poniedziałek, 08 luty 2021 09:24

Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zamrożona od jesieni 2020 r. branża fitness jest w silnym kryzysie. Mimo iż część obiektów sportowych została otwarta w związku ze stabilizacją zachorowań, nadal nie wiadomo, kiedy klienci ponownie wejdą do siłowni i klubów fitness. Wiadomo jednak, iż nie zostanie dla nich ponownie odroczony obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących. Od kiedy kasy online dla klubów fitness będą obowiązkowe?

Kasy online dla klubów fitness – od kiedy?

Trzecia grupa podatników wymienionych w ustawie o VAT jako zobligowana do wymiany urządzeń czas na dopełnienie nowego obowiązku ma do 30 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 r. firmy te muszą stosować w swoich działalnościach kasy online’owe.

Dotyczy to podatników świadczących następujące usługi:

 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

 

Kasy online dla klubów fitness od 1 lipca 2021 r. staną się obowiązkowe.

 

Co rozumieć przez pojęcie „wyłącznie w zakresie wstępu”

Ustawa o VAT wskazuje, iż kasy online dla klubów fitness, siłowni oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, są obowiązkowe „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co rozumieć pod tym pojęciem? Wątpliwości podatników pozwala rozwiać interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.514.2020.2.ISK.

Wskazano w niej, iż przez „wstęp” zgodnie z wykładnią językową należy rozumieć „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Nie ma przy tym znaczenia, czy klient otrzymał prawo wstępu w formie biletu, tzn. czy jest to opłata startowa, jednorazowy wejściówka, czy na przykład karnet miesięczny bądź uprawniający do określonej liczby wejść.

W interpretacji tej znajdujemy wyjaśnienie, jakie usługi należy rozumieć w tym zakresie, a jakich obowiązek rejestrowania na kasie online nie obejmuje:

Tym samym pojęcia wstępu nie należy ograniczać jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki).

Sformułowanie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi dodatkowe świadczone np. przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie mogą zostać uznane za usługi w zakresie "wstępu".

 

Przy czym należy pamiętać, iż wspomniane w cytowanym fragmencie usługi restauracyjne też muszą być ewidencjonowane na kasie online – i to już od 1 stycznia 2021 r.

 

Kasy online dla klubów fitness warto kupować wcześniej

Choć do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze sporo czasu, wielu podatników już teraz szuka urządzenia odpowiadającego potrzebom ich działalności. Oczywiście trudno oczekiwać tego od siłowni i klubów fitness, które cały czas są zamknięte i nie uzyskują żadnych przychodów. Jednak warto o tym pamiętać, gdy branża zostanie w końcu rozmrożona – tak by uniknąć długiego oczekiwania na fiskalizację kasy, ale też braku najpopularniejszych urządzeń ze względu na bardzo szeroką grupę zobowiązanych do takiej wymiany podatników.

 

Więcej: Kasy fiskalne online w 2021 r. - Poradnik

Czytany 296 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 luty 2021 09:39

Artykuły powiązane

 • Jaka kasa fiskalna dla budowlańca? Jaka kasa fiskalna dla budowlańca?

  Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej, świadczący swoje usługi bezpośrednio na rzecz osób prywatnych, zasadniczo powinni posiadać kasy fiskalne. Teoretycznie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z tego obowiązku, jednak w praktyce niewielu firmom udaje się spełnić warunki. Jaka kasa online dla budowlańca sprawdzi się najlepiej?

 • Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla stomatologów – od kiedy w 2021 r.?

  Świadczenie usług opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów musi być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to także gabinetów stomatologicznych. Już wkrótce obejmie je nowy obowiązek – wymiana urządzeń z elektroniczną lub papierową kopią paragonu na sprzęt nowego typu. Sprawdź, od kiedy kasy online dla stomatologów staną się obowiązkowe w 2021 r.

 • Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla prawników – od kiedy w 2021 r.?

  Kolejna grupa podatników zobowiązanych do wymiany kas fiskalnych kupuje nowe urządzenia. Wymóg ustawodawcy objął m.in. kancelarie prawne. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online dla prawników staną się obowiązkowe i dlaczego wiele firm postanowiło zrobić to wcześniej, mimo że termin mija dopiero za kilka miesięcy!

 • Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla kosmetyczek – od kiedy w 2021 r.?

  Zbliża się trzeci termin obowiązkowej wymiany kas fiskalnych przez określoną grupę podatników. Wśród firm, które muszą zakupić urządzenia nowej generacji, znalazły się m.in. salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Sprawdź, od kiedy kasy online dla kosmetyczek będą obowiązkowe w 2021 r. i dlaczego wiele z nich już teraz poszukuje modelu najlepiej trafiającego w specyfikę ich działalności.

 • Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.? Kasy online dla lekarzy – od kiedy w 2021 r.?

  Coraz więcej polskich firm rejestruje sprzedaż za pomocą kas fiskalnych online. Od początku roku obowiązkowo robią to hotele, lokale gastronomiczne i składy opału. Wkrótce przyjdzie czas na trzecią, najszerszą grupę podatników zobowiązanych do wymiany obecnych kas na urządzenia online’owe. Sprawdź, od kiedy kasy online dla lekarzy będą obowiązkowe w 2021 r.