poniedziałek, 08 luty 2021 09:24

Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zamrożona od jesieni 2020 r. branża fitness jest w silnym kryzysie. Mimo iż część obiektów sportowych została otwarta w związku ze stabilizacją zachorowań, nadal nie wiadomo, kiedy klienci ponownie wejdą do siłowni i klubów fitness. Wiadomo jednak, iż nie zostanie dla nich ponownie odroczony obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących. Od kiedy kasy online dla klubów fitness będą obowiązkowe?

Kasy online dla klubów fitness – od kiedy?

Trzecia grupa podatników wymienionych w ustawie o VAT jako zobligowana do wymiany urządzeń czas na dopełnienie nowego obowiązku ma do 30 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 r. firmy te muszą stosować w swoich działalnościach kasy online’owe.

Dotyczy to podatników świadczących następujące usługi:

 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

 

Kasy online dla klubów fitness od 1 lipca 2021 r. staną się obowiązkowe.

 

Co rozumieć przez pojęcie „wyłącznie w zakresie wstępu”

Ustawa o VAT wskazuje, iż kasy online dla klubów fitness, siłowni oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, są obowiązkowe „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co rozumieć pod tym pojęciem? Wątpliwości podatników pozwala rozwiać interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.514.2020.2.ISK.

Wskazano w niej, iż przez „wstęp” zgodnie z wykładnią językową należy rozumieć „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Nie ma przy tym znaczenia, czy klient otrzymał prawo wstępu w formie biletu, tzn. czy jest to opłata startowa, jednorazowy wejściówka, czy na przykład karnet miesięczny bądź uprawniający do określonej liczby wejść.

W interpretacji tej znajdujemy wyjaśnienie, jakie usługi należy rozumieć w tym zakresie, a jakich obowiązek rejestrowania na kasie online nie obejmuje:

Tym samym pojęcia wstępu nie należy ograniczać jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki).

Sformułowanie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi dodatkowe świadczone np. przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie mogą zostać uznane za usługi w zakresie "wstępu".

 

Przy czym należy pamiętać, iż wspomniane w cytowanym fragmencie usługi restauracyjne też muszą być ewidencjonowane na kasie online – i to już od 1 stycznia 2021 r.

 

Kasy online dla klubów fitness warto kupować wcześniej

Choć do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze sporo czasu, wielu podatników już teraz szuka urządzenia odpowiadającego potrzebom ich działalności. Oczywiście trudno oczekiwać tego od siłowni i klubów fitness, które cały czas są zamknięte i nie uzyskują żadnych przychodów. Jednak warto o tym pamiętać, gdy branża zostanie w końcu rozmrożona – tak by uniknąć długiego oczekiwania na fiskalizację kasy, ale też braku najpopularniejszych urządzeń ze względu na bardzo szeroką grupę zobowiązanych do takiej wymiany podatników.

 

Więcej: Kasy fiskalne online w 2021 r. - Poradnik

Czytany 2993 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 luty 2021 09:39

Artykuły powiązane

 • Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

  E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

 • Kto musi mieć kasę online w 2022 r.? Kto musi mieć kasę online w 2022 r.?

  Kasy fiskalne online stopniowo wypierają z rynku starsze modele urządzeń – kasy z elektroniczną kopią paragonu. Modele z kopią papierową spotkamy już bardzo rzadko, a w sklepach nie ma ich już od prawie 3 lat. Niektórzy podatnicy wciąż mają wybór – mogą używać kas online lub urządzeń z kopią elektroniczną. Sprawdź, kto musi mieć kasę online w 2022 r.!

 • Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.? Polski Ład a kasy fiskalne - co się zmieniło w 2022 r.?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład. W zapisach ustawy z 29 października 2021 r. znajdziemy też nowości istotne dla właścicieli urządzeń fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co się zmieniło w 2022 r.?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?

 • Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB Połącz kasę z komputerem i nie płać za transmisję danych – kasy online z komunikacją przez USB

  Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych online muszą zapewnić swoim urządzeniom stały dostęp do internetu. Za pośrednictwem sieci kasy online’owe wysyłają dane w sposób ciągły i automatyczny do Centralnego Repozytorium Kas. Wybierając urządzenie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób komunikacji z internetem. Jedną z opcji jest połączenie przez USB. Jak działa i dlaczego jest tańsze niż inne?