 10:56

Zwolnienie z kasy fiskalnej 2020: Czy płatność kartą to przelew czy gotówka?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe i wystawiający towary w serwisach aukcyjnych mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej. Muszą jednak spełnić określone warunki. Czy płatność za pomocą karty spełnia wymóg ustawodawcy? Sprawdziliśmy, jakimi kanałami sprzedawcy przyjmują należności i które z nich można uznać za przesłankę do skorzystania ze zwolnienia z kasy.

W czasie, gdy brak osobistego kontaktu sprzedawcy z nabywcą jest szczególnie porządany, ogromnie wzrosła popularność sklepów internetowych. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają dokonywanie szybkich płatności i błyskawiczną dostawę towaru za pośrednictwem poczty czy kuriera. Wiele stacjonarnych sklepów w czasie pandemii po raz pierwszy wprowadziło sprzedaż do internetu. W związku z tym u części przedsiębiorców pojawiły się pytania o możliwość korzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej.

 

Zwolnienie z kasy fiskalnej 2020 – sprzedaż wysyłkowa

Zasady dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Obowiązuje ono do końca 2021 r. Zawarte w nim przepisy wyznaczają dwa rodzaje zwolnień z kas: zwolnienie podmiotowe przysługujące m.in. ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu, a także zwolnienia przedmiotowe dla określonych czynności.

 

W poz. 36 załącznika do rozporządzenia znajduje się zwolnienie z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Zgodnie z tym zapisem, zwolnieniu podlega:

36. Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres)

 

Powyższe zwolnienie przysługuje przy łącznym spełnieniu 3 warunków:

 1. Towar dostarczony zostanie pocztą lub przesyłką kurierską (brak bezpośredniego kontaktu sprzedawcy i nabywcy).
 2. Zapłata zostanie uiszczona elektronicznie
 3. Sprzedawca prowadzi ewidencję takiej sprzedaży – znajdujące się w niej zapisy muszą w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, jakiej czynności dotyczy zapłata.

 

Jeśli dana sprzedaż spełnia powyższe warunki, nie musi być rejestrowana na kasie fiskalnej. Jeśli jednak nie spełnia choćby jednego z nich, konieczne jest wystawienie nabywcy paragonu fiskalnego. Należy też pamiętać, iż zwolnienie z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej nie przysługuje w odniesieniu do towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia – te czynności muszą być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie już od pierwszej sprzedaży.

 

Płatność kartą płatniczą – przelew czy gotówka?

Korzystanie ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej wyklucza zarówno odbiór osobisty towaru, jak i płatność gotówkową. Aby dobrze tę kwestię zrozumieć, warto przytoczyć definicję umowy zawartej na odległość, która znajduje się w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2019 r. poz. 134 ze zm.):

 

Art. 2. Określenia użyte w ustawie oznaczają:

1) umowa zawarta na odległość – umowę zawartą z konsumentem w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie;

 

Powyższa definicja wskazuje na dwa ważne czynniki: brak fizycznej obecności stron oraz zawarcie umowy z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (np. poprzez Internet).

 

Sklepy internetowe mają spore możliwości przyjmowania płatności elektronicznych od klientów. Najpopularniejsze to:

 • Przelew bezpośredni
 • Płatność za pośrednictwem systemu płatniczego on-line
 • Płatność kartą płatniczą przez operatora płatności
 • Płatność kartą płatniczą za pomocą terminalu płatniczego

 

Płatności 1-3 spełniają warunki określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia. Jeśli zostaną spełnione pozostałe wytyczne, dostawy towaru nie trzeba ewidencjonować na kasie. Inaczej jest z płatnością nr 4, należy bowiem pamiętać, iż płatność dokonana za pomocą karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) przy użyciu terminala płatniczego, wypełnia kryteria płatności gotówkowej

A co z sytuacją, gdy nabywca podaje na odległość (np. telefonicznie) dane karty płatniczej, a sprzedawca wprowadza je do terminala i w ten sposób rejestruje płatność? Mimo iż spełniony zostaje tu warunek braku fizycznego kontaktu sprzedawcy i nabywcy, płatność za pośrednictwem terminala wciąż uznawana jest za płatność gotówkową. Konieczne jest więc wydrukowanie paragonu i przekazanie go nabywcy (np. wraz z towarem).

 

Ważne!

Płatność za pomocą karty płatniczej przy użyciu terminala płatniczego wypełnia kryteria płatności gotówkowej. Nie uprawnia sprzedawcy do skorzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla sprzedaży wysyłkowej.

 

Więcej o zwolnieniach z kas w 2020 r. czytaj w Poradniku

Czytany 2346 razy

Artykuły powiązane

 • Nowość od POSNET: Terminal płatniczy NETPAY Nowość od POSNET: Terminal płatniczy NETPAY

  Szybkie, wygodne i bezpieczne płatności bezgotówkowe są dziś bardziej pożądane niż kiedykolwiek wcześniej. Wiedzą o tym specjaliści Posnet – wiodącego polskiego producenta kas fiskalnych. Dlatego ich nowym produktem jest innowacyjny terminal płatniczy. NETPAY nie tylko obsługuje płatności elektroniczne, ale też m.in. udostępnia internet kasom online.

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.

 • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 r. – o tym musisz wiedzieć! Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 r. – o tym musisz wiedzieć!

  W czasie, gdy wiele mówi się o kasach online, przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień z kas zastanawiają się, czy wciąż będą mieć do nich prawo w 2021 r. Sprawdź, czy możesz spodziewać się zmian w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych w 2021 roku.

 • Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii Kasa online i terminal płatniczy w gastronomii

  W czasach, gdy płatności bezgotówkowe stały się standardem, terminal płatniczy to urządzenie niezbędne w lokalu gastronomicznym. A gdyby tak połączyć kasę fiskalną, drukarkę fiskalną i terminal w jednym urządzeniu? Poznaj POSPAY Online – innowacyjne rozwiązanie idealnie trafiające w potrzeby gastronomii!

 • POSPAY Online – bezpieczne transakcje nie tylko w czasie epidemii! POSPAY Online – bezpieczne transakcje nie tylko w czasie epidemii!

  Płatność bezgotówkowa jest nie tylko wygodna – zapewnia też ochronę przed groźnymi wirusami przenoszonymi na rękach, gotówce czy różnych powierzchniach. Poznaj POSPAY Online – fiskalny terminal płatniczy, trzy urządzenia w jednym! To doskonałe rozwiązanie, które spełnia najnowsze wymogi ustawodawcy.