poniedziałek, 08 luty 2021 09:24

Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zamrożona od jesieni 2020 r. branża fitness jest w silnym kryzysie. Mimo iż część obiektów sportowych została otwarta w związku ze stabilizacją zachorowań, nadal nie wiadomo, kiedy klienci ponownie wejdą do siłowni i klubów fitness. Wiadomo jednak, iż nie zostanie dla nich ponownie odroczony obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących. Od kiedy kasy online dla klubów fitness będą obowiązkowe?

Kasy online dla klubów fitness – od kiedy?

Trzecia grupa podatników wymienionych w ustawie o VAT jako zobligowana do wymiany urządzeń czas na dopełnienie nowego obowiązku ma do 30 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 r. firmy te muszą stosować w swoich działalnościach kasy online’owe.

Dotyczy to podatników świadczących następujące usługi:

 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

 

Kasy online dla klubów fitness od 1 lipca 2021 r. staną się obowiązkowe.

 

Co rozumieć przez pojęcie „wyłącznie w zakresie wstępu”

Ustawa o VAT wskazuje, iż kasy online dla klubów fitness, siłowni oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, są obowiązkowe „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co rozumieć pod tym pojęciem? Wątpliwości podatników pozwala rozwiać interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.514.2020.2.ISK.

Wskazano w niej, iż przez „wstęp” zgodnie z wykładnią językową należy rozumieć „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Nie ma przy tym znaczenia, czy klient otrzymał prawo wstępu w formie biletu, tzn. czy jest to opłata startowa, jednorazowy wejściówka, czy na przykład karnet miesięczny bądź uprawniający do określonej liczby wejść.

W interpretacji tej znajdujemy wyjaśnienie, jakie usługi należy rozumieć w tym zakresie, a jakich obowiązek rejestrowania na kasie online nie obejmuje:

Tym samym pojęcia wstępu nie należy ograniczać jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki).

Sformułowanie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi dodatkowe świadczone np. przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie mogą zostać uznane za usługi w zakresie "wstępu".

 

Przy czym należy pamiętać, iż wspomniane w cytowanym fragmencie usługi restauracyjne też muszą być ewidencjonowane na kasie online – i to już od 1 stycznia 2021 r.

 

Kasy online dla klubów fitness warto kupować wcześniej

Choć do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze sporo czasu, wielu podatników już teraz szuka urządzenia odpowiadającego potrzebom ich działalności. Oczywiście trudno oczekiwać tego od siłowni i klubów fitness, które cały czas są zamknięte i nie uzyskują żadnych przychodów. Jednak warto o tym pamiętać, gdy branża zostanie w końcu rozmrożona – tak by uniknąć długiego oczekiwania na fiskalizację kasy, ale też braku najpopularniejszych urządzeń ze względu na bardzo szeroką grupę zobowiązanych do takiej wymiany podatników.

 

Więcej: Kasy fiskalne online w 2021 r. - Poradnik

Czytany 2259 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 luty 2021 09:39

Artykuły powiązane

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?

 • Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym? Jak kasa online współpracuje z terminalem płatniczym?

  Wymiana urządzeń na kasy fiskalne online to dobra sposobność do wprowadzenia w działalności również terminala płatniczego. Tym bardziej, że dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu każda kasa i drukarka online współpracuje z takim urządzeniem. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w sklepie lub punkcie usługowym.

 • W jaki sposób kasy online łączą się z CRK? W jaki sposób kasy online łączą się z CRK?

  Jedną z nowych, ważnych funkcji wprowadzonych w kasach fiskalnych online jest komunikacja z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Aby urządzenie wysyłało dane do administracji skarbowej w sposób ciągły i automatyczny, musi być na stałe połączone z Internetem. Poznaj sposoby, w jakie kasy online łączą się z CRK i wybierz rozwiązanie najlepsze dla twojej działalności.

 • Paragon z kasy online za zajęcia fitness – od kiedy? Paragon z kasy online za zajęcia fitness – od kiedy?

  Od 1 lipca 2021 r. osoby, które skorzystały z usług w obiektach służących poprawie kondycji fizycznej, muszą otrzymać paragon z kasy online. To graniczny termin wymiany urządzeń fiskalnych dla branży fitness.

 • Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie! Mała i wygodna! Kasa fiskalna Datecs WP-50 Online już w ofercie!

  Prowadzisz punkt usługowy, a może małą placówkę handlową? Świadczysz mobilne usługi? Poznaj Datecs WP-50 Online – to mała, wygodna i niezawodna kasa fiskalna online w atrakcyjnej cenie. Spełnia wszystkie wymogi ustawodawcy – dane do CRK przesyła bezprzewodowo za pośrednictwem Wi-Fi lub GSM. Praktyczna i bezpieczna, świetnie sprawdza się m.in. w warsztatach samochodowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetach lekarskich, firmach budowlanych i wielu innych!