poniedziałek, 08 luty 2021 09:24

Kasy online dla klubów fitness i siłowni – od kiedy w 2021 r.?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zamrożona od jesieni 2020 r. branża fitness jest w silnym kryzysie. Mimo iż część obiektów sportowych została otwarta w związku ze stabilizacją zachorowań, nadal nie wiadomo, kiedy klienci ponownie wejdą do siłowni i klubów fitness. Wiadomo jednak, iż nie zostanie dla nich ponownie odroczony obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących. Od kiedy kasy online dla klubów fitness będą obowiązkowe?

Kasy online dla klubów fitness – od kiedy?

Trzecia grupa podatników wymienionych w ustawie o VAT jako zobligowana do wymiany urządzeń czas na dopełnienie nowego obowiązku ma do 30 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 r. firmy te muszą stosować w swoich działalnościach kasy online’owe.

Dotyczy to podatników świadczących następujące usługi:

 • usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
 • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • usługi budowlane,
 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

 

Kasy online dla klubów fitness od 1 lipca 2021 r. staną się obowiązkowe.

 

Co rozumieć przez pojęcie „wyłącznie w zakresie wstępu”

Ustawa o VAT wskazuje, iż kasy online dla klubów fitness, siłowni oraz innych obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, są obowiązkowe „wyłącznie w zakresie wstępu”. Co rozumieć pod tym pojęciem? Wątpliwości podatników pozwala rozwiać interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.514.2020.2.ISK.

Wskazano w niej, iż przez „wstęp” zgodnie z wykładnią językową należy rozumieć „możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś". Nie ma przy tym znaczenia, czy klient otrzymał prawo wstępu w formie biletu, tzn. czy jest to opłata startowa, jednorazowy wejściówka, czy na przykład karnet miesięczny bądź uprawniający do określonej liczby wejść.

W interpretacji tej znajdujemy wyjaśnienie, jakie usługi należy rozumieć w tym zakresie, a jakich obowiązek rejestrowania na kasie online nie obejmuje:

Tym samym pojęcia wstępu nie należy ograniczać jedynie do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp "na siłownię", czy do parku rozrywki).

Sformułowanie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi dodatkowe świadczone np. przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie mogą zostać uznane za usługi w zakresie "wstępu".

 

Przy czym należy pamiętać, iż wspomniane w cytowanym fragmencie usługi restauracyjne też muszą być ewidencjonowane na kasie online – i to już od 1 stycznia 2021 r.

 

Kasy online dla klubów fitness warto kupować wcześniej

Choć do 1 lipca 2021 r. pozostało jeszcze sporo czasu, wielu podatników już teraz szuka urządzenia odpowiadającego potrzebom ich działalności. Oczywiście trudno oczekiwać tego od siłowni i klubów fitness, które cały czas są zamknięte i nie uzyskują żadnych przychodów. Jednak warto o tym pamiętać, gdy branża zostanie w końcu rozmrożona – tak by uniknąć długiego oczekiwania na fiskalizację kasy, ale też braku najpopularniejszych urządzeń ze względu na bardzo szeroką grupę zobowiązanych do takiej wymiany podatników.

 

Więcej: Kasy fiskalne online w 2021 r. - Poradnik

Czytany 4209 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 luty 2021 09:39

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!