Kasy online dla klubów fitness – od kiedy?
Trzecia grupa podatników wymienionych w ustawie o VAT jako zobligowana do wymiany urządzeń czas na dopełnienie nowego obowiązku ma do 30 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 r. firmy te muszą stosować w swoich działalnościach kasy online’owe.
Dotyczy to podatników świadczących następujące usługi:
- usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
- usługi budowlane,
- usługi prawnicze,
- usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
Kasy online dla klubów fitness od 1 lipca 2021 r. staną się obowiązkowe.
Co rozumieć przez pojęcie „wyłącznie w zakresie wstępu”
Ustawa o VAT wskazuje, iż kasy online dla klubów fitness, siłowni oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, są obowiązkowe „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co rozumieć pod tym pojęciem? Wątpliwości podatników pozwala rozwiać interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.514.2020.2.ISK.
Wskazano w niej, iż przez „wstęp” zgodnie z wykładnią językową należy rozumieć „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Nie ma przy tym znaczenia, czy klient otrzymał prawo wstępu w formie biletu, tzn. czy jest to opłata startowa, jednorazowy wejściówka, czy na przykład karnet miesięczny bądź uprawniający do określonej liczby wejść.
W interpretacji tej znajdujemy wyjaśnienie, jakie usługi należy rozumieć w tym zakresie, a jakich obowiązek rejestrowania na kasie online nie obejmuje:
Tym samym pojęcia wstępu nie należy ograniczać jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki).
Sformułowanie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi dodatkowe świadczone np. przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie mogą zostać uznane za usługi w zakresie "wstępu".
Przy czym należy pamiętać, iż wspomniane w cytowanym fragmencie usługi restauracyjne też muszą być ewidencjonowane na kasie online – i to już od 1 stycznia 2021 r.
Kasy online dla klubów fitness warto kupować wcześniej
Choć do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze sporo czasu, wielu podatników już teraz szuka urządzenia odpowiadającego potrzebom ich działalności. Oczywiście trudno oczekiwać tego od siłowni i klubów fitness, które cały czas są zamknięte i nie uzyskują żadnych przychodów. Jednak warto o tym pamiętać, gdy branża zostanie w końcu rozmrożona – tak by uniknąć długiego oczekiwania na fiskalizację kasy, ale też braku najpopularniejszych urządzeń ze względu na bardzo szeroką grupę zobowiązanych do takiej wymiany podatników.